Badania doktora Mengele – wstrząsające historie ludzi, którzy przeżyli obóz koncentracyjny. WIDEO

Josef Mengele okrył się czarną sławą za sprawą eksperymentów pseudomedycznych, które prowadził w obozie koncentracyjnym Auschwitz. W KL Auschwitz nie było miejsca dla dzieci. Większość z nich została wysyłana na śmierć zaraz po przybyciu na miejsce. Większość, ale nie wszystkie. Bliźnięta spotykał inny, nie mniej straszny los...

Zwillinge! Zwillinge! (niem. bliźnięta) – ten okrzyk esesmana na rampie w Auschwitz oznaczał dla wybranych odroczenie wyroku śmierci. Ojcowie, matki, bracia i siostry bliźniąt prosto z bocznicy trafiali do komory gazowej, ale identyczne rodzeństwo oddawano doktorowi Mengele, nazistowskiemu pseudonaukowcowi, który lubował się w przeprowadzaniu eksperymentów medycznych na ludziach.

Jednojajowe bliźnięta były dla niego szczególnie cenne. Wszczepiał jednemu z rodzeństwa trudne do wyleczenia choroby. Gdy zmarło, esesmani zabijali drugie, a Mengele przeprowadzał sekcję, porównując ciała rodzeństwa i odnotowując zniszczenia, jakie poczyniła infekcja.

Cel badań doktora Mengele

Eksperymenty Josefa Mengele miały na celu znalezienie sposobu na genetyczne warunkowanie u dzieci określonych cech postrzeganych jako „aryjskie”, m.in. zmiany koloru oczu. Pseudomedyczne badania, prowadzone bez jakiegokolwiek znieczulenia, w świetle zeznań świadków (z 1500 ofiar tych działań końca wojny dożyło tylko 100) obejmowały m.in. amputacje kończyn, punkcje lędźwiowe, umyślne zakażenia, a także całkowitą wymianę krwi między parami bliźniąt.

Współcześnie ocenia się, że zasadnicza część eksperymentów pseudomedycznych prowadzonych przez anioła śmierci z Auschwitz, jak nazywano doktora Mengele, nie miała najmniejszej wartości naukowej. Do żadnych obiektywnie cennych ustaleń nie prowadziły też analogiczne działania wymierzone w osoby dotknięte karłowatością i innymi zaburzeniami genetycznymi.

Redakcja 30/03/2017

Zobacz też

Kim jest ks. Piotr Natanek? Dlaczego nałożono na niego karę suspensy? Kim jest ks. Piotr Natanek? Dlaczego nałożono na niego karę suspensy? Kim jest ksiądz Piotr Natanek (jeden z głównych propagatorów ruchu dążącego do intronizacji Chrystusa na Króla Polski), na którego w lipcu 2011 metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz nałożył karę suspensy, zawieszającą w sprawowaniu funkcji kapłańskich? Ks. Natanek został w ten sposób ukarany za nieposłuszeństwo wobec swojego biskupa, m.in. uporczywe niestosowanie się do upomnień, niewywiązywanie się ze złożonych deklaracji, a także głoszenie poglądów niezgodnych z nauką Kościoła.  ANNA KALATA, była minister pracy, autorka książki PRAWDZIWE ZMIANY. Kim jest? ANNA KALATA, była minister pracy, autorka książki PRAWDZIWE ZMIANY. Kim jest? Anna Kalata. Dla jednych polityk, dla innych... aktorka, a nawet modelka.  Aż trudno uwierzyć, że w wieku 43 lat ważyła prawie 100 kilogramów i była jednym z najgorzej ocenianych ministrów w rządzie PiS, LPR i Samoobrony. Kim dziś jest Anna Kalata, autorka książki pt. Prawdziwe zmiany? Ile kilometrów autostrad mamy w Polsce? Ile kilometrów autostrad mamy w Polsce? Gdy Polacy mówią o autostradach, to zazwyczaj towarzyszą temu niewybredne żarty i ogromna ilość wybuchów śmiechu. Jak więc wygląda sytuacja polskich autostrad? Ile mamy kilometrów autostrad w Polsce? Co to są feromony? Jak działają na zwierzęta i ludzi? Co to są feromony? Jak działają na zwierzęta i ludzi? Feromony, czyli substancje zapachowe występujące u zwierząt i ludzi to zdaniem współczesnych naukowców jeden z najpotężniejszych wabików seksualnych. Nic dziwnego skoro pożądanie mają w nazwie. Greckie phferen oznacza bowiem „podniecać”. Dowiedz się skąd się biorą i jak działają feromony?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!