Badania doktora Mengele – wstrząsające historie ludzi, którzy przeżyli obóz koncentracyjny. WIDEO

Josef Mengele okrył się czarną sławą za sprawą eksperymentów pseudomedycznych, które prowadził w obozie koncentracyjnym Auschwitz. W KL Auschwitz nie było miejsca dla dzieci. Większość z nich została wysyłana na śmierć zaraz po przybyciu na miejsce. Większość, ale nie wszystkie. Bliźnięta spotykał inny, nie mniej straszny los...

Zwillinge! Zwillinge! (niem. bliźnięta) – ten okrzyk esesmana na rampie w Auschwitz oznaczał dla wybranych odroczenie wyroku śmierci. Ojcowie, matki, bracia i siostry bliźniąt prosto z bocznicy trafiali do komory gazowej, ale identyczne rodzeństwo oddawano doktorowi Mengele, nazistowskiemu pseudonaukowcowi, który lubował się w przeprowadzaniu eksperymentów medycznych na ludziach.

Jednojajowe bliźnięta były dla niego szczególnie cenne. Wszczepiał jednemu z rodzeństwa trudne do wyleczenia choroby. Gdy zmarło, esesmani zabijali drugie, a Mengele przeprowadzał sekcję, porównując ciała rodzeństwa i odnotowując zniszczenia, jakie poczyniła infekcja.

Cel badań doktora Mengele

Eksperymenty Josefa Mengele miały na celu znalezienie sposobu na genetyczne warunkowanie u dzieci określonych cech postrzeganych jako „aryjskie”, m.in. zmiany koloru oczu. Pseudomedyczne badania, prowadzone bez jakiegokolwiek znieczulenia, w świetle zeznań świadków (z 1500 ofiar tych działań końca wojny dożyło tylko 100) obejmowały m.in. amputacje kończyn, punkcje lędźwiowe, umyślne zakażenia, a także całkowitą wymianę krwi między parami bliźniąt.

Współcześnie ocenia się, że zasadnicza część eksperymentów pseudomedycznych prowadzonych przez anioła śmierci z Auschwitz, jak nazywano doktora Mengele, nie miała najmniejszej wartości naukowej. Do żadnych obiektywnie cennych ustaleń nie prowadziły też analogiczne działania wymierzone w osoby dotknięte karłowatością i innymi zaburzeniami genetycznymi.

Redakcja 30/03/2017

Zobacz też

Przewóz sprzętu sportowego samolotem. Ile to kosztuje? Przewóz sprzętu sportowego samolotem. Ile to kosztuje? Planujesz narciarskiego Sylwestra w Dolomitach, ferie na stoku w Andorze? Pamiętaj, że przewóz sprzętu sportowy może oznaczać duży wydatek. Na jakie opłaty musisz się przygotować? Co możesz przewieźć bezpłatnie? JERZY BOROWCZAK, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Gdańska. Zobacz SYLWETKĘ posła JERZY BOROWCZAK, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Gdańska. Zobacz SYLWETKĘ posła Jerzy Borowczak, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany w list Prawa i Sprawiedliwości, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 41 (OKW Szczecin). Zasłużony działacz związkowy, jest dyrektorem Fundacji Centrum Solidarności. W wyborach w 2011 roku uzyskał 10 504 głosów. Zobacz sylwetkę posła.  MAREK BIERNACKI, poseł PO. KIM JEST poseł PO z  Gdyni. Zobacz SYLWETKĘ posła i ministra spawiedliwości MAREK BIERNACKI, poseł PO. KIM JEST poseł PO z Gdyni. Zobacz SYLWETKĘ posła i ministra spawiedliwości Marek Biernacki, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 26 (OKW Gdynia). Współautor ustawy powołującej Instytut Pamięci Narodowej, twórca Centralnego Biura Śledczego i "Człowiek Roku" według Gazety Polskiej. 29 kwietnia 2013 roku został powołany przez Donalda Tuska na stanowisko ministra sprawiedliwości zastępując zdymisjonowanego Jarosława Gowina. LESZEK BLANIK, POSEŁ BEZPARTYJNY. KIM JEST z Gdańska. Zobacz SYLWETKĘ posła LESZEK BLANIK, POSEŁ BEZPARTYJNY. KIM JEST z Gdańska. Zobacz SYLWETKĘ posła Leszek Blanik, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 25 (OKW Gdańsk). Jeden z najbardziej utytułowanych polskich sportowców - był mistrzem olimpijskim, mistrzem świata i mistrzem Europy w gimnastyce sportowej.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!