Chińskie miasto Nanjing

Nanjing położony jest we wschodnich Chinach, nad rzeką Jangcy. Jest dawną stolicą Chin, ale przez Władze Chińskiej Republiki - Tajwanu, uważany jest cały czas za stolicę całego kraju... Czym fascynuje?
Zdjęcie z artykułu: Chińskie miasto Nanjing
Chińskie miasto Nanjingźródło:Foto_Wikimedia/ Monan Qiu

Nankin – dzieje miasta

Położenie geograficzne Nankinu nie pozostało bez wpływu na rozwój miasta. Pierwsze wzmianki pochodzą już z V w. p. n. e. Za czasów dynastii Qin, miasto rozwinęło się w ważny ośrodek gospodarczy, kilka razy było stolicą Chin. Swoją obecną nazwę – Nanjing, miasto zawdzięcza Yongle, synowi cesarza Zhu Yuanzhanga, który jednak przeniósł stolicę do Pekinu. Nankin do dzisiaj otoczony jest historycznym murem miejskim mającym 34 km długości, 12 metrów wysokości i 7 metrów szerokości, pochodzącym z XIV wieku (zachowało się 80% tej budowli). Każdy kamień użyty do budowy muru ma wyryte imię dostawcy, który w razie zawalenia byłby pociągnięty do odpowiedzialności.

.. Fokus na Chiny. Sprawdź swoją wiedzę!

Nankin jest również znane ze Świątyni Konfucjusza, przed którą rośnie złote drzewo szczęścia. Można sprawdzić, czy los nam sprzyja. Wystarczy jedynie kupić na straganie specjalną karteczkę (z odważnikiem), wypisać na niej życzenie i rzucić nią w stronę konarów drzewa. Jeśli karteczka zaczepi się o któryś z nich, oznaczać to będzie nasze szczęście, a jeżeli nie -  będzie tak jak dawniej.

Nanjing było też miejscem kilku dalekomorskich wypraw słynnego chińskiego admirała Zheng He. Zarządzał on flotą 300. statków, na których służyło niemal 30 000 osób. To tam budowano największe chińskie statki – baochuany, wielomasztowe, kilkudziesięciometrowe jednostki. Wyprawy dalekomorskie przyczyniły się do niezwykłego rozwoju gospodarczego miasta, a Nankin stał się ważnym portem handlowym.

Nanjing współczesny

Współczesne Nankin liczy ponad 5 mln mieszkańców.  Bardzo dynamicznie rozwija się tu przemysł (eksperci wskazują na blisko 40 gałęzi), ale najmocniejszy jest przemysł elektroniczny, elektrotechniczny, samochodowy, chemiczny, petrochemiczny i odzieżowy. Jest to również znany ośrodek naukowy (kilka uniwersytetów, włącznie z filią Chińskiej Akademii Nauk, obserwatorium astronomiczne). Jest to również coraz bardziej atrakcyjny region turystyczny, do którego z pewnością przyczyniły się II Letnie Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie.

.. USilk - Jeden Pas, Jedna Droga. GALERIA

Redakcja 14/07/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!