Bliźnięta jednojajowe, dwujajowe, syjamskie – skąd się bierze ciąża mnoga?

Dlaczego czasem rodzą się bliźnięta, skoro kobieta jest skonstruowana w taki sposób, by jednorazowo rodzić tylko jedno dziecko? Konstrukcja konstrukcją, a przecież jest jeszcze ta wróżąca na dwoje, troje i pięcioro „babka”, czyli niezwykłe przygody komórek jajowych i plemników prowadzące do wyjątków od reguły.
Zdjęcie z artykułu: Bliźnięta jednojajowe, dwujajowe, syjamskie – skąd się bierze ciąża mnoga?
Bliźnięta rodzą się rzadko, ale nie stanowią ewenementuźródło:thinkstockphotos.com

Bliźnięta jednojajowe, czyli wyjątek pierwszy

Na początku wszystko przebiega normalnie: jeden plemnik zapładnia jedną komórkę jajową. Ale ni stąd ni zowąd, we wczesnym okresie rozwoju, komórka dzieli się na dwa odrębne zawiązki zarodków. Może do tego dojść już w ciągu pierwszych trzech dni od zapłodnienia, kiedy dzieląca się (zawsze na pół) komórka nie utrzyma obu części blisko siebie. Wówczas zagnieżdżą się one w ścianie macicy niezależnie, jako dwa identyczne zarodki.

Jeśli uniezależnienie się połówek zarodka nastąpi 4-8 dni po zapłodnieniu, ich kapsuły wypełnione wodami płodowymi będą oddzielne, a łożysko wspólne. Jeśli zaś proces podziału na dwoje nastąpi dopiero po powstaniu wodnej kapsuły (9–12 dni po zapłodnieniu), wtedy oba zarodki będą musiały korzystać z niej jednocześnie, więc będą to tak zwane bliźnięta jednoowodniowe. Bliźnięta jednojajowe są zawsze jednakowej płci i identyczne. Mają nawet takie same (lub będące lustrzanym odbiciem) linie papilarne.

Bliźnięta dwujajowe, czyli drugi wyjątek

Ciąża mnoga (także bliźniacza) u człowieka jest zawsze stanem patologicznym, zagrażającym zdrowiu matki i dzieci. Kobieta wytwarza w trakcie cyklu miesięcznego zwykle jedną komórkę jajową. Ale zdarza się – samoistnie lub w wyniku zażywania hormonów pobudzających jajeczkowanie – że wytworzy dwie lub więcej. Jeśli zostaną zapłodnione dwie spośród komórek jajowych (każda innym plemnikiem), powstaną bliźnięta dwujajowe. Będą różne, zupełnie jak dzieci urodzone w różnym czasie przez tę samą matkę. Nie ma powodu, by ich podobieństwo było większe niż rodzinne.

Każde z bliźniąt dwujajowych powstaje z innej komórki jajowej i innego plemnika. Może się zdarzyć, że kobietę, która  wytworzyła więcej niż jedną komórkę jajową, zapłodni dwóch mężczyzn. Wtedy różnice między bliźniętami dwujajowymi będą jeszcze większe. Na przykład jedno z nich będzie miało białą, a drugie ciemną skórę.

Wieloraczki, czyli wyjątek trzeci

Ciąża wieloraka to wynik zjawiska polegającego na tym, że u kobiety dojrzewa w jednym cyklu kilka czy kilkanaście komórek jajowych. Z każdej z nich po zapłodnieniu może się rozwinąć zarodek. Ten nadmiar, niebezpieczny już w przypadku bliźniąt, czasem kończy się urodzeniem kilkorga dzieci.

Bliźnięta syjamskie, czyli czwarty wyjątek

Bliźnięta syjamskie – nierozdzielone, zwane są mylnie zroślakami. Mylnie, bo problem nie polega na tym, że się zrosły, ale na tym, że się nie rozdzieliły. Zawsze są one bliźniętami jednojajowymi, powstałymi po ponad 13 dniach po zapłodnieniu, czyli jakby za późno. Mechanizm ich powstawania jest taki sam jak u bliźniąt jednojajowych. Ale w tym wypadku dwie identyczne grupy dzielących się komórek nie oddzielają się całkowicie, pozostając w części zrośnięte. Im później grupy komórek uniezależnią się i utworzą bliźnięta, tym więcej będą miały wspólnych narządów. Bliźniętami syjamskimi, w odróżnieniu od bliźniąt potworniaczych, nazywamy bliźnięta połączone ze sobą, ale zdolne do życia.

