Co grozi za jazdę rowerem po wypiciu piwa?

Prawo zabrania kierowania rowerem w stanie po spożyciu alkoholu lub nietrzeźwości. Jakie kary grożą za takie wykroczenie? Jaki poziom stężenia alkoholu we krwi jest dopuszczalny?

Jazda rowerem po pijanemu na drodze publicznej jest wykroczeniem. Jeśli takiego rowerzystę zatrzyma policjant, zmierzy mu zawartość alkoholu w organizmie. Od wyniku badania zależy wysokość kary.

Gdy zostanie stwierdzony stan po spożyciu alkoholu

Tak określa się sytuację, gdy zostanie stwierdzona:

  • obecność alkoholu w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3, albo

  • stężenie alkoholu we krwi od 0,2 do 0,5 promila.

Policjant może tak pijanemu rowerzyście wlepić mandat w wysokości od 20 do 500 zł albo skierować sprawę do sądu. Wtedy kara może być wyższa. Zgodnie z art. 87 § 2 Kodeksu wykroczeń kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi rower na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu podlega karze aresztu od 5 do 14 dni albo karze grzywny (od 20 zł do 5 tys. zł).

Gdy zostanie stwierdzony stan nietrzeźwości

Jako nietrzeźwość określa się stan, gdy:

  • w wydychanym powietrzu alkoholu jest więcej niż 0,25 mg w 1 dm3, albo

  • stężenie alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 promili.

Kwota mandatu w takiej sytuacji mieści się w przedziale 50-500 zł. W wypadku skierowania sprawy do sądu może być zasądzony areszt - od 5 do 30 dni - albo grzywna - od 50 zł do 5 tys. zł (art. 87 § 1a Kodeksu wykroczeń) .

Uwaga! Sąd może (choć nie musi) też orzec zakaz prowadzenia roweru na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Dotyczy to obu sytuacji: jazdy po spożyciu, jak i w stanie nietrzeźwości.

Czy policja może zatrzymać rower

Tak, na dodatek za odholowanie i przechowanie roweru na strzeżonym parkingu trzeba będzie zapłacić: za odholowanie około 100 zł, a za każdą dobę przechowania – około 20 zł.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!