Broń, która zmieniła świat, odc. 2: M1 Garand

Na wojnie karabin to najbliższy przyjaciel. Od jego dokładności i łatwości użytkowania zależy życie człowieka – twoje życie. W ciągu ostatnich 300 lat pola bitew widziały wiele wspaniałych broni, od muszkietu na czarny proch po półautomatyczny karabin M1 Garand nazywany bronią, która wygrała II wojnę światową.

W kolejnym odcinku programu Wila Willisa pt. Broń, która zmieniła świat prześledzimy niezwykłą historię Johna McKinneya, weterana II wojny światowej odznaczonego Medalem Honoru. McKinney wraz ze swym wiernym towarzyszem, karabinem M1 Garand, zdołał w pojedynkę odpierać natarcie stu japońskich żołnierzy na ważny przyczółek Amerykanów na Filipinach, nim wreszcie nadeszło wsparcie. Wil Willis przetestuje karabin M1 Garand i porówna z jego japońskim odpowiednikiem, modelem Arisaka Type 99.

Dzisiejsze karabiny snajperskie z zabójczą precyzją trafiają w cele odlegle nawet o dwa kilometry. W programie zobaczymy kilka zapierających dech w piersiach przykładów ich zadziwiającej skuteczności, m.in. statystyki legendarnego amerykańskiego snajpera czasów wojny w Wietnamie, Carlosa Hathcocka zwanego Białym Piórem, a także brytyjskiego kaprala Craiga Harrisona, który dzierży obecnie tytuł strzelca wyborowego o potwierdzonej najwyższej liczbie ofiar, ustanowiony w Afganistanie w 2009 roku.

Wil sprawdzi też siłę i precyzję innych karabinów snajperskich – od modelu 30,06 z systemem bolt action po MacMillan TAC-50 o kalibrze 12.7 mm.Wreszcie Willis sięgnie po karabin Accuracy International L115A3, rekordzistę świata w zasięgu skutecznego strzału. Przetestuje i jego precyzję, i poziom własnych umiejętności strzeleckich. Wraz z Willem do arsenału historycznych karabinów, by dowiedzieć się, jak muszkiet ewoluował ku broni, która zmieniła świat!
Emisja 2. odcinka serii Broń, która zmieniła świat w poniedziałek 22 czerwca o godz. 21:00. Do zobaczenia w Fokus TV lub online na http://www.fokus.tv/player.
 

Redakcja 18/06/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!