Broń, która zmieniła świat, odc. 1: Colt M1911

W pierwszym odcinku serii Broń, która zmieniła świat Wil Willis przyjrzy się bliżej legendarnemu Coltowi M1911. Pistolet ten powstał na początku XX wieku, w 1944 korzystali z niego powstańcy warszawscy, a do dziś noszą go w kaburach amerykańscy żołnierze.


 

Colt M1911 to prawdopodobnie najbardziej ceniony i najszerzej wykorzystywany pistolet XX wieku. Skonstruował go przez legendarny John Moses Browning. Broń ta od 1911 roku jest elementem wyposażenia amerykańskich żołnierzy. Choć w momencie powstania półautomatyczny Colt M1911 był pistoletem wprost rewolucyjnym, w ciągu ostatniego stulecia wprowadzono w nim szereg innowacyjnych ulepszeń.

Jakich? Opowie o tym Wil Willis, były żołnierz United States Army Rangers, elitarnej formacji lekkiej piechoty,  który specjalnie dla nas nie tylko sprawdzi działanie Colta M1911, ale także porówna go z innymi przełomowymi modelami osobistej broni palnej – od XVII-wiecznych, przez wczesnego Colta Patersona z 1836 roku, po Colta 45 zwanego Peacemakerem z 1873.

Wil ponadto porówna Colta M1911 z jednym z jego pierwszych konkurentów, niemieckim pistoletem P08 Luger, a także Berettą 9mm, która zastąpiła colta w funkcji oficjalnego pistoletu amerykańskich sił zbrojnych.
 

Redakcja 15/06/2015

Zobacz też

PORCELANOWA ZASTAWA - do czego rawier, a do czego imbryk lub kartoflanka? Jak podawać kawę, a jak herbatę? PORCELANOWA ZASTAWA - do czego rawier, a do czego imbryk lub kartoflanka? Jak podawać kawę, a jak herbatę? Rozpracuj ten zestaw! Do kawy: imbryk czy czajnik? Na ciastka: półmisek czy rawier? Co kryje się pod nazwą „garnitur do herbaty”, a czym jest kartoflanka? Porcelanowe serwisy potrafią liczyć nawet kilkadziesiąt różnych elementów. Co z czym się je, a w czym pije, by w pełni wykorzystać wszystkie możliwości porcelanowej zastawy? KRÓLIKI MINIATUROWE. Z kim spokrewnione są króliki miniaturowe? Czy króliki miniaturowe to gryzonie czy zające? KRÓLIKI MINIATUROWE. Z kim spokrewnione są króliki miniaturowe? Czy króliki miniaturowe to gryzonie czy zające? Króliki miniaturowe nie są spokrewnione z dwoma najpopularniejszymi zwierzątkami domowymi, czyli ani ze świnką morską, ani z chomikiem syryjskim. Długo były uważane a oddzielną grupę gryzoni, okazuje się jednak, że zęby nie świadczą o pokrewieństwie. Z kim spokrewnione są króliki miniaturowe? Czy króliki miniaturowe to gryzonie czy zające? Konflikt chińsko-japoński. Dlaczego wyspy Senkaku/Diaoyu są kością niezgody między mocarstwami? Konflikt chińsko-japoński. Dlaczego wyspy Senkaku/Diaoyu są kością niezgody między mocarstwami? Senkaku albo Diaoyu - te bezludne wyspy budzą emocje tak w Chinach jak i w Japonii. W chińskich miastach tłum niszczy japońskie sklepy, a japońskie firmy zamykają fabryki. Mówimy czemu Japonia i Chiny spierają się o Senkaku/Diaoyu. KARA za NIEPŁACENIE ABONAMENTU RTV? Co ci grozi, gdy nie płacisz abonamentu lub nie zarejestrowałeś telewizora? KARA za NIEPŁACENIE ABONAMENTU RTV? Co ci grozi, gdy nie płacisz abonamentu lub nie zarejestrowałeś telewizora? Jeżeli masz zarejestrowany telewizor i/lub radioodbiornik i nie płacisz abonamentu, to bardzo możliwe, że otrzymasz wezwanie od Poczty Polskiej, która za pośrednictwem urzędów skarbowych ściga dłużników. Również emeryci mogą mieć problem.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!