Co to jest Msza Rezurekcyjna? Kiedy się odbywa w Wielkanoc

Msza Rezurekcyjna odprawiana jest rankiem w Niedzielę Wielkanocną i towarzyszą jej radosne śpiewy i hymny ogłaszające Zmartwychwstanie. Jaki jest przebieg Mszy Rezurekcyjnej? Kiedy odbywa się procesja rezurekcyjna?

Msza Rezurekcyjna odbywa się o świcie w Niedzielę Wielkanocną. Jest to radosna celebracja odkrycia pustego Grobu Jezusa i Zmartwychwstania - resurrectio po łacinie oznacza zmartwychwstanie. To nabożeństwo w XVIII w. odprawiane było o północy, w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną, współcześnie w większości parafii odprawia się je o 6.00 rano w Wielkanocną Niedzielę. 

Jak wygląda Msza Rezurekcyjna?

Msza Rezurekcyjna rozpoczyna się od bicia dzwonów zwiastujących Zmartwychwstanie. Dawniej z tej okazji strzelano z armat i moździerzy i ta tradycja nadal kultywowana jest w niektórych parafiach. Przez rozpoczęciem Mszy może odbyć się uroczysta procesja rezurekcyjna, często jest ona jednak częścią Wigilii Paschalnej odprawianej nocą z Wielkiej Soboty na Niedzielę. Podczas procesji Najświętszy Sakrament wynoszony jest z Grobu Pańskiego i obnoszony trzykrotnie wokół Kościoła w akompaniamencie pieśni sławiących śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa. Na rozpoczęcie Mszy po raz pierwszy od rozpoczęcia Wielkiego Postu śpiewany jest hymn Alleluja. Po Mszy Rezurekcyjnej tradycyjnie zasiada się do wielkanocnego śniadania i dzieli się poświęconymi w Wielką Sobotę potrawami.  

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!