Chińskie życie w jaskiniach

Pan Jen-Shouhua ani jednego dnia w swoim życiu nie przemieszkał w murowanym domu. Urodził się w jaskini i w jaskini do dzisiaj mieszka. Z wykształcenia jest agronomem, pochodzi z chińskiej prowincji Shaan-xi, która obfituje w pasma wapiennych gór.
Zdjęcie z artykułu: Chińskie życie w jaskiniach
Czy Chińczycy żyją w jaskiniach?źródło:pixabay.com/ uschel

Chińczycy żyją w jaskiniach? To w zboczach wapiennych gór wydrążono mieszkania. Na ogół są obszerne i wygodne. W zimie jest w nich ciepło, w lecie chłodno. Standardy mieszkaniowe chwali sobie nie tylko pan Jen Shouhua, ale także ok. 30 mln jego rodaków. Wiceprezydent ChRL Xi Jinping w jaskini, przemieszkał przeszło 7 lat, było to w okresie „rewolucji kulturalnej”, gdy młodego działacza zesłano na wieś, aby tam od ludu pracującego, uczył się jak budować komunizm.

Podziemne miasta

Pierwsze jaskinie w Chinach powstały ok. 2300 lat temu i od tamtej pory, stale mają one swoich lokatorów. To prawdopodobnie najstarsze lokale mieszkalne na świecie. Podziemne domy i fabryki, magazyny i koszary rozmnożyły się zwłaszcza w okresie, gdy do władzy w Chinach doszli komuniści. Całe podziemne miasta miały chronić wybrańców przed atakiem broni atomowej. Część z nich służy chińskiej armii do tej pory, wiele opuszczonych zasiedlili w ostatnich latach mieszkańcy Shaan-xi.

.. Nieznane oblicza Chin za darmo na VOD

Jaskinia Jen Shouhua

Jaskinia Jen Shouhua nie należy do dużych, ma nieco ponad 85 mkw. Znacznie wyższy jest standard jaskiniowego mieszkania jego sąsiada Ma Liang-suey, który z żoną, teściową i trójką dzieci ma do dyspozycji przeszło 200 m. Jaskinia jest zelektryfikowana, zainstalowano w niej system kanalizacyjny, a wodę do grzejnika pompuje elektryczna pompa. W skale są wykute trzy okna, skąd roztacza się widok na dolinę. Pan Jen Shouhua sam nie ma już siły, ale jego syn twierdzi, że przy użyciu niewielkiego młota pneumatycznego także ich mieszkanie dałoby się  poważnie powiększyć.

Redakcja 26/05/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!