Poszukiwacze zaginionych arcydzieł: Co się stało z jajami Faberge?

Co się stało z jajkami Faberge? Te wspaniałe dzieła sztuki jubilerskiej powstałe w carskiej Rosji znajdują się dziś w przeróżnych kolekcjach na całym świecie oraz w rękach prywatnych kolekcjonerów.

Jak wiele jest jaj Faberge, które wskutek rewolucji i zawieruchy wojennej zniknęły z pola widzenia znawców sztuki? Być może wiele z nich ukrytych jest w prywatnych kolekcjach lub znajduje się domach anonimowych osób, które nawet nie zdają sobie sprawy z ich wartości. Czy powinny pozostać w prywatnych rękach, a może powinno się je udostępnić publiczności? Pierwsze z drogocennych jaj powstało w roku 1884 jako prezent wielkanocny dla żony Aleksandra III. Odtąd tradycja była kontynuowana i co rok powstawało nowe jajko.

Redakcja 07/12/2016

Podobne

Poszukiwacze zaginionych arcydzieł: Co się stało z jajami Faberge? Poszukiwacze zaginionych arcydzieł: Co się stało z jajami Faberge? Co się stało z jajkami Faberge? Te wspaniałe dzieła sztuki jubilerskiej powstałe w carskiej Rosji znajdują się dziś w przeróżnych kolekcjach na całym świecie oraz w rękach prywatnych kolekcjonerów. Poszukiwacze zaginionych arcydzieł: Vincent van Gogh - dzięki komu usłyszał o nim świat? Poszukiwacze zaginionych arcydzieł: Vincent van Gogh - dzięki komu usłyszał o nim świat? Vincent van Gogh - geniusz malarski, który zrewolucjonizował sztukę, ale za życia nie sprzedał prawie żadnego obrazu. Theo van Gogh - brat Vincenta, który przez wiele lat podejmował kolejne nieudane próby sprzedania jego dzieł. I Johanna Bonger - kobieta, dzięki której o genialnym malarzu usłyszał cały świat. Słyszeliście o jej istnieniu? Vincent van Gogh. Szalony mnich postimpresjonizmu Vincent van Gogh. Szalony mnich postimpresjonizmu Vincent van Gogh, istny wzorzec udręczonego geniusza, kochał ludzkość, lecz nie potrafił porozumieć się z ludźmi. Syn kalwińskiego pastora utrzymywał stosunki miłosne z kuzynką, prostytutkami i niezamężnymi matkami. Komplikacje życia osobistego przekuwał w obrazy, które do dziś intrygują odbiorców z całego świata. Niejedna „Wenecja Północy”: które miasta w Europie są tak nazywane? Amsterdam, Petersburg i... Niejedna „Wenecja Północy”: które miasta w Europie są tak nazywane? Amsterdam, Petersburg i... Wenecji skopiować się nie da. A zwłaszcza układu położonych obok siebie wysp, poprzecinanych nieraz maleńkimi kanałami. Ale mniejsze lub większe analogie występują w kilku miastach północnej Europy. Stąd kilkakrotnie powtarzana nazwa: „Wenecji Północy”. Jakie miasta bywają tak nazywane?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!