Badania doktora Mengele – wstrząsające historie ludzi, którzy przeżyli obóz koncentracyjny. WIDEO

Josef Mengele okrył się czarną sławą za sprawą eksperymentów pseudomedycznych, które prowadził w obozie koncentracyjnym Auschwitz. W KL Auschwitz nie było miejsca dla dzieci. Większość z nich została wysyłana na śmierć zaraz po przybyciu na miejsce. Większość, ale nie wszystkie. Bliźnięta spotykał inny, nie mniej straszny los...

Zwillinge! Zwillinge! (niem. bliźnięta) – ten okrzyk esesmana na rampie w Auschwitz oznaczał dla wybranych odroczenie wyroku śmierci. Ojcowie, matki, bracia i siostry bliźniąt prosto z bocznicy trafiali do komory gazowej, ale identyczne rodzeństwo oddawano doktorowi Mengele, nazistowskiemu pseudonaukowcowi, który lubował się w przeprowadzaniu eksperymentów medycznych na ludziach.

Jednojajowe bliźnięta były dla niego szczególnie cenne. Wszczepiał jednemu z rodzeństwa trudne do wyleczenia choroby. Gdy zmarło, esesmani zabijali drugie, a Mengele przeprowadzał sekcję, porównując ciała rodzeństwa i odnotowując zniszczenia, jakie poczyniła infekcja.

Cel badań doktora Mengele

Eksperymenty Josefa Mengele miały na celu znalezienie sposobu na genetyczne warunkowanie u dzieci określonych cech postrzeganych jako „aryjskie”, m.in. zmiany koloru oczu. Pseudomedyczne badania, prowadzone bez jakiegokolwiek znieczulenia, w świetle zeznań świadków (z 1500 ofiar tych działań końca wojny dożyło tylko 100) obejmowały m.in. amputacje kończyn, punkcje lędźwiowe, umyślne zakażenia, a także całkowitą wymianę krwi między parami bliźniąt.

Współcześnie ocenia się, że zasadnicza część eksperymentów pseudomedycznych prowadzonych przez anioła śmierci z Auschwitz, jak nazywano doktora Mengele, nie miała najmniejszej wartości naukowej. Do żadnych obiektywnie cennych ustaleń nie prowadziły też analogiczne działania wymierzone w osoby dotknięte karłowatością i innymi zaburzeniami genetycznymi.

Redakcja 30/03/2017

Zobacz też

Jak pokochać TEŚCIOWĄ? Co zrobić, gdy teściowa cię denerwuje? Jak pokochać TEŚCIOWĄ? Co zrobić, gdy teściowa cię denerwuje? Pokochasz teściową, jeśli da się pokochać. Bo jak będzie to zgryźliwa cholera, to choćbyś robił mamusi herbatkę i jeszcze słodził, to i tak będzie grymasić i robić zarzut, że... nie pomieszałeś. Jak rozpoznać, że PODOBASZ SIĘ CHŁOPAKOWI? Jak rozpoznać, że PODOBASZ SIĘ CHŁOPAKOWI? Wydaje ci się, że zawróciłaś komuś w głowie? A może tak bardzo chcesz wzbudzić jego zainteresowanie, że nie potrafisz obiektywnie ocenić sytuacji? Jakie sygnały wysyła chłopak, gdy podoba mu się dziewczyna? Mówimy, jak rozpoznać, że podobasz się chłopakowi. Czy katolik może być bogaty? Ile ma oddawać na biednych? Czy musi się dzielic swoimi dochodami? Czy katolik może być bogaty? Ile ma oddawać na biednych? Czy musi się dzielic swoimi dochodami? Wiara nie zmusza katolików do wyzbywania się całego majątku. Pomaga nam raczej nie traktować go jako wartości samej w sobie, ale z hojnością, zgodnie z własnymi, uczciwie ocenionymi możliwościami, wspierać tych, którzy mają mniej niż my - mówi Karol Olszewski z Catholic Voices - Bogactwo to nic złego. Zobacz czy katolik może być bogaty! Dlaczego ksiądz Ryszard Halwa z fundacji SOS Obrony Życia Poczętego ratuje kobiety przed mężami-sadystami? Dlaczego ksiądz Ryszard Halwa z fundacji SOS Obrony Życia Poczętego ratuje kobiety przed mężami-sadystami? Fundacja ani ksiądz nie kontaktują ze sobą matek z ośrodka i mężczyzn. Groziłoby to wieloma nadużyciami. Do ośrodka trafiają osoby poranione, skrzywdzone - jeśli najpierw nie przepracują swoich problemów to jest wielce prawdopodobne , że ich następny partner życiowy będzie podobny do męża-sadysty... Zobacz jak Fundacja pomaga kobietom.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!