Co musisz wiedzieć PRZED WYJAZDEM na wycieczkę do EGIPTU?

Egipt od wielu lat jest jednym z najpopularniejszych miejsc wakacji Polaków. Kraj przyciąga nas egzotyką, gwarancją ładnej pogody, luksusowymi hotelami oraz pięknymi plażami i ciepłym morzem. Biura podróży oferują ogromny wybór wczasów w miastach takich jak Sharm el Sheikh czy Hurghada.

Niektóre z wycieczek są niezwykle tanie, szczególnie te z ofert last minute, co dodatkowo zachęca do wykupienia wczasów. Jednak Egipt jest krajem bardzo odległym kulturowo i klimatycznie od Europy, dlatego też należy jak najlepiej przygotować się do wakacji w tym miejscu - zaczynając od poprawnego spakowania bagażu, a kończąc na szczepieniach przeciw egzotycznym chorobom. Podpowiadamy, co warto zabarać ze sobą na wakacje do Egiptu, jakie panują tam zwyczaje oraz jak robić zakupy.

Kiedy nalepiej wybrać się do Egiptu?

Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na wyjazd organizowany przez biuro podróży, czy też podróżujemy samodzielnie, warto wcześniej dowiedzieć się, jaki okres jest najbardziej odpowiedni na wakacje w Egipcie. Osoby nieprzystosowane do upałów powinny pojechać tam pomiędzy listopadem a lutym - temperatura osiąga wtedy maksymalnie 26 stopni. Niestety, w tym czasie musimy się liczyć także z natłokiem turystów oraz prawdziwym oblężeniem hoteli. Jeżeli wybierzemy się do Egiptu między marcem a październikiem, możemy spodziewać się ekstremalnych temperatur osiągających nawet 40 stopni Celsjusza. Woda jest wtedy wyjątkowo ciepła, a przed upałem można schronić się w klimatyzowanym pokoju hotelowym. Warto również zwrócić uwagę na to, czy nie jedziemy do Egiptu w czasie Ramadanu. Jest to świąteczny miesiąc kiedy wiele barów, kawiani i restauracji zamkniętych jest w ciągu dnia, a sklepy i biura także nie pracują w pełnym wymiarze godzin. W tym roku wypada no między 20 lipca a 18 sierpnia.

Co zabrać ze sobą na wakacje w Egipcie?

Między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy, a do przekroczenia granicy niezbędny jes paszport oraz wiza pobytowa, którą można nabyć w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub na lotnisku za 15 USD. Walutą Egiptu jest funt egipski, który wart jest około 50 gr, jednak w wielu miejscach można płacić także dolarami lub euro. Bardziej opłacalne okazują się dolary -  używając euro możemy dużo przepłacić. Ceny w Egipcie nie są wysokie, przykładowo za 1,5 litra wody zapłacimy około 2LE, za paczkę paperosów 7LE a piwo w restauracji kosztuje 4-10LE. 

Jadąc do Egiptu, powinniśmy pamiętać aby ze względu na panujące tam upały spakować do walizki cienkie, bawełniane ubrania oraz lekkie buty. Koniecznością jest nakrycie głowy, dzięki któremu unikniemy udaru słonecznego. Ze względu na kulturę kraju dobrym pomysłem jest zbranie także okrycia na ramiona, szczególnie w przypadku kobiet, ponieważ zbyt odłonięte ciało może spotkać się z nieprzychylnością mieszkańców. Ponadto należy pamiętać o kremie do opalania z wysokim filtrem ochronnym, środku na poparzenia oraz apteczce z podstawowymi lekami.

Zemsta faraona - jak uniknąć zatrucia?

Przed wyjazdem do Egiptu nie musimy się szczepić, o ile nie przybywamy z kraju, w którym panuje epidemia. Nie zaszkodzi jednak zaszczepić się przeciwko tyfusowi, wściekliźnie oraz żółtaczce typu A i B. Powszechnym problemem turystów wypoczywających w Egipcie jest tzw. zemsta faraona. Jej objawami są bóle brzucha, biegunka, a czasem nawet gorączka. Na szczęście prawie we wszystkich egipskich aptekach można kupić leki na tę chorobę, ale warto wziąć ze sobą leki na biegunkę. By zapobiec zatruciu, należy przede wszystkim należy unikać surowych warzyw i owoców oraz nieprzegotowanej wody. Oprócz tego zaleca się przyjmowanie profilaktycznych leków na florę jelitową, np. Lacidofil.

