Broń, która zmieniła świat, odc. 5. AK-47 - karabin, który podbił ziemski glob

Żadna broń jest bardziej przerażająca niż karabin szturmowy. I nie ma innego karabinu szturmowego, który  okazał się bardziej skuteczny lub bardziej śmiercionośny niż radziecki AK-47, znany jako kałasznikow. To jedna z najbardziej  śmiercionośnych broni palnych w historii świata.Sukces kałasznikowa z czasów zimnej wojny zachęcił zachodnich rywali do wyścigu  w celu opracowania lepszej od niego broni. W dzisiejszych bitwach żołnierze posługują się amerykańskim karabinem M4, niemieckim HK 416 - bronią podobno używaną przez US Navy Seals, by zabić Osamę Bin Ladena. Jednak kałasznikow wydaje się niepokonany - w końcu uwieczniono go nawet w piosence... 

 

Wil Willis w serialu Broń, która zmieniła świat śledzi historię kałasznikowa, który daje możliwość prowadzenie szybkiego, skutecznego ognia. Wil pokazuje historię Michaiła Kałasznikowa, który zainteresował się projektowaniem  broni  w czasie pobytu w szpitalu, gdzie leczył rany odniesione w bitwie.

Wil pokazuje również, jak rozłożony na osiem części AK można zamontować w kilka sekund. Prezentowane jest też porównanie kałasznikowa z jego prekursorami: w tym z niemieckim Gew 43, karabinem szturmowym nazwanym tak przez samego Adolfa Hitlera.
Wil porównuje z kałasznikowem produkty amerykańskich twórców broni na  AK-47: począwszy od karabinu M14 i jego następców, M16 i M4.

 

Redakcja 09/07/2015

Zobacz też

Cyganie mórz południowych. Czy tajscy rybacy zwyciężą w starciu z przemysłowych rybołówstwem? ZDJĘCIA Cyganie mórz południowych. Czy tajscy rybacy zwyciężą w starciu z przemysłowych rybołówstwem? ZDJĘCIA Plemię Mokenów, zwane Morskimi Cyganami, żyje na morzu kultywując dawne tradycje budowy łodzi i połowu ryb. Nauczyli się wyostrzać zmysły pod wodą i przewidywać pogodę. Na ląd schodzą tylko w porze deszczowej. Czy ich tradycyjny styl życia zdoła przetrwać we współczesnym świecie? Stocznia. Jak przebiega praca przy budowie okrętów? ZDJĘCIA Stocznia. Jak przebiega praca przy budowie okrętów? ZDJĘCIA Zarówno budowa, jak i remont dużych jednostek pływających – statków czy okrętów – to dla pracowników stoczni niezwykle emocjonująca przygoda. Jeśli nie wierzysz, przekonaj się, oglądając serial dokumentalny „Stocznia”. Przeszczep twarzy – ratunek dla ofiar wypadków i poparzeń. Czy rzeczywiście kontrowersyjny? Przeszczep twarzy – ratunek dla ofiar wypadków i poparzeń. Czy rzeczywiście kontrowersyjny? Film dokumentalny pt. „Przeszczepy twarzy” opowiada historię trzech zespołów chirurgów, którzy jako pierwsi podjęli się wykonania przeszczepu twarzy. Choć tego typu operacje mogą być prawdziwym wybawieniem dla oszpeconych pacjentów, budzą kontrowersje. Czy słusznie? Gigantyczne naprawy. Jak naprawić zepsuty statek, rurociąg albo most? ZDJĘCIA Gigantyczne naprawy. Jak naprawić zepsuty statek, rurociąg albo most? ZDJĘCIA Awariom ulegają nie tylko drobne sprzęty – także wielkie i skomplikowane urządzenia. Gdy turbina w elektrowni wymaga wymiany, statek potrzebuje nowego silnika, a rurociąg pęka, pojawiają się problemy. Zobacz, w jak trudnych warunkach – na dużych wysokościach, w wodzie i w powietrzu – specjaliści muszą sobie radzić z naprawami ogromnych przemysłowych maszyn.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!