Broń czarnoprochowa - co to jest, czy jest legalna?

Archaiczny rodzaj broni palnej, zwanej również czarnoprochową, zafundował niejednemu prawnikowi, jak i policji poważną zagwozdkę. Zastanawiają się nad tym, czy posiadanie, jak i używanie takiej broni bez pozwolenia jest zgodne z prawem.
Zdjęcie z artykułu: Broń czarnoprochowa - co to jest, czy jest legalna?
Broń czarnoprochowa jest rodzajem broni zabytkowejźródło:thinkstockphotos.com

Broń czarnoprochowa jest to rodzaj broni palnej, która do wystrzelenia pocisku, używa reakcji gwałtownego spalania czarnego prochu. Obecnie rzadko można taką broń spotkać - może poza prywatnymi kolekcjami czy w muzeach -  bowiem została niemal w pełni zastąpiona przez broń palną, wykorzystującą prochy bezdymne, nitrocelulozowe.

Broń czarnoprochowa - czy jest legalna?

Za broń czarnoprochową uważa się każdy rodzaj broni palnej, wyprodukowanej przed końcem XIX wieku, bowiem to wtedy zostały wynalezione inne rodzaje prochu. W Polsce prawo dotyczące broni czarnoprochowej jest dość liberalne i zakłada, że nie potrzeba żadnych specjalnych pozwoleń (w przypadku broni ładowanej amunicją rozdzielnego ładowania; w innych wypadkach pozwolenie jest już konieczne), by taką broń trzymać w domu czy też nawet jej używać.

Posiadanie każdego rodzaju broni czarnoprochowej, ładowanej amunicją rozdzielnego ładowania wyprodukowanej przed 1885 rokiem lub też jej repliki, a także pocisków czy kapiszonów jest w pełni legalne i nie jest konieczna w tym wypadku żadna czynność prawna. Ostatnio Komenda Główna Policji potwierdziła, że noszenie takiej broni przy sobie, nawet załadowanej, nie jest w żadnym wypadku zabronione. Czy będzie konieczna zmiana prawa?

.. Wszystko o serialu Weterani. Wyrwani śmierci

Redakcja 31/05/2017

Zobacz też

Kapitulacja: film dokumentalny o ostatnich chwilach II wojny światowej Kapitulacja: film dokumentalny o ostatnich chwilach II wojny światowej Film przenosi widzów w dramatyczne realia końcowych wydarzeń wojny. Ukazuje walki, które przyniosły upragniony pokój i wolność podbitym narodom, najtajniejsze sekrety dyplomacji oraz zwycięstwo, jakie stało się pierwszym dniem nowej konfrontacji – zimnej wojny. Dzikie sieroty. Jak uratowane zwierzęta wracają do środowiska naturalnego? WIDEO Dzikie sieroty. Jak uratowane zwierzęta wracają do środowiska naturalnego? WIDEO Osierocenia zdarzają się także w świecie zwierząt. Chwytający za serce dokument opowiada o ludziach, którzy poświęcają wiele, aby ratować pozostawione na pastwę losu zwierzaki na całym świecie. Pokazuje, jak wygląda proces przygotowania młodych do powrotu do ich naturalnego środowiska. Najgroźniejsze morza. Ile ryzykują rybacy z Morza Beringa, Zatoki Alaska i Północnego Atlantyku? Najgroźniejsze morza. Ile ryzykują rybacy z Morza Beringa, Zatoki Alaska i Północnego Atlantyku? Trzyodcinkowy program przyrodniczy „Najgroźniejsze morza” przybliża pracę rybaków podczas niebezpiecznych morskich eskapad. Z bliska pokazuje łodzie tonące pod ciężarem lodu na Morzu Beringa, gigantyczne fale w Zatoce Alaski, które zmuszają kapitana do ratowania załogi, czy sztorm na Północnym Atlantyku. Juliusz Cezar. Jak namiestnik Galii zdobył dyktatorską władzę nad Rzymem Juliusz Cezar. Jak namiestnik Galii zdobył dyktatorską władzę nad Rzymem Film kostiumowy w reżyserii Ulego Edela to opowieść o Juliuszu Cezarze, ostatnim dyktatorze Republiki Rzymskiej, o jego podboju Galii i Egiptu, o wojnie domowej, w której Cezar pokonał swojego rywala Pompejusza Wielkiego, wreszcie – o śmierci imperatora zadanej mu przez Brutusa i Kasjusza.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!