Co robić, gdy NIE STAĆ CIĘ NA SPŁATĘ RAT?

Gdy zbliża się termin kolejnych płatności, a w portfelu pustki, najważniejsze to zachować spokój i… działać! Chowanie głowy w piasek to żadne wyjście.

Skontaktuj się z wierzycielem lub windykatorem

Pierwsza rzecz, którą powinieneś zrobić, to skontaktować się z wierzycielem i otwarcie opowiedzieć o swojej sytuacji finansowej. To najlepsze rozwiązanie nawet jeśli do tej pory nie odbierałeś od niego telefonów, a wezwania do zapłaty wyrzucałeś do kosza. Unikanie kontaktu z wierzycielem np. bankiem, który upomina się o zaległe raty pożyczki to najgorszy wybór. Wierzyciel czy występująca w jego imieniu firma windykacyjna na pewno będą konsekwentnie dochodzić swoich roszczeń. Jeśli stwierdzą, że polubowne sposoby się wyczerpały, mogą skierować sprawę na drogę sądową i następnie egzekucji komorniczej. Najlepiej więc próbować rozwiązać problem swojego długu na etapie polubownym. Bank może wówczas rozważyć zawieszenie spłaty na jakiś czas albo obniżyć miesięczną ratę z jednoczesnym wydłużeniem okresu spłaty. Wtedy twoje miesięczne zobowiązania będą nieco niższe. Nawet jeśli twój dług przejmie firma windykacyjna, to też może się zgodzić na spłatę długu w dogodnych dla ciebie ratach (takie rozwiązanie proponuje np.KRUK).

Konsoliduj

Jeśli spłacasz wiele kredytów, a łączna kwota ich miesięcznych rat przekracza twoje możliwości, warto sprawdzić ofertę kredytów konsolidacyjnych. Co prawda dług trzeba będzie wówczas dłużej spłacać, ale niższa miesięczna rata nie obciąży nadmiernie domowego budżetu.

Weź współkredytobiorcę

Gdy nie spłacasz kredytu hipotecznego, konsekwencje mogą być naprawdę poważne – grozi ci nawet utrata domu lub mieszkania. Wyjściem może być zmiana sposobu zabezpieczenia - jeśli masz np. ziemię (musi na to przystać wierzyciel) lub dodatkowa forma zabezpieczenia kredytu – gdy ktoś z rodziny lub przyjaciół zgodzi się być współkredytobiorcą (formalnie nazywa się to przystąpieniem do długu). Jeśli jednak nie dasz rady dalej spłacać rat i nieruchomość trzeba będzie sprzedać, lepiej jeśli sam poszukasz kupca zanim zrobi to komornik (uzyskasz wyższą cenę).

Poszukaj dodatkowych dochodów

Warto sprawdzić możliwości uzyskania dodatkowych dochodów np. z pracy dorywczej. Być może przysługuje ci też pomoc socjalna i choć pieniędzy z MOPS lub GOPS nie możesz przeznaczyć na spłatę zadłużenia, to możesz je wykorzystać na bieżące potrzeby np. czynsz.

Oszczędzaj

Zawsze opłaca się oszczędność. Wystarczy np. zakręcić wodę, gdy akurat nie jest potrzebna i wyłączyć światło w pomieszczeniu, w którym akurat nie przebywasz. To sprawi, że rachunki za media będą niższe. W ten sposób ziarnko do ziarnka…

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Co to jest plaża? Ile kilometrów plaż jest w Polsce? Co to jest plaża? Ile kilometrów plaż jest w Polsce? Plaża. Teoretycznie wszyscy wiemy co to jest. Jaka plaża jest najlepsza? Zapewne szeroka, czysta i pusta. Czy są takie plaże w Polsce? Szczególnie podczas wakacji szukamy takich miejsc i pewnie niektórym to się udaje… ILE zarabiają PREZESI w spółkach SKARBU PAŃSTWA? Dlaczego ustawa kominowa nie ogranicza zarobków prezesów? ILE zarabiają PREZESI w spółkach SKARBU PAŃSTWA? Dlaczego ustawa kominowa nie ogranicza zarobków prezesów? Król Hiszpanii Juan Carlos obniżył swoje wynagrodzenie oraz wynagrodzenia innych członków rodziny, w tym syna Księcia Filipa, o 7,1%. W związku z kryzysem o tyle bowiem obniżono w Hiszpanii pensje urzędnikom i innym pracownikom sfery budżetowej. Również w Polsce Donald Tusk zapowiada, że nadchodzą ciężkie czasy. Tymczasem dane o zarobkach prezesów polskich spółek Skarbu Państwa (m.in. PGNiG, PZU, PKO BP) przyprawiają o zawrót głowy, mimo że obowiązująca obecnie ustawa kominowa ogranicza wysokość zarobków prezesów takich spółek do wysokości sześciokrotnej średniej krajowej. Dlaczego tak się dzieje? PIANO MEDIA. JAKĄ CENĘ ZAPŁACISZ ZA RZETELNE PORADY, INFORMACJE i BRAK REKLAM? PIANO MEDIA. JAKĄ CENĘ ZAPŁACISZ ZA RZETELNE PORADY, INFORMACJE i BRAK REKLAM? W Mowimyjak.pl radzimy w każdym temacie. Informacje i porady każdego dnia przygotowujemy z myślą o potrzebach naszych użytkowników. Publikujemy tylko sprawdzone, rzetelne artykuły. Dziś decydujemy się na krok do przodu i realizując światowy trend, postanawiamy wynagrodzić naszych najbardziej lojalnych użytkowników. Projekt Mowimyjak.pl jest dostępny na platformie Piano Media bez reklam. Zarejestruj się już dziś. JAK ODNIEŚĆ SUKCES? Czy warto być konsekwentnym? JAK ODNIEŚĆ SUKCES? Czy warto być konsekwentnym? Ambitni ludzie, którzy chcą coś osiągnąć, często popadają w zwątpienie. A to dlatego, że to czemu się oddają długo nie przynosi owoców. Szczególnej frustracji podlegają osoby, które w tym co robią nie chcą iść na skróty.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!