Buty żeglarskie - bezpieczeństwo na jachcie – jakie obuwie sprawdzi się na mokrym pokładzie jachtu?

Większość osób planująca rejsy żeglarskie wybiera rejony ciepłe i słoneczne. Jednak na każdym akwenie może spaść deszcz i znacząco się ochłodzić. Przydaje się wówczas obuwie porządnie trzymające stopę, odporne na ślizganie się po pokładzie. Jakie buty zabrać ze sobą w rejs?

Nieodłącznym wyposażeniem każdego żeglarza powinny być buty żeglarskie dopasowane do rejonu, w którym się żegluje.

  • Wybierając się jachtem w rejony północne, Islandię, wybrzeża Norwegii, a nawet w północne rejony Bałtyku, koniecznie trzeba zapakować do torby wysokie buty, najlepiej wyściełane jakimś ocieplaczem w środku. 

  • Latem na Mazurach takie kalosze się już raczej nie przydadzą, za to świetnie sprawdzą się buty sportowo żeglarskie na niebrudzącej podeszwie, żeglarskie sandały, ewentualnie lekkie kalosze.

  • Nad Morzem Śródziemnym na nogi najczęściej zakładane będą sandały – zdecydowanie odradzamy jakiekolwiek klapki czy flip-flopy, bowiem na przechylonym pokładzie nie będą trzymały stopy, co może grozić kontuzją. Warto też mieć ze sobą obuwie sportowo-żeglarskie, na nieco gorszą pogodę. Kalosze raczej się nie przydadzą w ciepłych rejonach i niepotrzebnie będą zajmowały cenne miejsce w torbie.

Wszystkie wymienione tu rodzaje obuwia łączy podeszwa. By skutecznie trzymała się pokładu, często mokrego, śliskiego i... przechylonego (chyba, że wybierzemy się na turystyczny katamaran), musi być wykonana z odpowiedniej jakości i twardości naturalnej gumy. Ma to o tyle duże znaczenie, że podeszwa wykonana ze zbyt twardej gumy nie będzie odpowiednio przyczepna do podłoża. Za tę przyczepność odpowiedzialne są także specjalnie uformowane rowki (lamelki) – powinno być ich jak najwięcej, ale dobrze, by były drobniutkie – wówczas ziarenka piasku nie są „wnoszone” z brzegu na pokład. Im więcej rowków, tym szybciej odprowadzają one nadmiar wody spomiędzy buta i pokładu i tym lepiej podeszwa utrzymuje kontakt z podłożem.

Wszystkie buty żeglarskie powinny mieć też inną cechę – jak każde obuwie, tak i te powinny być wygodne i komfortowe dla nogi użytkownika.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!