Co oznacza, że ktoś ma podzielność uwagi? Czy można poprawić podzielność? JAK TO ZROBIĆ??

Ludzki umysł przetwarza codziennie setki informacji. Jak to się nazywa, że ktoś potrafi zrobić kilka rzeczy na raz? Umiejętność skupienia uwagi nazywamy koncentracją. Czym zaś jest podzielna uwaga, np. podczas jazdy samochodem lub rozmowy z drugą osobą?

Podzielność uwagi to zdolność do wykonywania kilku czynności na raz

Umiejętność wykonywania wielu czynności na raz określamy mianem podzielności uwagi. Osoby obdarzone tą umysłową zdolnością umiejętnie redukują docierające do nich informacje. W wyniku odpowiednio przeprowadzonej selekcji bodźców zewnętrznych osoby z podzielną uwagą są w stanie wykonywać kilka czynności jednocześnie np. kierować pojazdem, słuchać radia, rozmawiać z pasażerem.

Najlpeszą podzielność uwagi mają kobiety

Podzielnością uwagi mogą pochwalić się przede wszystkim panie. Zapewne nie jednokrotnie widzieliśmy jak młoda mama gotuje obiad, w międzyczasie opowiadaj bajkę swojemu dziecku, jednym okiem zerka na stojący nieopodal telewizor, drugim zaś bacznie obserwuje siedzącą obok pociechę. Ta przykładowa sytuacja obrazuje, jak bardzo kobiecy mózg wyspecjalizował się w wykonywaniu kilku czynności na raz.

Czy podzielność uwagi można poprawić?

Nie oznacza to jednak, że o podzielności uwagi decyduje tylko płeć lub dobre geny. Poprawić koncentrację może zarówno niefrasobliwy mężczyzna jak i roztrzepana przedstawicielka płci pięknej.

Dieta i regularny sen poprawiają koncentrację

Koncentracja wiąże się z silnym wysiłkiem umysłowym, dlatego aby poprawić umiejętność skupiania uwagi należy zapewnić swojemu mózgowi odpowiedni relaks i odpoczynek. Minimalna dawka snu to 8 godzin. To wystarczająca ilość czasu, aby nasz umysł napełnił się energią na następny dzień.

Ponadto, w zdolności koncentracji swój udział ma również odpowiednia dieta. Umiejętność skupienia uwagi podnoszą kwasy z grupy Omega-3. Znajdziesz je m.in. w rybach, orzechach, owocach, warzywach, ziarnach zbóż.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!