Bieganie zimą. Jak się przygotować? Czy jogging na mrozie jest zdrowy?

Biegać można zawsze i wszędzie. Niezależnie od pogody, pory roku. Chłód, mróz, a nawet śnieg nie muszą oznaczać końca sezonu na jogging. Wystarczy tylko się odpowiednio przygotować do biegania zimą. O czym trzema pamiętać uprawiając jogging na mrozie? Jak się ubrać?

Biegając na chłodzie trzema pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Lekarze przede wszystkim zwracają uwagę na to, że najważniejszy jest dobór odpowiedniego stroju. Lepiej jest, gdy nieco zmarzniemy, niż się przegrzejemy. Dlatego w chłodne dni zakładajmy kilka warstw odzieży, które można zdjąć, gdy się rozgrzejemy. Ważne jest, żeby każda z nich była uszyta z tzw. oddychającego materiału. Mocno przepocona odzież zimą jest szczególnie niebezpieczna, bo prowadzi do przeziębienia. Pamiętajmy też o zabezpieczeniu głowy. Czapka jest lepszym rozwiązaniem niż opaska. Powinna zakrywać uszy, a na czole sięgać linii brwi. Chrońmy dłonie rękawiczkami. 

>>> Jak przygotować się do biegania w chłodne dni? Jak trenować jesienią i zimą? [KLIKNIJ]

Poza tym, gdy pada deszcz albo śnieg i szybko robi się ciemno ,warto też założyć jakieś elementy odblaskowe.

Najważniejsze są jednak buty. Powinny być odporne na wodę i mróz, ale także nie mogą ślizgać się na lodzie. Muszą być również dostosowane do ustawienia stopy. Jeżeli dużo biegamy, warto też zbadać nacisk stopy na podłoże za pomocą aparatu medilogic.

>>> Jak zachować kondycję jesienią i zimą? [KLIKNIJ]

Jakie wybrać skarpety? Powinny mieć płaskie szwy przy palcach, bo takie nie powodują ucisku oraz nieprzyjemnego ocierania. Miękki, bezuciskowy ściągacz trzyma je na miejscu zapobiegając zwijaniu się. Dobrze, by były wykonane z włókien sztucznych z domieszką bawełny czy wełny. Wówczas nie będą wchłaniały potu, więc unikniemy efektu mokrych nóg.

Rozgrzewka to podstawa. Elementy stretchingu przez bieganiem oraz rozciąganie po zakończeniu treningu powinny zaczynać każdy wysiłek. W chłodne dni można rozgrzać się w domu, np. pobiegać chwilę po schodach.

Redakcja 03/12/2013

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!