Co to jest NIŻ I WYŻ - czym się różnią?

Prezenterzy pogody posługują się tajemniczymi słowami: niż i wyż. Co to jest? Dowiedz się, jak powstaje front atmosferyczny i co ma wspólnego z wtargnięciem polarnym.

Niż (baryczny) jest to obszar w którym ciśnienie powietrza ma wartość najniższą w środku i wzrastającą na zewnątrz. Powietrze w niżu (na półkuli północnej) porusza się po spirali w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. W okolicach centrum niżu powietrze unosi się i ochładza. To powoduje skraplanie się wody i tworzenie się chmur.

Wyż jest obszarem, w którym ciśnienie w środku jest najwyższe i malejące na zewnątrz. Powietrze na naszej półkuli, porusza się w nim spiralnie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ponieważ opadające powietrze w centrum wyżu ochładza się, jego wilgotność względna spada, a chmury zanikają.

Jak powstaje niż?

Niże powstają na frontach stacjonarnych rozdzielających masy powietrza chłodnego polarnego, które porusza się na zachód, od powietrza ciepłego zwrotnikowego, które poruszają się na wschód. Na granicy tych mas powietrza, wskutek nieciągłości ruchu powstają zawirowania rozpoczynające się “falą” na wierzchołku której powstaje niż. Fala ta rosnąc powoduje powstanie frontów: ciepłego i zimnego. Front zimny zaczyna doganiać front ciepły. Gdy się połączą, mamy do czynienie z frontem zokludowanym. Niże występują najczęściej seriami – po 3-4 niże - tworząc rodzinę niżów, przy czym każdy następny powstaje na niższych szerokościach geograficznych. Trasy tych niżów są położone coraz bardziej na południe. Za ostatnim z serii niżów pojawia się chłodne powietrze tzw. wtargnięcie polarne, dając początek rozległemu wyżowi.

Wyże są bardziej zróżnicowane pod względem zachowania i kształtów. Są bardziej stabilne, a ich cykl rozwojowy związany jest z sąsiadującym z nim niżem.

Redakcja 17/06/2016

Zobacz też

Dakarskie zapasy – historia Ndeye Ndiaye Tyson, najpopularniejszej managerki tego sportu w Zachodniej Afryce Dakarskie zapasy – historia Ndeye Ndiaye Tyson, najpopularniejszej managerki tego sportu w Zachodniej Afryce Mieszkająca w Senegalu pani Ndeye Ndiaye Tyson jest analfabetką, jednak po kraju przemieszcza się ogromną Hondą z szoferem, w towarzystwie asystenta, a wśród swoich rodaków cieszy się podziwem i szacunkiem. Kim jest, czym się zajmuje i dzięki czemu zjednała sobie sympatię Senegalczyków? Korea Północna - reżim umysłu. Życie w cieniu dyktatora Korea Północna - reżim umysłu. Życie w cieniu dyktatora Korea Północna to jeden z najpilniej strzegących swoich tajemnic krajów na świecie. Zrealizowanie filmu w obiektywny sposób pokazującego prawdziwe oblicze tego państwa i codzienne życie jest mieszkańców to nie lada wyzwanie. Twórcom filmu udało się jednak tego dokonać. Dzięki ich staraniom, odwadze i sprytowi możemy zajrzeć za niewidzialną zasłonę skrywającą prawdziwe życie mieszkańców tego tajemniczego azjatyckiego państwa. Michał Szpak - kim jest? Michał Szpak - kim jest? Michał Szpak, to jeden z najbardziej kontrowersyjnych artystów. Można podziwiać go za świetny wokal i nienawidzić za oryginalny styl, ale w obu przypadkach - warto po prostu coś o nim wiedzieć! Dowiedz się, kim jest Michał Szpak. Przeczytaj o jego karierze i życiu prywatnym. Paweł Wawrzecki - kim jest? Co osiągnął? Paweł Wawrzecki - kim jest? Co osiągnął? Paweł Wawrzecki - jeden z najsłynniejszych polskich aktorów. Widzowie pokochali go przede wszystkim za doskonałe role komediowe w serialach i na deskach teatrów. Mało kto jednak wie, że życie znanego aktora nie zawsze usłane było różami. Dowiedz się, kim jest Paweł Wawrzecki i co osiągnął.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!