Broń, która zmieniła świat, odc. 1: Colt M1911

W pierwszym odcinku serii Broń, która zmieniła świat Wil Willis przyjrzy się bliżej legendarnemu Coltowi M1911. Pistolet ten powstał na początku XX wieku, w 1944 korzystali z niego powstańcy warszawscy, a do dziś noszą go w kaburach amerykańscy żołnierze.


 

Colt M1911 to prawdopodobnie najbardziej ceniony i najszerzej wykorzystywany pistolet XX wieku. Skonstruował go przez legendarny John Moses Browning. Broń ta od 1911 roku jest elementem wyposażenia amerykańskich żołnierzy. Choć w momencie powstania półautomatyczny Colt M1911 był pistoletem wprost rewolucyjnym, w ciągu ostatniego stulecia wprowadzono w nim szereg innowacyjnych ulepszeń.

Jakich? Opowie o tym Wil Willis, były żołnierz United States Army Rangers, elitarnej formacji lekkiej piechoty,  który specjalnie dla nas nie tylko sprawdzi działanie Colta M1911, ale także porówna go z innymi przełomowymi modelami osobistej broni palnej – od XVII-wiecznych, przez wczesnego Colta Patersona z 1836 roku, po Colta 45 zwanego Peacemakerem z 1873.

Wil ponadto porówna Colta M1911 z jednym z jego pierwszych konkurentów, niemieckim pistoletem P08 Luger, a także Berettą 9mm, która zastąpiła colta w funkcji oficjalnego pistoletu amerykańskich sił zbrojnych.
 

Redakcja 15/06/2015

Zobacz też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!