Co ci grozi za niepłacenie czynszu?

Z badań nad dłużnikami wynika, że w pierwszej kolejności zadłużamy się w spółdzielni mieszkaniowej. Niepłacenie czynszu nie jest mądrym posunięciem. Zaleganie z opłatami grozi nawet eksmisją i utratą mieszkania.

Ściąganie długu za mieszkanie zwykle zaczyna się od upomnienia, a nawet kilku. Spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa informuje cię na piśmie o kwocie zaległości (w tym karnych odsetek za zwłokę) i domaga się uregulowania należności.

Jeśli dalej nie płacisz, twój dług rośnie, a wraz z nim rosną i odsetki. Nie lekceważ ich, bo zarówno wspólnota, jak i spółdzielnia mogą uchwalić je w dowolnej wysokości - np. 100% rocznie. Kolejny krok, jaki wykona zarząd wspólnoty albo spółdzielni, żeby wyegzekwować należne pieniądze, to złożenie do sądu wniosku o zasądzenie należności i wyznaczenie komornika, a on może np. potrącić ci dług z pensji.

Kiedy grozi ci eksmisja?

Spółdzielnia mieszkaniowa, której nie płacisz czynszu, nie pozbędzie się ciebie z mieszkania tak łatwo. Najpierw musi skreślić cię z listy członków spółdzielni. A taką decyzję może podjąć tylko rada nadzorcza albo walne zgromadzenie, ale... dopiero po wysłuchaniu twoich racji. Masz więc szansę przekonać spółdzielnię, że twoje kłopoty są przejściowe i postarasz się spłacić zadłużenie albo poprosić o rozłożenie go na raty. Zawsze możesz też się odwołać od decyzji o wykluczeniu ze spółdzielni. Jeśli członkostwa pozbawiła cię rada nadzorcza - do walnego zgromadzenia lub sądu.

Jeśli w dalszym ciągu nie regulujesz długu, wierzyciel (gmina, spółdzielnia, wspólnota, prywatny właściciel) może wystąpić do sądu o eksmisję. Jeśli sąd wyda nakaz eksmisji, do twoich drzwi może zapukać komornik. Najpierw poprosi cię o dobrowolne opuszczenie mieszkania. Jeśli się nie zgodzisz, może usunąć cię siłą z pomocą straży miejskiej lub policji.

Kogo komornik nie może wyrzucić mieszkania?

Na szczęście do eksmisji dochodzi tylko w ostateczności. A jeśli już, to nie każdy zadłużony trafi na bruk. Ustawa o ochronie praw lokatorów zakazuje eksmitowania: kobiet w ciąży, dzieci, niepełnosprawnych, ubezwłasnowolnionych i ich opiekunów, obłożnie chorych, emerytów i rencistów korzystających z pomocy społecznej oraz bezrobotnych. Gmina musi zapewnić takim lokatorom mieszkanie socjalne. Jesteś też chroniony w okresie od 1 listopada do 31 marca, bo w tym czasie nie wolno nikogo eksmitować na bruk.

Warto też pamiętać, że komornik nie może nikogo eksmitować do czasu, aż wierzyciel lub gmina zapewnią eksmitowanemu dach nad głową, czyli tzw. pomieszczenie tymczasowe. Powinno ono spełniać określone warunki – m.in. musi mieć odpowiednią powierzchnię (co najmniej 5 m2 na osobę) i znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 02/10/2011

Zobacz też

Jakie są najbardziej NIEZAWODNE AUTA według raportu TUV 2013? NAJLEPSZE SAMOCHODY w 2013 r. Jakie są najbardziej NIEZAWODNE AUTA według raportu TUV 2013? NAJLEPSZE SAMOCHODY w 2013 r. Znamy już najmniej awaryjne auta 2013 r. Niemieccy specjaliści z TUV opublikowali raport dotyczący usterkowości aut używanych na rok 2013. Wyniki nie zaskakują, bo podobnie jak w zeszłym roku, na szczycie najmniej zawodnych pojazdów królują marki niemieckie oraz japońskie. Które modele okazują się godne uwagi? Gdzie można zobaczyć prawdziwe U-Booty z II Wojny Światowej? Gdzie można zobaczyć prawdziwe U-Booty z II Wojny Światowej? U-Booty, niemieckie okręty podwodne, szybko stały się postrachem oceanów, doprowadzając do niezwykle ciężkiej sytuacji Zjednoczone Królestwo i powodując śmierć ok. 50 000 marynarzy alianckich. Po zakończeniu II WŚ ocalałe Ubooty zatopiono w operacji „Deadlight”. Do dziś tylko dwa istnieją jako okręty muzea. Horoskop chiński na rok 2013/2014 dla Bawoła. Co w 2013 roku czeka osoby spod chińskiego znaku bawoła? Horoskop chiński na rok 2013/2014 dla Bawoła. Co w 2013 roku czeka osoby spod chińskiego znaku bawoła? Znamy już chiński horoskop na lata 2013/2014! Za 2 miesiące Chińczycy będą świętować Nowy Rok 2013. Upłynie pod znakiem Czarnego Węża. Dowiedz się, co czeka wnadchodzącym roku osoby spod znaku Bawoła. Poznaj horoskop według chińskiego kalendarza na rok 2013/2014. Zwrot 10% wartości rachunku - w jakich bankach i jak działa ta promocja? Zwrot 10% wartości rachunku - w jakich bankach i jak działa ta promocja? Banki stosują wiele rozwiązań, by zachęcić nas do korzystania ze swoich usług. Jednym z nich jest zwrot części wartości rachunków, np. za telefon, gaz, prąd czy wodę. Na zastosowanie takich „wabików” zdecydowały się Credit Agricole Bank Polska, PKO Bank Polski, a ostatnio także Citi Handlowy. Sprawdźmy, ile można zarobić na tego typu rozwiązaniach.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!