Buty żeglarskie - bezpieczeństwo na jachcie – jakie obuwie sprawdzi się na mokrym pokładzie jachtu?

Większość osób planująca rejsy żeglarskie wybiera rejony ciepłe i słoneczne. Jednak na każdym akwenie może spaść deszcz i znacząco się ochłodzić. Przydaje się wówczas obuwie porządnie trzymające stopę, odporne na ślizganie się po pokładzie. Jakie buty zabrać ze sobą w rejs?

Nieodłącznym wyposażeniem każdego żeglarza powinny być buty żeglarskie dopasowane do rejonu, w którym się żegluje.

  • Wybierając się jachtem w rejony północne, Islandię, wybrzeża Norwegii, a nawet w północne rejony Bałtyku, koniecznie trzeba zapakować do torby wysokie buty, najlepiej wyściełane jakimś ocieplaczem w środku. 

  • Latem na Mazurach takie kalosze się już raczej nie przydadzą, za to świetnie sprawdzą się buty sportowo żeglarskie na niebrudzącej podeszwie, żeglarskie sandały, ewentualnie lekkie kalosze.

  • Nad Morzem Śródziemnym na nogi najczęściej zakładane będą sandały – zdecydowanie odradzamy jakiekolwiek klapki czy flip-flopy, bowiem na przechylonym pokładzie nie będą trzymały stopy, co może grozić kontuzją. Warto też mieć ze sobą obuwie sportowo-żeglarskie, na nieco gorszą pogodę. Kalosze raczej się nie przydadzą w ciepłych rejonach i niepotrzebnie będą zajmowały cenne miejsce w torbie.

Wszystkie wymienione tu rodzaje obuwia łączy podeszwa. By skutecznie trzymała się pokładu, często mokrego, śliskiego i... przechylonego (chyba, że wybierzemy się na turystyczny katamaran), musi być wykonana z odpowiedniej jakości i twardości naturalnej gumy. Ma to o tyle duże znaczenie, że podeszwa wykonana ze zbyt twardej gumy nie będzie odpowiednio przyczepna do podłoża. Za tę przyczepność odpowiedzialne są także specjalnie uformowane rowki (lamelki) – powinno być ich jak najwięcej, ale dobrze, by były drobniutkie – wówczas ziarenka piasku nie są „wnoszone” z brzegu na pokład. Im więcej rowków, tym szybciej odprowadzają one nadmiar wody spomiędzy buta i pokładu i tym lepiej podeszwa utrzymuje kontakt z podłożem.

Wszystkie buty żeglarskie powinny mieć też inną cechę – jak każde obuwie, tak i te powinny być wygodne i komfortowe dla nogi użytkownika.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 06/12/2012

Zobacz też

Jak bezpiecznie przewozić psa samochodem? Jak bezpiecznie przewozić psa samochodem? Psa najlepiej przewozić w specjalnej tylko do tego celu przeznaczonej klatce. Duże zwierzaki doskonale czują się w samochodach typu kombi. Można także przypiąć psa specjalnymi pasami. Mówimy, jak wozić psa samochodem OPONY ZIMOWE - co warto wiedzieć na temat opon zimowych i zmiany opon? OPONY ZIMOWE - co warto wiedzieć na temat opon zimowych i zmiany opon? Wymiana opon na zimowe jest niezwykle ważna nie tylko ze względu na przepisy, ale i twoje bezpieczeństwo. "Zima znowu zaskoczyła kierowców" - nie pozwól, by to hasło dotyczyło ciebie tegorocznej zimy! OLEJ SILNIKOWY: jaki na zimę, jaki na lato? Czy zimą należy stosować inny olej silnikowy niż latem? OLEJ SILNIKOWY: jaki na zimę, jaki na lato? Czy zimą należy stosować inny olej silnikowy niż latem? Olej silnikowy należy wymieniać regularnie albo po przejechaniu określonej ilości kilometrów, albo po określonym czasie. Wybierając olej silnikowy należy kierować się przede wszystkim zaleceniami producenta, następnie ewentualnym zużyciem silnika, specyficznym sposobem eksploatacji samochodu i oczywiście ceną. Nowoczesne oleje silnikowe są zazwyczaj całoroczne, czyli można je stosować zarówno zimą jak i latem. NOWE ZASADY BADAŃ TECHNICZNYCH pojazdów 2013 r. Drobne i istotne USTERKI. Nowy cennik badań NOWE ZASADY BADAŃ TECHNICZNYCH pojazdów 2013 r. Drobne i istotne USTERKI. Nowy cennik badań Obowiązkowe badania techniczne pojazdów funkcjonują według niezmienionych zasad od 2004 roku. Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów wniosła do Ministerstwa Transportu o zmiany w zapisie ustawy, w sprawie zakresu badań kontrolnych i nowej tabeli cennika. Co może się więc zmienić w 2013 roku? Rozporządzenie ministra transportu w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy badaniach technicznych.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!