Co musisz wiedzieć PRZED WYJAZDEM na wycieczkę do EGIPTU?

Egipt od wielu lat jest jednym z najpopularniejszych miejsc wakacji Polaków. Kraj przyciąga nas egzotyką, gwarancją ładnej pogody, luksusowymi hotelami oraz pięknymi plażami i ciepłym morzem. Biura podróży oferują ogromny wybór wczasów w miastach takich jak Sharm el Sheikh czy Hurghada.

Niektóre z wycieczek są niezwykle tanie, szczególnie te z ofert last minute, co dodatkowo zachęca do wykupienia wczasów. Jednak Egipt jest krajem bardzo odległym kulturowo i klimatycznie od Europy, dlatego też należy jak najlepiej przygotować się do wakacji w tym miejscu - zaczynając od poprawnego spakowania bagażu, a kończąc na szczepieniach przeciw egzotycznym chorobom. Podpowiadamy, co warto zabarać ze sobą na wakacje do Egiptu, jakie panują tam zwyczaje oraz jak robić zakupy.

Kiedy nalepiej wybrać się do Egiptu?

Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na wyjazd organizowany przez biuro podróży, czy też podróżujemy samodzielnie, warto wcześniej dowiedzieć się, jaki okres jest najbardziej odpowiedni na wakacje w Egipcie. Osoby nieprzystosowane do upałów powinny pojechać tam pomiędzy listopadem a lutym - temperatura osiąga wtedy maksymalnie 26 stopni. Niestety, w tym czasie musimy się liczyć także z natłokiem turystów oraz prawdziwym oblężeniem hoteli. Jeżeli wybierzemy się do Egiptu między marcem a październikiem, możemy spodziewać się ekstremalnych temperatur osiągających nawet 40 stopni Celsjusza. Woda jest wtedy wyjątkowo ciepła, a przed upałem można schronić się w klimatyzowanym pokoju hotelowym. Warto również zwrócić uwagę na to, czy nie jedziemy do Egiptu w czasie Ramadanu. Jest to świąteczny miesiąc kiedy wiele barów, kawiani i restauracji zamkniętych jest w ciągu dnia, a sklepy i biura także nie pracują w pełnym wymiarze godzin. W tym roku wypada no między 20 lipca a 18 sierpnia.

Co zabrać ze sobą na wakacje w Egipcie?

Między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy, a do przekroczenia granicy niezbędny jes paszport oraz wiza pobytowa, którą można nabyć w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub na lotnisku za 15 USD. Walutą Egiptu jest funt egipski, który wart jest około 50 gr, jednak w wielu miejscach można płacić także dolarami lub euro. Bardziej opłacalne okazują się dolary -  używając euro możemy dużo przepłacić. Ceny w Egipcie nie są wysokie, przykładowo za 1,5 litra wody zapłacimy około 2LE, za paczkę paperosów 7LE a piwo w restauracji kosztuje 4-10LE. 

Jadąc do Egiptu, powinniśmy pamiętać aby ze względu na panujące tam upały spakować do walizki cienkie, bawełniane ubrania oraz lekkie buty. Koniecznością jest nakrycie głowy, dzięki któremu unikniemy udaru słonecznego. Ze względu na kulturę kraju dobrym pomysłem jest zbranie także okrycia na ramiona, szczególnie w przypadku kobiet, ponieważ zbyt odłonięte ciało może spotkać się z nieprzychylnością mieszkańców. Ponadto należy pamiętać o kremie do opalania z wysokim filtrem ochronnym, środku na poparzenia oraz apteczce z podstawowymi lekami.

Zemsta faraona - jak uniknąć zatrucia?

Przed wyjazdem do Egiptu nie musimy się szczepić, o ile nie przybywamy z kraju, w którym panuje epidemia. Nie zaszkodzi jednak zaszczepić się przeciwko tyfusowi, wściekliźnie oraz żółtaczce typu A i B. Powszechnym problemem turystów wypoczywających w Egipcie jest tzw. zemsta faraona. Jej objawami są bóle brzucha, biegunka, a czasem nawet gorączka. Na szczęście prawie we wszystkich egipskich aptekach można kupić leki na tę chorobę, ale warto wziąć ze sobą leki na biegunkę. By zapobiec zatruciu, należy przede wszystkim należy unikać surowych warzyw i owoców oraz nieprzegotowanej wody. Oprócz tego zaleca się przyjmowanie profilaktycznych leków na florę jelitową, np. Lacidofil.

Zapoznaj się z kulturą Egiptu

Wyjeżdżając do Egiptu, warto poznać miejscową kulturę. Jest to kraj islamski, gdzie obowiązują zasady inne niż w Europie. Alkoholu nie kupimy nigdzie poza barami, hotelami czy dyskotekami. Kupując pamiątki u tubylców należy pamiętać o targowaniu się. Jeśli pominiemy ten rytuał, sprzedawca może poczuć się urażony. Większość Egipcjan sprawnie posługuje się językiem angielskim, więc łatwo można wynegocjować pasującą nam cenę towaru. Ponadto powinniśmy uszanować obyczaje kulturowe panujące w kraju - wulgarne zachowanie i pokazywanie zbyt dużo osłoniętego ciała może spotkać się z nieprzychylnym wzrokiem mieszkańców. Jadąc na wakacje do Egiptu warto zapamiętać adresy amabasady i konsulatów Polski. Znajdują się one w KAirze, Aleksandrii i Port Saidzie.

Ambasada RP w Kairze:

5 El Aziz Osman Str., Zamalek, Cairo
Arab Republic of Egypt
tel. (0-0202) 736-74-56, 735-95-83

Konsulat RP w Aleksandrii:

Konsul Honorowy: Samy Aly el Rashidy (arabski, angielski)
25 Talaat Harb St., Alexandria
tel. (002-03) 487-04-07

Konsulat RP w Port Said:

Konsul Honorowy: Said Aly
23 July?/ Abu El Feda Str., Port Said P.O. Box 335, Code 42511
tel. (002-66) 32-48-79, 32-27-49

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!