Co grozi za jazdę po pijanemu?

Jazda po pijanemu, czyli pod wpływem alkoholu, to jeden z najczęstszych grzechów kierowców. Jak jest karany i czy wszyscy kierowcy są świadomi, że popełniają wykroczenie?

Na drugi dzień po alkoholowej imprezie często czujemy się świetnie i myślimy, że wszystko jest OK. Siadamy za kółkiem samochodu, podczas gdy we krwi krąży wciąż spora ilość „procentów” i poziom alkoholu we krwi może wynosić wciąż powyżej 0,2 promila. I dla odmiany – możemy czuć się na kacu fatalnie, a wynik badnia mieć bliski zeru.

Ponieważ na oko nigdy nie sprawdzimy, czy możemy już usiąść za kółkiem, warto sprawdzić wynik podręcznym alkomatem. Należy jednak pamiętać, że ten rzadko lub dawno nieużywany może wskazać błędny wynik.

>>> Jakie są kary dla pijanych kierowców? [KLIKNIJ!]

Przyjmuje się zatem, iż minimalnym okresem, po jakim można usiąść za kółkiem, są 24 godziny po spożyciu alkoholu. Najlepiej poczekać jeszcze dodatkowe pół dnia.

Dopuszczalne stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu łatwo przekroczyć po zjedzeniu czekoladki z alkoholem lub po zażyciu niektórych leków. Trzeba poinformować o tym policjantów i poprosić o wykonanie ponownego pomiaru po około 20 minutach.

Co grozi kierowcy za jazdę po spożyciu alkoholu?

Kierowca prowadzący pojazd mechaniczny przy zawartości alkoholu we krwi równej od 0,2 do 0,5 promila popełnia wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń. Jeśli alkohol wypijemy przed samą kontrolą i w chwili kontroli wynik wciąż będzie niewysoki, ale funkcjonariusz wyczuje od nas alkohol, policjant wykona badanie alkomatem raz jeszcze.

Karą za takie wykroczenie jest grzywna w wysokości od 50 zł do 5000 zł. Kierowcy grozi też utrata uprawnień lub prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat oraz kara aresztu od 5 do 30 dni (dość rzadko stosowana).

Co czeka prowadzącego w stanie nietrzeźwości?

Nietrzeźwością nazywa się stan, w którym kierowca prowadzi auto z zawartością alkoholu we krwi równą 0,5 promila lub więcej. Jest to już przestępstwem i podlega karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego.

Grzywnę za to przestępstwo wymierza się w stawkach dziennych. Określa się ich liczbę (od 10 do 540) oraz wysokość jednej stawki (od 10 do 2000 zł). Wysokość ustala są, biorąc pod uwagę zarobki oraz sytuację rodzinną winnego. Prawo jazdy przestępca traci na okres od roku do 10 lat. W przypadku spowodowania wypadku z ofiarami może je stracić nawet do końca życia. Stosowaną karą jest też więzienie (do 2 lat, w przypadku recydywistów – do 5 lat, a osób, które spowodowały wypadek – do 10 lat).

Gdzie nie powinien się poruszać nietrzeźwy kierowca?

Kara po jeździe w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu może zostać wymierzona nie tylko po jeździe po drogach publicznych. Obowiązuje też na drogach wewnętrznych, w strefach zamieszkania, na parkingach pod marketami i centrami handlowymi. Wykroczenia nie są raczej surowo karane, kiedy kierowca poruszał się pod wpływem alkoholu po własnej działce, prywatnej drodze, na własnej łące lub w sadzie przy domu.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!