Co to jest BABY SHOWER - jak urządzić przyjęcie dla przyszłej mamy?

Baby shower to coraz popularniejsza w naszym kraju impreza. Organizuje się ją dla przyszłej mamy. Odwiedzający przynoszą prezenty, głównie z myślą o mającym pojawić się na świecie dziecku. Baby shower może być niespodzianką, ale lepiej by przyszła mama była choć trochę w nią wtajemniczona.

Niespodzianką może być natomiast wszystko to, co się będzie działo na baby shower. Jednak, aby całość przebiegała sprawnie, osoba organizująca (siostra, przyjaciółka, mama) powinna sobie dokładnie wszystko zaplanować. Dotyczy to zarówno listy gości, menu, prezentów jak i przebiegu samej imprezy.

Kiedy i gdzie organizuje się baby shower?

Baby shower najlepiej zorganizować, kiedy brzuszek jest już wyraźnie zarysowany, ale też nie za późno, by ciężarna była w miarę sprawna. Czasem zdarza się, że planowane przyjęcie się nie odbywa, bo dziecko przed terminem przychodzi na świat.
- Przyjęcia te organizuje się zazwyczaj około 8. miesiąca ciąży, w trzecim trymestrze, gdy przyszła mama jeszcze się dobrze czuje i jest w dobrej kondycji. Jeśli chodzi o gości to najlepiej, aby ciężarna stworzyła listę z osobami, które chętnie by zaprosiła. Zazwyczaj są to najbliższe koleżanki, przyjaciółki, siostry. Baby Shower zazwyczaj organizuje się w domu przyszłych rodziców – wyjaśnia Kamila Wardak, event coordinator, organizatorka przyjęć.

Jak zorganizować Baby Shower – pomysły na zabawy

- Przyjęcie takie można przygotować samemu, ale gdy się nie ma czasu można poprosić o pomoc osobę, która się tym zajmuje zawodowo - wyjaśnia Kamila Wardak. Można też zgłosić się o poradę, napisanie scenariusza i propozycję gier – dodaje. – Oto moje propozycje zabaw, które zawsze najlepiej się sprawdzają:

Propozycje zabaw na Baby Shower:

  • Fotki z dziecięcych lat: każda z uczestniczek przynosi zdjęcie z dziecięcych lat. Trzeba odgadnąć, kto jest na zdjęciu.

  • Jak duży jest brzuszek mamy? Szykujemy wstążki różnych kolorów. Każda z uczestniczek dostaje po jednej i próbuje „na oko” odgadnąć obwód brzucha przyszłej mamy (zaznaczając go na wstążce). Wygrywa ta, której udało się najbliżej oszacować wielkość ciążowego brzucha.

  • Wybieramy imię dla dziecka: Gdy imię dziecka jeszcze nie jest ustalone, można wykonać kartę, na której z jednej strony zostaną wypisane propozycje imion dla dziecka. Przyszła mama patrząc na niezapisaną stronę karty, przebija ją szpilką, wskazującym tym samym imię.

  • Test macierzyństwa: Można też przygotować quiz z fazami rozwoju dziecka od 0 do 12 miesięcy np. „dziecko siedzi samodzielnie”, „czas na pierwsze kroki”. Zdania mieszamy tak, aby nie były ułożone w odpowiedniej kolejności. Zadaniem przyszłej mamy jest przypisanie umiejętności dziecka do wieku.

  • Odlew brzucha: Jedną z najbardziej popularnych zabaw jest zrobienie odlewu brzucha przyszłej mamy i wspólne ozdabianie. Inną wersją tej zabawy może być kolorowanie brzucha przy pomocy flamastrów służących do pisania po ciele. Zadaniem przyszłej mamy może być odgadnięcie, kto namalował dany rysunek.

  • Przygotować można również quiz o bajkach lub kołysankach czy puzzle ze zdjęciem usg.

Nagrodami dla uczestniczek w tych konkurencjach mogą być dyplomy: "Jeden wieczór z dzieckiem, gdy rodzice wyjdą" czy "Honorowa zmiana pieluszki" – dodaje Kamila Wardak.

Redakcja 01/05/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!