CO ROBIĆ W WEEKEND? Najciekawsze miejsca na Mazowszu - co warto zobaczyć, gdzie pojechać na weekend?

Teofil Lenartowicz nie mylił się, pisząc „Oj, śliczna to ziemia to nasze Mazowsze”. Region ten jest nadzwyczaj atrakcyjny, choć liczne zabytki zdają się pozostawać w cieniu tego, co do zaoferowania ma miasto stołeczne. Jakie perełki skrywa całe województwo. Co warto zobaczyć i dokąd najlepiej się wybrać?

Żelazowa Wola

W tej oddalonej od Warszawy o niecałe 50 km wsi w 1810 roku przyszedł na świat Fryderyk Chopin. Dwa lata temu teren majątku jego rodziny został kompletnie zmodernizowany. Obecnie, prócz domu rodzinnego najsłynniejszego polskiego kompozytora, znajduje się tam również sala koncertowa, restauracja oraz oranżeria. Po zwiedzeniu muzeum, można odetchnąć świeżym powietrzem w pięknym, zielonym parku. Spacer umilają dźwięki polonezów i mazurków skomponowanych przez naszego najwybitniejszego pianistę.

Czarnolas

Jest to druga ważna miejscowość na historycznej mapie Mazowsza. To tutaj mieszkał i tworzył Jan Kochanowski. Niestety, jego dworek spłonął w pierwszej połowie XVIII wieku. Teren został później wykupiony przez księcia Józefa Aleksandra Jabłonowskiego. W murowanym dworze z XIX wieku mieści się obecnie muzeum Kochanowskiego. Na terenie posiadłości znajduje się również park z neogotycką kaplicą. Szkoda tylko, że nie można już odpocząć w cieniu słynnej lipy – bohaterki jednej z fraszek. Miejsce, w którym rosła upamiętnione jest dziś obeliskiem.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Tym razem coś dla amatorów folkloru. Muzeum Wsi Mazowieckiej powstało w Sierpcu w 1971 roku jako Muzeum Etnograficzne. Jego główną misją było gromadzenie wytworów kultury ludowej, zwłaszcza dzieł ikonograficznych oraz rzeźby. Muzeum obrazuje tradycję północno-zachodniego Mazowsza. Na jego terenie mieszczą się charakterystyczne drewniane obiekty – między innymi budynki mieszkalne, stodoły, spichlerze, karczma, wiatrak oraz kościółek. W sąsiedztwie zagród zaaranżowano urokliwe sady owocowe oraz ogródki kwiatowe.

Żyrardów

Każdemu znudzonemu wiejskim krajobrazem turyście, można polecić wycieczkę do Żyrardowa – XIX-wiecznego ośrodka przemysłowego. Na terenie tutejszej osady fabrycznej mieści się niemal 300 zabytkowych budynków z cegły. Większość obiektów mieszkalnych nadal spełnia swoją pierwotną funkcję. Również Resursa – wybudowana w drugiej połowie XIX wieku jako miejsce rozrywki fabrykantów – nadal pełni rolę ośrodka kulturalnego. Stara Przędzalnia została natomiast zaadaptowana na stylowe lofty i galerię handlową. W Żyrardowie mieści się również park krajobrazowy oraz pałacyk właściciela fabryki Karola Dittricha.

Płock

Miłą niespodzianką na mazowieckiej trasie może okazać się Płock. Jego historia sięga XIII wieku, czyniąc go jednocześnie jednym z najstarszych miast w Polsce. Miło będzie przespacerować się po molo, biegnącym wzdłuż brzegu Wisły lub poopalać się na plaży miejskiej, na której organizowany jest festiwal muzyki elektronicznej – Audioriver. Woda, piasek, przystań żaglówek i zapach smażonej ryby z frytkami - jak widać, wcale nie trzeba jechać na wybrzeże, by poczuć klimat nadmorskiego kurortu. Do najważniejszych zabytków miasta zalicza się Muzeum Diecezjalne, mieszczące się w zamku książąt mazowieckich z XIV wieku oraz dwunastowieczna bazylika katedralna.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje Mazowsza, region ma jeszcze wiele do zaoferowania. Zachęca zarówno licznymi zabytkami, jak i zielenią krajobrazu. Bo Mazowsze to przecież nie tylko Warszawa.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!