Broń, która zmieniła świat odc. 4. Nowoczesne haubice

Haubica, czyli broń mająca zdolność rażenia wielu osób jednorazowo, znana jest już od XV wieku, od czasu wojen husyckich. Nowożytne haubice "wymyślili Szwedzi pod koniec XVII wieku. Od tego czasu ten rodzaj broni artyleryjskiej rozwijał się, aż do czasów współczesnych. Najnowszym osiągnięciem jest 155 mm haubica ultralekka.
Ostrzał artyleryjski to najcięższe uderzenie na polu bitwy. Zadaje tak niszczycielskie ciosy, że został nazwany "królem bitwy!". Artyleria przechyliła szalę zwycięstwa w wielu najważniejszych w historii bitwach.
W tym odcinku serialu Broń, która zmieniła świat udajemy się do Fort Sill w Oklahomie, na miejsce szkolenia armii USA , aby zobaczyć coraz bardziej zaawansowane systemy artyleryjskie w akcji. Poznamy tez najnowsze haubice, będące wciąż bezpośrednimi potomkami najprostszych, najbardziej starożytnych armat. Poznamy najnowszą haubicę będącą na wyposażeniu amerykańskiej armii - M777 ultralekką haubicę 155 mm.

Powstała ona na zamówienie armii w latach 80. XX wieku. Jest przeznaczona dla sił szybkiego reagowania i w związku z tym powinna nadawać się do:

transportu strategicznymi samolotami C-130 lub większymi,
transportu i wyładunku w obszarze walki za pomocą lekkich i średnich śmigłowców oraz pojazdów transportowych,

oraz mieć zdolność do wyładunku na otwartych plażach z lekkich okrętów i poduszkowców desantowych.

Po licznych konsultacjach i projektowaniu odpowiadającemu powyższym założeniom we wrześniu 1987 firma VSEL dostarczyła do oceny projekt haubicy o nazwie Ultralightweight Field Howitzer. Do końca lat 80. i przez całe 90. projekt przechodził liczne próby, był udoskonalany i zdobywał niezbędne certyfikaty. W 2002 roku zawarto kontrakt na produkcję tej haubicy, a pierwsze modele trafiły do armii USA w 2004 roku.
 

Redakcja 06/07/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!