BOŻE NARODZENIE NA ŚWIECIE - WŁOCHY. Kim jest Befana? Włoskie obyczaje i tradycje

Befana wygląda jak czarownica. To wróżka o wyglądzie wiedźmy. Jest niezbyt urodziwą staruszką z haczykowatym nosem. Mimo, że wygląda jak baba jaga włoskie dzieci ją uwielbiają. La Befana w tradycji włoskiej przynosi dzieciom prezenty w związku z Bożym Narodzeniem. Befana przychodzi w nocy z 5 na 6 stycznia dając grzecznym dzieciom słodycze i prezenty. Niegrzeczni dostają od niej węgiel, cebulę lub czosnek. Przeczytaj dlaczego Befana obdarowuje dzieci?

Dlaczego Befana obdarowuje dzieci?

Legenda głosi, że trzej królowie powiedzieli staruszce o tym, że jadą przywitać nowo-narodzonego Jezusa. Niestety Befana zgubiła drogę i nie zdążyła odwiedzić dzieciątka. Od tego czasu lata na miotle i zostawia prezenty w każdym domu, w którym mieszka dziecko na wypadek, gdyby był wśród nich Jezus.

ZOBACZ >>  Jak wygląda Boże Narodzenie w Hiszpanii?

Jak przygotować dom na wizytę Befany?

Włoskie dzieci rozwieszają w domu specjalne świąteczne skarpety, w których potem znajdą prezenty. W podziękowaniu za nie zostawiają niewielki poczęstunek dla Befany. Składają się na niego owoce cytrusowe, świąteczne smakołyki, a czasem nawet kieliszek wina.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 06/12/2011

Zobacz też

Jak sprawdzić, czy dziadek był legionistą? [WYKAZ ŻOŁNIERZY PIŁSUDSKIEGO] Jak sprawdzić, czy dziadek był legionistą? [WYKAZ ŻOŁNIERZY PIŁSUDSKIEGO] W legionach Piłsudskiego służyło ponad 20 000 żołnierzy. Ich szeregi zasilali też ochotnicy. Bezprecedensowego przedsięwzięcia opracowania spisu legionistów podjął się profesor Janusz Cisek. Dzięki niemu każdy może sprawdzić, czy jego przodkowie walczyli w legionach Piłsudskiego. Deszcz meteorytów w Czelabińsku – czy zagrażąją nam odłamki materii kosmicznej spadające na Ziemię? Deszcz meteorytów w Czelabińsku – czy zagrażąją nam odłamki materii kosmicznej spadające na Ziemię? Ponad półtora roku temu pod Czelabińskiem w Rosji spadł deszcz meteorów. Filmiki, na których prywatnym osobom udało się zarejestrować to niecodzienne wydarzenie lotem błyskawicy obiegły cały świat. Publiczność telewizyjna i użytkownicy internetu mogli na nich zobaczyć uderzającą w powierzchnię Ziemi kulę ognia. Kosmiczne pociski, które spadły na terytorium Rosji spowodowały wiele szkód, a około siedem tysięcy osób zostało rannych. Dlaczego wypadek? – inscenizacje wypadków samochodowych, testy zderzeniowe, analiza kolizji drogowych Dlaczego wypadek? – inscenizacje wypadków samochodowych, testy zderzeniowe, analiza kolizji drogowych Dlaczego dochodzi do wypadków drogowych? Dlaczego wciąż giną w nich ludzie? Inscenizacje wypadków samochodowych z udziałem kaskaderów, testy zderzeniowe, analiza wypadków, które na prawdę się wydarzyły – to wszystko zobaczą widzowie nowej serii programów telewizji FOKUS TV „Dlaczego wypadek". Marzena ERM: kim jest i dlaczego nie doszło do przeszczepu? Marzena ERM: kim jest i dlaczego nie doszło do przeszczepu? Marzena Erm, chora na złośliwy nowotwór, pomimo zapewnień od lekarzy nie będzie mogła poddać się przeszczepowi. Mówimy, kim jest Marzena Erm i dlaczego nie doszło do wyczekiwanego przeszczepu.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!