Chaplin – narodziny „Dyktatora”. Film dokumentalny odsłaniający kulisy powstania „Dyktatora", słynnej filmowej satyry na Hitlera

Jak to się stało, że w głowie Charliego Chaplina narodził się pomysł na nakręcenie satyry na Adolfa Hitlera? Czy słynny hollywoodzki aktor i reżyser nie obawiał się, że treść filmu okaże zbyt kontrowersyjna? Czy nie martwił się, że poniesie straty finansowe? FOKUS TV zaprasza na film dokumentalny prezentujący kulisy powstania „Dyktatora" Charliego Chaplina.


W nieistniejącym państwie Tomanii do władzy dochodzi dyktator Adenoid Hynkel. Pewnego dnia na wskutek niespodziewanego obrotu zdarzeń, jego losy splotą się z losami pewnego żydowskiego fryzjera, bardzo do niego podobnego, który w państwie Hynkela nękany jest prześladowaniami wraz z innymi przedstawicielami swojej nacji...

Tę fabułę znają dziś prawie wszyscy. „Dyktator" to jedno z najczęściej oglądanych i zarazem najgenialniejszych dzieł filmowych w historii kinematografii. Pracę nad scenariuszem do filmu Chaplin rozpoczął w 1937 roku - zanim jeszcze ludzkość dowiedziała się, do czego zdolny jest ówczesny przywódca III Rzeszy - i zakończył w roku 1939. Produkcja filmu trwała rok. Ale gdy tylko w prasie pojawiły się pierwsze przecieki o jego realizacji, Chaplin musiał stawić czoło naciskom ze strony przedstawicieli świata filmowego, a nawet dyplomatów, którzy próbowali nakłonić go, by zaniechał prac nad filmem. Prapremiera „Dyktatora" miała miejsce 15 października 1940 roku. Film okazał się hitem. W grudniu po raz pierwszy pokazano go w Londynie. Również i tam wzbudził niesamowity entuzjazm. Okupowana Francja musiała poczekać na projekcję do końca wojny.


 

Redakcja 06/02/2015

Zobacz też

Trud, brud i demolka, odcinek 4.: Wóz bojowy. Jak ciężarówkę zamienić w czołg? WIDEO Trud, brud i demolka, odcinek 4.: Wóz bojowy. Jak ciężarówkę zamienić w czołg? WIDEO W serialu Trud, brud i demolka kapitanowie dwóch drużyn - Ford i Smith wraz ze swoimi kumplami  - mają 24 godziny na zmienienie, powiększenie rekonstrukcję samochodów produkowanych seryjnie w auta, które będą nadawały się do kaskaderskich wyczynów. Tym razem zamienią typowe ciężarówki w bojowe wozy. Kto wygra? Tajne operacje specjalne, odc. 3.: Helikopter w ogniu. WIDEO Tajne operacje specjalne, odc. 3.: Helikopter w ogniu. WIDEO W 3. odcinku serii Tajne operacje specjalne bitwa w Mogadiszu. Kto oglądał Helikopter w ogniu Ridleya Scotta, zrąb tej historii już zna. Jaka jest jednak cała prawda o słynnej akcji Amerykanów w Somalii? Film „Katastrofa górnicza w Chile – Uratowani”. Jak uwolniono górników z San Jose? WIDEO Film „Katastrofa górnicza w Chile – Uratowani”. Jak uwolniono górników z San Jose? WIDEO Film dokumentalny „Katastrofa górnicza w Chile – Uratowani” opowiada o tym, jak w sierpniu 2010 roku zapadła się chilijska kopalnia miedzi, położona niedaleko miasta Copiapó. 17 dni później udało się zlokalizować grupę 33 górników, stłoczonych w małym schronie, prawie 700 metrów pod powierzchnią ziemi. Wszyscy przeżyli, a ich ocalenie okrzyknięto cudem. Cały świat żył tą niezwykłą historią. O jakich tajemnicach opinia publiczna nigdy się nie dowiedziała? Porażka drapieżnika, odc. 1. Co w programie? Porażka drapieżnika, odc. 1. Co w programie? Drapieżniki, jak lwy czy pantery uważane są za niezawodnych łowców – tak naprawdę jednak muszą się sporo napracować, aby upolować gazelę. I bardzo często ich poszukiwania zwierzyny kończą się niepowodzeniem. Jak radzą sobie najsłynniejsi myśliwi w świecie zwierząt? Jakie będą wyniki obserwacji ich życia?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!