Ewa Jabłońska 17/11/2015

Podobne

Skąd pochodzi Halloween? Co oznacza nazwa tego święta? Skąd pochodzi Halloween? Co oznacza nazwa tego święta? Coraz większą popularnością cieszy się w Polsce Halloween. Jedni zaakceptowali zabawę odbywającą się w wigilię polskiego Święta Zmarłych, innych to oburza. Czy jest powód do negowania Halloween? Skąd właściwie pochodzi to święto? Co oznacza jego nazwa? Prawdziwa historia rodu Borgiów, sezon 3., odc. 6. Borgiowie i ich dalsze dzieje. Lukrecja Borgia - dwudziestoletnia wdowa musi ponownie wyjść za mąż. Kto okaże się jej godzien? Prawdziwa historia rodu Borgiów, sezon 3., odc. 6. Borgiowie i ich dalsze dzieje. Lukrecja Borgia - dwudziestoletnia wdowa musi ponownie wyjść za mąż. Kto okaże się jej godzien? Borgiowie - jak potoczą się dalsze losy jednego z najsłynniejszych rodów w historii Europy? Trwa Jubileuszowy Rok 1500. Z tej okazji do Rzymu napływają tysiące wiernych. I świetnie się składa, bo swoimi donacjami wypełnią wojenny skarbiec Cezara Borgii. Pieniądze są papieskiemu synowi pilnie potrzebne. Chce jak najszybciej zjednoczyć prowincje państwa papieskiego. FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek trzeciego sezonu serialu „Prawdziwa historia rodu Borgiów" - emisja tylko na VOD. Marzyłam o Afryce - czy Kenia okaże się krainą marzeń? Marzyłam o Afryce - czy Kenia okaże się krainą marzeń? Marzyłam o Afryce to film oparty na biograficznej opowieści włoskiej pisarki Kuki Gallmann o jej życiu na kenijskiej farmie. Film pokazujący jak fascynujące marzenie zmienia się w rzeczywistość, często bolesną, ale otoczoną pięknem afrykańskiej dzikiej przyrody. Dzieje Kuki mogą poruszać, ale też stanowić inspirację, jak w obliczu tragedii dalej wieść pełne sensu życie. Odtajnione akcje CIA odc. 8 - Polowanie na Che Guevarę Odtajnione akcje CIA odc. 8 - Polowanie na Che Guevarę Che Guevara ma zamiar zniszczyć USA. CIA wysyła agenta Felixa Rodrigueza  do Boliwii, aby złapał go i dostarczył żywego do USA. Na podstawie nowych dokumentów kolejnym odcinku Odtajnionych akcji CIA ujawniamy prawdziwą historię tajnej misji CIA, mającej na celu dopaść najsłynniejszego na świecie rewolucjonistę.

Zobacz też

Prawdziwa historia rodu Borgiów, sezon 3., odc. 11. Jak potoczą się ich losy po śmierci Rodriga Borgii - papieża Aleksandra VI? Prawdziwa historia rodu Borgiów, sezon 3., odc. 11. Jak potoczą się ich losy po śmierci Rodriga Borgii - papieża Aleksandra VI? Borgiowie - oto ciąg dalszy perypetii jednej z najsłynniejszych rodzin w historii Europy. Co przyniesie im rok 1504? Głowa rodu, Rodrigo Borgia - papież Aleksander VI nie żyje. Jak bez jego wsparcia poradzą sobie jego dzieci - Lukrecja Borgia i Cezar Borgia? FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek trzeciego sezonu serialu „Prawdziwa historia rodu Borgiów"! Zamach w Bombaju. Czy można było mu zapobiec? FOKUS TV zaprasza na program Tuż przed tragedią Zamach w Bombaju. Czy można było mu zapobiec? FOKUS TV zaprasza na program Tuż przed tragedią Dziesięciu zamachowców strzelających na oślep i 166 zabitych, w tym kobiety i dzieci. Właśnie tak wyglądał zamach terrorystyczny, który miał miejsce w Bombaju w 2008 roku. Zapraszamy na kolejny odcinek programu „Tuż przed tragedią"! Pradawne Archiwum X: Jezus Chrystus - co o jego ukrzyżowaniu mówią najnowsze badania archeologiczne? Pradawne Archiwum X: Jezus Chrystus - co o jego ukrzyżowaniu mówią najnowsze badania archeologiczne? Ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa - co o nim wiemy? W najnowszym odcinku programu „Pradawne Archiwum X" poznamy archeologa, który z przeprowadził ponowne badania miejsca kaźni Chrystusa i dokonał zaskakujących odkryć! Dowiedzcie się, co dokładnie udało mu się ustalić! Przygody Austina Stevensa: Pyton – wąż, który nie zna litości Przygody Austina Stevensa: Pyton – wąż, który nie zna litości Pyton - największy i najgroźniejszy wąż Afryki w obiektywie znawcy dzikich zwierząt Austina Stevensa! Zobaczcie, czy i tym razem Austin sprosta wyzwaniu i zrobi niepowtarzalne zdjęcia. Zapraszamy na kolejny odcinek programu „Przygody Austina Stevensa"!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!