Choinka sztuczna czy żywa? Jaką choinkę wybrać na święta?

Od lat przeżywamy katusze: kupić w końcu sztuczną i mieć spokój, czy jednak nadal trwać przy żywej. Co lepsze dla środowiska, dla rodzinnej atmosfery świąt, ze względu na kota czy psa lub dzieci: choinka sztuczna czy naturalna? Przekonujemy, dlaczego warto mieć żywą choinkę.

Zadajemy sobie wiele trudu, by święta Bożego Narodzenia były prawdziwe. Na tę „prawdziwość” składają się elementy płynące z tradycji i kultury, które staramy się zachować i bez których nie wyobrażamy sobie tych świąt. I żeby nie wiadomo jak bardzo atakowały nas na ulicach i w sklepach bożonarodzeniowe dekoracje, zapachy i muzyka, to mówimy „No, nareszcie są święta”, dopiero wówczas, kiedy w domu stanie choinka.

7 powodów, dla których warto kupić żywą choinkę (żywe drzewko)  

1.     Tradycja

Dekorowanie drzewek z okazji Bożego Narodzenia należy do naszych najmłodszych wigilijnych zwyczajów. Przywędrował on do nas z Niemiec w XVIII wieku, chociaż w niektórych regionach Polski na dobre przyjął się dopiero w początkach XX. Nie zdecydowało o tym bezmyślne naśladownictwo. U nas znany był, mający jeszcze pogańskie korzenie, zwyczaj dekorowania snopa zboża, później ozdabiano dom gałęziami iglaków, a jeszcze później wieszano u sufitu przystrajany wierzchołek jodły, sosny lub świerku. Pojawiał się tam co roku – nowy, świeży, żywy. Jeśli więc podpierasz się tradycją i zrobisz wiele, by mieć prawdziwe święta, kup żywe drzewko. Tylko naturalne jest prawdziwe i… tradycyjne!

2.     Magia

Jest nieodłącznie związana z bożonarodzeniowym drzewkiem. Nie bez powodu były i są nimi jodły, świerki, rzadziej sosny. Już starożytni Grecy i Rzymianie, a później także Słowianie (to my!) czcili jodłę. Żywa i zielona była dla niech symbolem nieśmiertelności. Domy naszych przodków i ich samych przed złymi mocami i urokami chronić miały udekorowane gałęzie iglaków. Anachronizm? Jeśli tak, to dlaczego, do dzisiaj w budownictwie kultywowany jest zwyczaj wieszania wiechy po zakończeniu prac konstrukcyjnych budynku? W dzisiejszych skomercjalizowanym świecie określenie „magiczne święta” odnosi się do zupełnie innych elementów, ale jeśli chcesz mieć prawdziwe święta, daj szansę prawdziwej magii i kup żywe drzewko.

3.     Zapach

W przypadku drzew iglastych, a zwłaszcza jodeł, świerków i sosen, chodzi nie tylko o zapach jako taki. Właściwości lecznicze tej grupy roślin znane są od wieków. „Od zawsze” do lasów świerkowych wysyłano gruźlików na kuracje, istnieje syrop piniowy (doskonały na kaszel) i mnóstwo sanatoriów nie bez powodu zlokalizowanych lasach iglastych lub ich okolicach. Oczywiście drzewko na święta nikogo z niczego nie wyleczy, ale w imię czego masz sobie odmówić wąchania choćby tylko przez dwa dni jego specyficznego zapachu?

Iglaki najwięcej olejków eterycznych wydzielają latem – bo jest ciepło. Jeśli więc chcesz, by drzewko pachniało dłużej – zapalaj na nim woskowe świeczki! Uwaga! Rób to bardzo ostrożnie i cały czas kontroluj, jak się palą! Zgodnie z tradycją drzewko dekoruje się w Wigilię, więc nie powinno jej grozić przesiąkanie zapachem świątecznego bigosu, który wówczas powinien już spokojnie stać w lodówce lub na balkonie. Jeśli więc zrobisz wiele, by mieć prawdziwe święta, kup żywe drzewko. Prawdziwy zapach świąt, to u nas zapach drzewka, jabłek i pierników (jednych z najstarszych ozdób wieszanych na choinkach).

