Budowa wykrywacza metali. Jak działa to urządzenie? Jaka sonda jest najlepsza?

Wykrywacz metalu to urządzenie, które pobudza wyobraźnię nie tylko zapalonych poszukiwaczy skarbów. Ale z jakich właściwie elementów się składa i jak działa? Na co zwrócić uwagę przy wyborze i zakupie wykrywacza metali?
Zdjęcie z artykułu: Budowa wykrywacza metali. Jak działa to urządzenie? Jaka sonda jest najlepsza?
Budowa wykrywacza metali. Jak działa to urządzenie? Jaka sonda jest najlepsza?źródło:NikkytokThinkstockphotos.com

Cewka pomiarowa (sonda) – co to za urządzenie?

Najważniejszym elementem mającym wpływ na zasięg wykrywacza metalu jest cewka pomiarowa (sonda). Im większa średnica cewki, tym większy zasięg wykrywania przedmiotów dużych i położonych dalej od cewki, za to mniejsza czułość na drobniejsze przedmioty. W takim przypadku musisz być gotowy na kopanie głębokich dołów.

.. Wykrywacz metalu i... Jakie gadżety powinien mieć poszukiwacz skarbów?

Im średnica sondy jest mniejsza, tym zmniejsza się zasięg wykrywania przedmiotów dużych i położonych głębiej, za to zwiększa się czułość na małe przedmioty. Cewkę zazwyczaj dobiera się pod kątem tego, czego szukasz.

Zmiana cewki w urządzeniu jest stosunkowo prostą czynnością.

Dla osób, które zakupiły nową mniejszą lub większą cewkę problemem będzie „osłuchanie” się z urządzeniem. Czasami przy bardziej skomplikowanych urządzeniach potrzeba dużo czasu i praktyki, aby zrozumieć na jaki metal trafiła sonda.

To, co wydaje się najważniejsze to jednak konstrukcja mechaniczna samej sondy. Przy zakupie należy zwrócić uwagę jak jest wykonana, czy jest wodoszczelna, jaki jest jej ciężar oraz jakość kabla ( najczęstsza przyczyna uszkodzeń).

Która sonda jest najlepsza?

Najlepsze są sondy typu DD (nałożone dwie sondy jedna na drugą, co daje dużą powierzchnię aktywną) i koncentryczne (cewka nadawcza i odbiorcza znajdują się w jednej płaszczyźnie). To, co wydaje się najważniejsze to jednak konstrukcja mechaniczna samej sondy. Przy zakupie należy zwrócić uwagę jak jest wykonana, czy jest wodoszczelna, jaki jest jej ciężar oraz jakość kabla (najczęstsza przyczyna uszkodzeń).

.. Łowcy skarbów – seria dokumentalna o poszukiwaczach cennych pamiątek historii

Redakcja 04/01/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!