Co to jest pergola? Jak wykorzystać pergolę w ogrodzie? ZASTOSOWANIA PERGOLI

Pergolę warto postawić w ogrodzie z kilku powodów. Mogą stanowić zadaszenie tarasu, ochronić przed słońcem lub deszczem, a także być wspaniałą dekoracją twojego ogrodu. Co to jest pergola? Z czego zrobić pergolę? Jak wykorzystać pergolę ogrodową?

Co to jest pergola?

Pergola to obiekt małej architektury w ogrodzie, budowany już od czasów średniowiecza. Może to być osobna, wolno stojąca budowla, zacieniająca wybraną cześć ogrodu. Pergola może być również połączona z domem i stanowić zadaszenie na przykład tarasu.

Z czego zbudować pergolę?

Pergola zbudowana jest zazwyczaj z dwóch rzędów słupów, na których znajduje się zadaszenie w postaci kratownicy lub układu belek. Może być wykonana z różnych materiałów, na przykład z drewna, metalu, tworzyw sztucznych.

Najczęściej wzdłuż słupków i na kratownicy pną się rośliny, dzięki czemu pergola może stanowić wspaniałe schronienie przed słońcem w upalne dni.

Kiedy warto mieć w ogrodzie pergolę?

Pergolę warto wybudować, gdy zależy ci na urozmaiceniu przestrzeni ogrodu. Porośnięte roślinami pergole stanowią wspaniałą dekorację. Pergole przydadzą się w mocno nasłonecznionym ogrodzie lub tarasie. Zapewnią przyjemny cień i kameralny nastrój podczas spotkań w ogrodzie.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!