Zapoznaj się z kulturą Egiptu

Wyjeżdżając do Egiptu, warto poznać miejscową kulturę. Jest to kraj islamski, gdzie obowiązują zasady inne niż w Europie. Alkoholu nie kupimy nigdzie poza barami, hotelami czy dyskotekami. Kupując pamiątki u tubylców należy pamiętać o targowaniu się. Jeśli pominiemy ten rytuał, sprzedawca może poczuć się urażony. Większość Egipcjan sprawnie posługuje się językiem angielskim, więc łatwo można wynegocjować pasującą nam cenę towaru. Ponadto powinniśmy uszanować obyczaje kulturowe panujące w kraju - wulgarne zachowanie i pokazywanie zbyt dużo osłoniętego ciała może spotkać się z nieprzychylnym wzrokiem mieszkańców. Jadąc na wakacje do Egiptu warto zapamiętać adresy amabasady i konsulatów Polski. Znajdują się one w KAirze, Aleksandrii i Port Saidzie.

Ambasada RP w Kairze:

5 El Aziz Osman Str., Zamalek, Cairo
Arab Republic of Egypt
tel. (0-0202) 736-74-56, 735-95-83

Konsulat RP w Aleksandrii:

Konsul Honorowy: Samy Aly el Rashidy (arabski, angielski)
25 Talaat Harb St., Alexandria
tel. (002-03) 487-04-07

Konsulat RP w Port Said:

Konsul Honorowy: Said Aly
23 July?/ Abu El Feda Str., Port Said P.O. Box 335, Code 42511
tel. (002-66) 32-48-79, 32-27-49

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Dzika Skandynawia, odc 1. Odrodzenie. Co oznacza zmiana pór roku w Skandynawii? Dzika Skandynawia, odc 1. Odrodzenie. Co oznacza zmiana pór roku w Skandynawii? Trudny klimat Skandynawii oznacza, że nowo narodzone zwierzęta i świeżo wzeszłe rośliny muszą rozwijać się szybko. Sezon letni, choć bogaty, jest bardzo krótki. Jeśli tegoroczne młode nie wyrosną dostatecznie, długa i brutalna zima zastanie je nieprzygotowane do jej przetrwania. Jakie trudności napotykają zwierzęta w surowym północnym klimacie? Diabeł jakiego znamy - o czym jest ten film? Diabeł jakiego znamy - o czym jest ten film? Od Biblii przez rock and roll aż do YouTube’a – diabeł fascynuje ludzi od zawsze i jest obecny nie tylko na średniowiecznych obrazach, ale i we współczesnej popkulturze. Dokument opowieo wszystkim, co chcielibyście wiedzieć o szatanie, ale baliście się zapytać. Skąd bierze się zainteresowanie Księciem Ciemności? Czy obraz Antychrysta jest bardziej ekscytujący dla ludzi niż obraz samego Boga? Maria Teresa Kiszczak, żona generała Kiszczaka. Kim jest? Maria Teresa Kiszczak, żona generała Kiszczaka. Kim jest? Maria Kiszczak, żona Czesława Kiszczaka, to niewątpliwie barwna postać o jasno sprecyzowanych zainteresowaniach i pasjach, którymi chętnie dzieli się ze światem. Z wykształcenia ekonomistka, realizuje się jako pisarka i poetka. Kim jest Maria Teresa Korzonkiewicz-Kiszczak? Jaruzelski, Kiszczak, Kania - autorzy stanu wojennego. Co trzeba o nich wiedzieć? Jaruzelski, Kiszczak, Kania - autorzy stanu wojennego. Co trzeba o nich wiedzieć? Wojciech Jaruzelski – oskarżony w procesie tzw. autorów stanu wojennego o kierowanie związkiem przestępczym, który w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 wprowadził w Polsce stan wojenny – został wyłączony z procesu latem 2011 ze względu na zły stan zdrowia. Zmarł, nie usłyszawszy wyroku. Inni oskarżeni zasiedli jednak na sali rozpraw i otrzymali wyroki będące finałem trwających wiele lat rozpraw. Kim są autorzy stanu wojennego?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!