4.     Ekologia

Drzewa uprawiane na choinki nie rosną w lesie! Sadzi się je co prawda za ziemi należącej do Lasów Państwowych (coraz częściej także na nienadających się do upraw rolnych ziemiach prywatnych), ale specjalnie przeznaczonych na takie uprawy. To zabieg celowy i świadomy. Przez czas wzrostu drzewka pochłaniają dwutlenek węgla, po ścięciu ich korzenie wzbogacają glebę w próchnicę. Nie muszą być wyrzucane do śmietnika – można je oddać znajomym, którzy spalą je w kominku lub na ognisku, albo potną i zrobią płotek na działce. Jeśli zostaną wyrzucone – zneutralizują się szybciej i sensowniej niż choinka z folii. Jeśli więc zrobisz wiele, by mieć prawdziwe święta, pozwól je mieć także tym, którzy żyją z upraw drzewek.

5.     Estetyka

Poszukiwanie drzewka o idealnym kształcie nie wzięło się tylko z estetycznych potrzeb naszych przodków. Kształt choinki był dla nich ważny, bo wierzono, że projektuje on życie, a zwłaszcza zdrowie i dostatek w nadchodzącym roku. Mamy prawo wyrażać to życzenie, poszukując idealnego drzewka. Poświęciliśmy wiele czasu na znalezienie partnera, pracy, domu lub mieszkania. Chcemy mieć wpływ na przyszłość, decydować o tym, jaka będzie. Czemu więc nie wyrazić tych pragnień kształtem choinki lub przynajmniej staraniami o to, by był najbliższy wyobrażeniom? Drzewka plastikowe schodzą z taśmy jak paczki makaronu, wszystkie są jednakowe. Jeśli więc zrobisz wiele, by mieć prawdziwe święta, kup żywe drzewko – prawdziwy wyraz prawdziwych marzeń i oczekiwań. A że czasem chropawy, z wystającą gałązką, lekko krzywym wierzchołkiem, cóż… takie jest prawdziwe życie.

6.     Koszty

Szczerość, czułość, miłość, radość, przyjaźń, rodzinne ciepło, radosny pisk dzieci, uśmiech pradziadków, zachwyt kota, gdy widzi swoje odbicie w kolorowej bombce i cieszy się, że będzie mógł się wspiąć wysoko – nie mają ceny. Nieprzekonany? To licz: ile wydasz na jedzenie, a ile z tego się zmarnuje?, co kupisz do domu, za ile (naprawdę potrzebujecie nowego dywanu, stolika, miksera) i po co?, ile wydasz bez sensu, bo była „okazja”? Jeśli zrobisz wiele, by mieć prawdziwe święta, kup żywą choinkę (żywe drzewko, choinkę naturalną). To najlepszy na świecie oczyszczacz duszy i katalizator prawdziwych uczuć i emocji.

7.     Wygoda

 Drzewko na choinkę trzeba wybrać, kupić i przywieźć, a właściwie w jakiś sposób dotaszczyć do domu i przechować do Wigilii, potem obsadzić, ustawić, ubrać, zmiatać igły i na koniec wynieść z domu. Trudne. Nawet bardzo trudne. Ale jesteś w stanie wielokrotnie skazywać się na frustrację w sklepie AGD-RTV, nie mogąc zdecydować, co kupić i powtarzać ten proceder aż do upojenia! Ale 50-calowy telewizor dowleczesz do domu, nawet jakbyś miał dostać przepukliny, bo swój ulubiony program chcesz w święta zobaczyć w nowej wielkości! Ale po nową lodówkę wielkości szafy gdańskiej też pojedziesz, albo zapłacisz za transport (2,5-3 zł za kilometr!).

Jeśli wygoda jest motywem przewodnim twojego życia, to przecież wystarczą plastikowe talerze zamiast świątecznej używanej raz w roku porcelany, jednorazowe kubki i sztućce (największe zmywanie w roku odbywa się przed świętami i w Wigilię), zestaw potraw gotowych z supermarketu – sprzedawane są na ślicznych „srebrnych” tackach, więc można od razu postawić na stół, plamoodporny obrus zamiast porządnie krochmalonego lnianego lub z adamaszku, udekorowana choinka w pokoju lub ogrodzie sąsiada i tak szczęśliwie zlokalizowana, że widzisz ją, siedząc przy stole.  „Ersatz, cholera, nie życie”*.  

* Agnieszka Osiecka, tekst piosenki (nomen omen) „Sztuczny miód”.

Przeczytaj koniecznie:

>> Choinka sztuczna czy naturalna? Dlaczego warto mieć sztuczną choinkę?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!