Co to jest rower poziomy? W czym jest lepszy od klasycznego roweru?

Widziałeś kiedyś rowerzystę poruszającego się dziwnym pojazdem w pozycji leżącej lub półleżącej? Zapewne był to rower poziomy, czyli specjalna konstrukcja pozwalająca osiągać duże prędkości. Ale rower poziomy to pojazd nie tylko na wyścigi - ponieważ nie powoduje bólu pleców, mogą z niego korzystać osoby mnie sprawne, np. seniorzy, lub wyruszające w długie trasy. Jak jest zbudowany taki rower, jakie są jego zalety i wady?

Rowery poziome to często eksperymentalne konstrukcje. Poszczególne modele bardzo róźnią się od siebie: mogą mieć dwa, trzy, lub cztery koła, miewają dach, czasem obudowane są opływową „karoserią”... Wspólną cechą rowerów poziomych jest właściwie tylko pozycja rowerzysty, półleżąca lub leżąca.

Ze względu na rozstaw osi wyróżnia się trzy główne „rodziny” rowerów poziomych:

  • SWB (Short Wheel Base) – w których pedały znajdują się przed przednim kołem na wysięgniku; to rowery zwrotne i łatwe do przechowywania;
  • LWB (Long Wheel Base) – mające pedały pomiędzy przednim kołem a siedzeniem rowerzysty; konstrukcja dobra szczególnie na długie trasy;
  • CLWB (Compact Long Wheel Base) – pedały znajdują się blisko przedniego koła, często ponad nim.

Jakie są zalety rowerów poziomych?

Dzięki pozycji, jaką w rowerze poziomym zajmuje rowerzysta, zmniejsza się powierzchnia czołowa pojazdu, a razem z nią maleje opór powietrza, utrudniający osiąganie wysokich prędkości. Takie rozwiązanie pozwala użytkownikom „poziomek” osiągać znacznie wyższe prędkości, niż możliwe jest to w przypadku klasycznych rowerów.

Wygodna pozycja pozwala z kolei na jazdę bez bólu pleców czy nadgarstków i na pokonywanie wielkich odległości. Cykliści używający specjalnie skonstruowanych rowerów poziomych mogą się pochwalić rekordowymi wynikami, pokonując 91 km w czasie jednej godziny i aż 1041 km w ciągu doby!

Jakie są wady rowerów poziomych?

Niestety rowery poziome mają też kilka wad. Powstają w krótkich seriach, a ich produkcją zajmują się niewielkie i nieliczne firmy, co wiąże się z wysoką ceną gotowego pojazdu.

Ze względu na bardziej skomplikowaną konstrukcję są zazwyczaj cięższe od zwykłych, „pionowych” rowerów, niektóre z nich zbudowane są z wykorzystaniem niestandardowych części, co może utrudniać naprawy.

Kłopoty może sprawiać niewielka zwrotność, często niewiele lepsza, niż w przypadku małego samochodu.

Wygodna pozycja rowerzysty wiąże się z przesunięciem środka ciężkości całego pojazdu, co nieco utrudnia pokonywanie podjazdów. Niski rower jest też słabo widoczny na drodze, choć z drugiej strony, zaskakujący kształt zwraca uwagę kierowców i przechodniów. Czy to wada, czy zaleta – zdecydować musi sam użytkownik.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!