Co to jest faul? Kiedy za faul piłkarz dostaje upomnienie, a kiedy żółtą kartkę?

Faulowanie jest wpisane w grę w piłkę nożną, ponieważ jest ona sportem kontaktowym. Jednak, jak wie prawie każdy, faul faulowi nierówny. W jakich sytuacjach arbiter prowadzący dane spotkanie może pokazać żółtą kartkę zawodnikowi, który popełnił przewinienie?

faule, FAULE i faule taktyczne

Jak wiadomo, w każdym prawdziwym meczu piłki nożnej dochodzi do fauli. Najczęściej wynikają one z zaciętej walki zawodników o piłkę i nie wiążą się one z intencjonalnym robieniem krzywdy przeciwnikowi. Niestety, duch fair play nie jest obecny w każdym zagraniu i zdarza się tak, że sędzia musi pokazać jednemu z zawodników żółtą kartkę.

Kodeks FIFA dość jasno określa zasady przyznawania takiej kary. Są to między innymi:

  • przerwanie korzystnej akcji,

  • zagranie piłki ręką,

  • dyskusje z arbitrem,

  • grę na czas,

  • niesportowe zachowanie

  • ściągniecie koszulki w czasie trwania meczu.

Warto zwrócić uwagę na np. zagranie piłki ręką. Często jest ono faulem taktycznym, podobnie jak np. lekkie pociągnięcie za koszulkę zawodnika drużyny przeciwnej wychodzącego na czystą pozycję. Oponentowi nie dzieje się krzywda, ale akcja zostaje przerwana w sposób nieprzepisowy, w sytuacji kiedy drużyna przeciwna mogła np. zdobyć bramkę.

Przykładem fauli taktycznych były zagrania zawodnika drużyny greckiej w meczu z Polską, za które otrzymał łącznie dwie żółte kartki i musiał opuścić boisko. 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!