Co to jest faul? Kiedy za faul piłkarz dostaje upomnienie, a kiedy żółtą kartkę?

Faulowanie jest wpisane w grę w piłkę nożną, ponieważ jest ona sportem kontaktowym. Jednak, jak wie prawie każdy, faul faulowi nierówny. W jakich sytuacjach arbiter prowadzący dane spotkanie może pokazać żółtą kartkę zawodnikowi, który popełnił przewinienie?

faule, FAULE i faule taktyczne

Jak wiadomo, w każdym prawdziwym meczu piłki nożnej dochodzi do fauli. Najczęściej wynikają one z zaciętej walki zawodników o piłkę i nie wiążą się one z intencjonalnym robieniem krzywdy przeciwnikowi. Niestety, duch fair play nie jest obecny w każdym zagraniu i zdarza się tak, że sędzia musi pokazać jednemu z zawodników żółtą kartkę.

Kodeks FIFA dość jasno określa zasady przyznawania takiej kary. Są to między innymi:

  • przerwanie korzystnej akcji,

  • zagranie piłki ręką,

  • dyskusje z arbitrem,

  • grę na czas,

  • niesportowe zachowanie

  • ściągniecie koszulki w czasie trwania meczu.

Warto zwrócić uwagę na np. zagranie piłki ręką. Często jest ono faulem taktycznym, podobnie jak np. lekkie pociągnięcie za koszulkę zawodnika drużyny przeciwnej wychodzącego na czystą pozycję. Oponentowi nie dzieje się krzywda, ale akcja zostaje przerwana w sposób nieprzepisowy, w sytuacji kiedy drużyna przeciwna mogła np. zdobyć bramkę.

Przykładem fauli taktycznych były zagrania zawodnika drużyny greckiej w meczu z Polską, za które otrzymał łącznie dwie żółte kartki i musiał opuścić boisko. 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 11/06/2012

Zobacz też

Samochód nowy czy używany? Poradnik kupującego Samochód nowy czy używany? Poradnik kupującego Samochód nowy czy używany? Kupno auta to nie lada wyzwanie. Pierwszą decyzją dotyczącą jego zakupy jest wybór pomiędzy samochodem nowym a używanym. To na co się zdecydujemy, zależy głównie od naszych finansowych możliwości. Ale należy pamiętać, że zarówno auta prosto z salonu, jak i te już używane, mają swojej plusy i minusy. Jak usuwać szron i lód z szyby samochodowej, aby jej nie uszkodzić? Jak usuwać szron i lód z szyby samochodowej, aby jej nie uszkodzić? Zimą kierowcy często zmagają się ze szronem i lodem osadzającym się na szybach samochodu. Wbrew pozorom prawidłowe oczyszczenie ich powierzchni nie jest proste, bo stosując nieodpowiednie narzędzia i metody możemy bowiem na stałe uszkodzić powierzchnię szyby. jakie rozwiązanie wybrać? Skrobanie szyby, odmrażacze w sprayu, maty ochronne a może hydrofobizaję szyby? Ile lat ma najstarsza kobieta w Polsce? Ile lat ma najstarsza kobieta w Polsce? Ludzie, którzy osiągnęli bądź przekroczyli wiek 100 lat, zawdzięczają to przede wszystkim genom i dobrej kondycji zdrowotnej. Taką właśnie osobą jest Apolonia Lisowska, która po przeżyciu aż 113 wiosen, jest oficjalne najstarszą Polką zamieszkałą w kraju nad Wisłą.  Jak szybko wymienić koło w samochodzie? Jak szybko wymienić koło w samochodzie? Ryzyko "złapania gumy" w zimie jest dużo wyższe, niż latem. Obfite opady śniegu i wahania temperatur bardzo źle wpływają na złej jakości polskie drogi. Przez pojawiające się na jezdni dziury łatwo o uszkodzenie felgi czy przebicie opony. Podpowiadamy, jak sprawnie uporać się z wymianą koła w samochodzie.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!