Broń, która zmieniła świat, odc. 5. AK-47 - karabin, który podbił ziemski glob

Żadna broń jest bardziej przerażająca niż karabin szturmowy. I nie ma innego karabinu szturmowego, który  okazał się bardziej skuteczny lub bardziej śmiercionośny niż radziecki AK-47, znany jako kałasznikow. To jedna z najbardziej  śmiercionośnych broni palnych w historii świata.Sukces kałasznikowa z czasów zimnej wojny zachęcił zachodnich rywali do wyścigu  w celu opracowania lepszej od niego broni. W dzisiejszych bitwach żołnierze posługują się amerykańskim karabinem M4, niemieckim HK 416 - bronią podobno używaną przez US Navy Seals, by zabić Osamę Bin Ladena. Jednak kałasznikow wydaje się niepokonany - w końcu uwieczniono go nawet w piosence... 

 

Wil Willis w serialu Broń, która zmieniła świat śledzi historię kałasznikowa, który daje możliwość prowadzenie szybkiego, skutecznego ognia. Wil pokazuje historię Michaiła Kałasznikowa, który zainteresował się projektowaniem  broni  w czasie pobytu w szpitalu, gdzie leczył rany odniesione w bitwie.

Wil pokazuje również, jak rozłożony na osiem części AK można zamontować w kilka sekund. Prezentowane jest też porównanie kałasznikowa z jego prekursorami: w tym z niemieckim Gew 43, karabinem szturmowym nazwanym tak przez samego Adolfa Hitlera.
Wil porównuje z kałasznikowem produkty amerykańskich twórców broni na  AK-47: począwszy od karabinu M14 i jego następców, M16 i M4.

 

Redakcja 10/07/2015

Zobacz też

Zagadkowe masakry w świecie zwierząt: co je powoduje? Zagadkowe masakry w świecie zwierząt: co je powoduje? Plaże pokryte tysiącem nieżywych krabów. Miliony śniętych ryb unoszących się na wodzie. Deszcz martwych ptaków. Setki osobników antylopy gnu utopionych w rzekach. Coraz częściej na całym świecie – od Kenii przez Stany Zjednoczone aż po Tasmanię - dochodzi do nagłych fal masowego wymierania różnych gatunków zwierząt. Co jest bezpośrednim powodem tej katastrofy ekologicznej? A może to zapowiedź światowej Apokalipsy? Wojny o skarby, odc. 4 - Przekopywanie terenu bitwy nad Antietam Wojny o skarby, odc. 4 - Przekopywanie terenu bitwy nad Antietam Wojny o skarby - tym razem trzy dwuosobowe zespoły biorące udział w programie, będą prowadziły poszukiwania w pobliżu miejsca jednej z najbardziej krwawych bitew wojny sececyjnej - bitwy nad Antietam (znanej też jako bitwa pod Sharpsburgiem). Poszukiwaczom skarbów nie sprzyja zimno i deszcz, niesprawny sprzęt, uważają, że prześladuje ich pech. Czy tym razem można się spodziewać jakiś niezwykłych znalezisk? Wojny o skarby, odc. 3 - Poszukiwania na Eastover Plantation Wojny o skarby, odc. 3 - Poszukiwania na Eastover Plantation Tym razem rywalizujące w programie zespoły będą kopać w pobliżu miejsca najstarszego osadnictwa europejskiego w Ameryce. W rywalizacji sięgną po brudne sztuczki, użyją techonologicznych gadżetów - bo stawka jest wysoka. Czy jedna z drużyn zdobędzie wielką niespodziankę? Megafabryki: Frito Lay. Jak powstają czipsy? Megafabryki: Frito Lay. Jak powstają czipsy? Tym razem ekipa programu Megafabryki odwiedziła fabrykę czipsów Frito Lay w Perry w amerykańskim stanie Georgia. Codziennie przerabia się tu 500 ton ziemniaków, z których powstają uwielbiane przez wiele osób czipsy. Ale w fabryce Frito Lay powstają także inne produkty. Dowiedz się jakie!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!