Broń, która zmieniła świat, odc. 5. AK-47 - karabin, który podbił ziemski glob

Żadna broń jest bardziej przerażająca niż karabin szturmowy. I nie ma innego karabinu szturmowego, który  okazał się bardziej skuteczny lub bardziej śmiercionośny niż radziecki AK-47, znany jako kałasznikow. To jedna z najbardziej  śmiercionośnych broni palnych w historii świata.Sukces kałasznikowa z czasów zimnej wojny zachęcił zachodnich rywali do wyścigu  w celu opracowania lepszej od niego broni. W dzisiejszych bitwach żołnierze posługują się amerykańskim karabinem M4, niemieckim HK 416 - bronią podobno używaną przez US Navy Seals, by zabić Osamę Bin Ladena. Jednak kałasznikow wydaje się niepokonany - w końcu uwieczniono go nawet w piosence... 

 

Wil Willis w serialu Broń, która zmieniła świat śledzi historię kałasznikowa, który daje możliwość prowadzenie szybkiego, skutecznego ognia. Wil pokazuje historię Michaiła Kałasznikowa, który zainteresował się projektowaniem  broni  w czasie pobytu w szpitalu, gdzie leczył rany odniesione w bitwie.

Wil pokazuje również, jak rozłożony na osiem części AK można zamontować w kilka sekund. Prezentowane jest też porównanie kałasznikowa z jego prekursorami: w tym z niemieckim Gew 43, karabinem szturmowym nazwanym tak przez samego Adolfa Hitlera.
Wil porównuje z kałasznikowem produkty amerykańskich twórców broni na  AK-47: począwszy od karabinu M14 i jego następców, M16 i M4.

 

Redakcja 10/07/2015

Zobacz też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!