Chrysler pacyfic od Google'a. Autonomiczny samochód, czyli auto, które pokieruje sobą samo

Po sześciu miesiącach współpracy inżynierskiej FCA i należącej do Google'a firmy Waymo na bazie chryslera pacyfic powstał samochód autonomiczny. Czym się charakteryzuje ten niezwykły minivan?

W samochodzie autonomicznym Waymo (części koncernu Google wyłonionej mieniono m.in. układy elektryczne oraz niektóre elementy nadwozia, a wszystko po to, aby chrysler pacific był w stanie optymalnie wykorzystać technologię samodzielnej jazdy.

Samochód autonomiczny od Google'a. Jakie ma zalety?

Niestety nie są znane szczegóły technologii, kamer i czujników, w które minivan został wyposażony. Waymo twierdzi, że na pokładzie znajduje się zupełnie nowy sprzęt komputerowy oraz szereg usprawnień dla pozostałych elementów. Z pewnością „nowa furgonetka” wygląda bardziej przystępnie niż autonomiczne pojazdy, które były jej prekursorami.

Flota firmy zostanie uzupełniona o sto tak przygotowanych egzemplarzy, których zadaniem będzie zbieranie danych pozwalających na doskonalenie technik autonomicznej jazdy. Pierwsze egzemplarze tego samochodu autonomicznego powinny wyjechać na publiczne drogi już w przyszłym roku.

Samochód autonomiczny od Google'a. Dla kogo?

Minivansprawdzą się do przeprowadzania ludzi w ramach obszarów geoogrodzonych, jak zatłoczone miasta lub kampusy. Tam pojazdy przystosowane do samodzielnej jazdy mają największy sens i będą wdrażane w pierwszej kolejności. To skuteczny sposób aby np. pomóc pracownikom przedostać się z zatłoczonego dworca do pobliskiego biurowca.

Waymo planuje wdrożyć pół-autonomiczną wersję  Pacifica dla obsługi sektora handlowego już w końcu 2017 roku.

 

 

 

 

 

Redakcja 20/12/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!