Broń, która zmieniła świat, odc. 3: Karabiny maszynowe

Karabiny maszynowe to jedne z najbardziej znanych i rozpoznawalnych broni na świecie: Uzi, Tommy Gun i  MP5. Broń maszynowa została wymyślona, aby zmiatać licznych wrogów  i przełamać impas I wojny światowej. Udało się i tak karabin maszynowy - dosłownie i przenośni - zaczął podbijać świat.

 
Zanim powstały karabiny maszynowe, jeden żołnierz nie był w stanie razić wrogów z tak wielką siłą ognia z tak niewielkiego urządzenia. Karabin maszynowy naprawdę zmienił reguły gry wojennej, stając się ulubioną nową bronią żołnierzy, gangsterów, terrorystów, bojowników o wolność, a także stróżów prawa i twórców filmów z Hollywood.

Wil Willis bada ewolucję karabinu maszynowego i pokazuje najbardziej znane przykłady działania tej broni. Testuje oryginalnego Thompson z 1928 i sprawdza siłę ognia porównując go z jego bezpośrednim poprzednikiem - M1919 Browning Automatic Rifle.

Pokazuje jak M1 Thompson w czasie II wojny światowe pomógł zdobyć wiele bunkrów niemieckich w Linii Gustawa  na terenie Włoch w 1944 roku.  Willis strzela też z kilku odpowiedników Thompsona z czasów II wojny światowej, w tym z niemieckiego MP -40, radziecki PPSh-41 i M3 "Grease Gun" automaker opatentowanego przez General Motors.

Z pomocą szanowanych ekspertów Wil testuje także izraelskie Uzi i Micro-uzi, a następnie Heckler und Koch MP5, dziś wiodący wojskowy karabin maszynowy. Sprawdza również najnowszą ewolucję SMG, HK MP7 PDW .

 

Redakcja 24/06/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!