BOŻE NARODZENIE NA ŚWIECIE - WŁOCHY. Kim jest Befana? Włoskie obyczaje i tradycje

Befana wygląda jak czarownica. To wróżka o wyglądzie wiedźmy. Jest niezbyt urodziwą staruszką z haczykowatym nosem. Mimo, że wygląda jak baba jaga włoskie dzieci ją uwielbiają. La Befana w tradycji włoskiej przynosi dzieciom prezenty w związku z Bożym Narodzeniem. Befana przychodzi w nocy z 5 na 6 stycznia dając grzecznym dzieciom słodycze i prezenty. Niegrzeczni dostają od niej węgiel, cebulę lub czosnek. Przeczytaj dlaczego Befana obdarowuje dzieci?

Dlaczego Befana obdarowuje dzieci?

Legenda głosi, że trzej królowie powiedzieli staruszce o tym, że jadą przywitać nowo-narodzonego Jezusa. Niestety Befana zgubiła drogę i nie zdążyła odwiedzić dzieciątka. Od tego czasu lata na miotle i zostawia prezenty w każdym domu, w którym mieszka dziecko na wypadek, gdyby był wśród nich Jezus.

ZOBACZ >>  Jak wygląda Boże Narodzenie w Hiszpanii?

Jak przygotować dom na wizytę Befany?

Włoskie dzieci rozwieszają w domu specjalne świąteczne skarpety, w których potem znajdą prezenty. W podziękowaniu za nie zostawiają niewielki poczęstunek dla Befany. Składają się na niego owoce cytrusowe, świąteczne smakołyki, a czasem nawet kieliszek wina.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!