Brazylia – czarne słońce. Dokument o utraconej żyle złota

10 lat temu Brazylia była potentatem światowym w wydobyciu ropy z ogromnych podwodnych złóż. Dziś, z marzeń o byciu na szczycie w tym biznesie, pozostało tylko rozczarowanie. Skandale, łapówki i załamanie rynku doprowadziły największe przedsiębiorstwo wydobywcze na krawędź upadku.
Zdjęcie z artykułu: Brazylia – czarne słońce. Dokument o utraconej żyle złota
Brazylia – czarne słońceźródło:Ampersand

Petrobras to państwowa firma. Kiedyś świetnie prosperująca, zarabiająca miliony. Po serii korupcyjnych afer, jej szefowie trafili do więzienia, a przyszłość przedsiębiorstwa stanęła pod znakiem zapytania. Do kryzysu przyczynił się też spadek cen ropy na świecie oraz ogromne szkody dla środowiska. Skażone wody zagrażają ludziom i przyrodzie. Alexandre Anderson jest szefem związku zawodowego rybaków w zatoce Guanabara. Akwen wodny leżący w pobliżu Rio de Janeiro jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych.

Alexandre walczy z dewastującym środowisko przemysłem – informuje o stanie wód i nie pozwala zapomnieć o problemie. To z kolei naraża go na niebezpieczeństwo - regularnie otrzymuje pogróżki i wie, że jego życie jest zagrożone. Nie rezygnuje jednak z walki. Sam przeciw bezwzględności i żądzy zysków.

Brazylia – czarne słońce: Czwartek, 23:00 w Telewizji FOKUS TV

Redakcja 15/02/2018

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!