Co to jest kinezjotaping? Fizjoterapia czy psychoterapia?

Widzieliście pewnie często sportowców oblepionych w czasie zawodów kolorowymi plastrami. To wcale nie oznacza, że przeszli przypadkiem przez szklane drzwi czy zacięli się przy goleniu. Oni po prostu stosują niezwykle popularną metodę terapii – kinezjotaping.

Kinezjotaping to wynalazek japońskiego lekarza Kenzo Kase, który już w latach 80. próbował sprawdzić oddziaływanie elastycznych taśm samoprzylepnych na organizm. Efekt badań? Powstanie plastra o nazwie Kinesio Tex, który wspomaga rehabilitację pacjenta: łagodzi bóle, poprawia krążenie krwi, stan skóry i przemianę materii, stabilizuje stawy, odciąża kręgosłup.

Taśmy mają cztery kolory: różowy, cielisty, niebieski i czarny, przy czym niebieski ma działać rozluźniająco, a różowy – zwiększać napięcie mięśni. Pozostałe dwa są obojętne.

Plastry łagodzące ból mięśni i stawów - czy to działa?

Ze skutecznością kinezjotapingu różnie bywa, wielu specjalistów od fizjoterapii uważa, że wykazują one bardziej działanie psychologiczne niż lecznicze. Sportowcy zwyczajnie lubią mieć na sobie plastry, bo lepiej się z nimi czują.

Także naukowcy nie są zgodni, czy ta metoda definitywnie pomaga. Tak czy inaczej, jest tak powszechna, że nie da się jej lekceważyć. Tym bardziej że koszt kinezjotapingu nie jest wysoki – pięciometrowy odcinek taśmy to wydatek niespełna 40 złotych. Kluczem jest jego właściwe zaaplikowanie na skórę przez wykwalifikowanego specjalistę.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!