Broń czarnoprochowa - co to jest, czy jest legalna?

Archaiczny rodzaj broni palnej, zwanej również czarnoprochową, zafundował niejednemu prawnikowi, jak i policji poważną zagwozdkę. Zastanawiają się nad tym, czy posiadanie, jak i używanie takiej broni bez pozwolenia jest zgodne z prawem.
Zdjęcie z artykułu: Broń czarnoprochowa - co to jest, czy jest legalna?
Broń czarnoprochowa jest rodzajem broni zabytkowejźródło:thinkstockphotos.com

Broń czarnoprochowa jest to rodzaj broni palnej, która do wystrzelenia pocisku, używa reakcji gwałtownego spalania czarnego prochu. Obecnie rzadko można taką broń spotkać - może poza prywatnymi kolekcjami czy w muzeach -  bowiem została niemal w pełni zastąpiona przez broń palną, wykorzystującą prochy bezdymne, nitrocelulozowe.

Broń czarnoprochowa - czy jest legalna?

Za broń czarnoprochową uważa się każdy rodzaj broni palnej, wyprodukowanej przed końcem XIX wieku, bowiem to wtedy zostały wynalezione inne rodzaje prochu. W Polsce prawo dotyczące broni czarnoprochowej jest dość liberalne i zakłada, że nie potrzeba żadnych specjalnych pozwoleń (w przypadku broni ładowanej amunicją rozdzielnego ładowania; w innych wypadkach pozwolenie jest już konieczne), by taką broń trzymać w domu czy też nawet jej używać.

Posiadanie każdego rodzaju broni czarnoprochowej, ładowanej amunicją rozdzielnego ładowania wyprodukowanej przed 1885 rokiem lub też jej repliki, a także pocisków czy kapiszonów jest w pełni legalne i nie jest konieczna w tym wypadku żadna czynność prawna. Ostatnio Komenda Główna Policji potwierdziła, że noszenie takiej broni przy sobie, nawet załadowanej, nie jest w żadnym wypadku zabronione. Czy będzie konieczna zmiana prawa?

.. Wszystko o serialu Weterani. Wyrwani śmierci

Redakcja 18/05/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!