Bieganie zimą. Jak się przygotować? Czy jogging na mrozie jest zdrowy?

Biegać można zawsze i wszędzie. Niezależnie od pogody, pory roku. Chłód, mróz, a nawet śnieg nie muszą oznaczać końca sezonu na jogging. Wystarczy tylko się odpowiednio przygotować do biegania zimą. O czym trzema pamiętać uprawiając jogging na mrozie? Jak się ubrać?

Biegając na chłodzie trzema pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Lekarze przede wszystkim zwracają uwagę na to, że najważniejszy jest dobór odpowiedniego stroju. Lepiej jest, gdy nieco zmarzniemy, niż się przegrzejemy. Dlatego w chłodne dni zakładajmy kilka warstw odzieży, które można zdjąć, gdy się rozgrzejemy. Ważne jest, żeby każda z nich była uszyta z tzw. oddychającego materiału. Mocno przepocona odzież zimą jest szczególnie niebezpieczna, bo prowadzi do przeziębienia. Pamiętajmy też o zabezpieczeniu głowy. Czapka jest lepszym rozwiązaniem niż opaska. Powinna zakrywać uszy, a na czole sięgać linii brwi. Chrońmy dłonie rękawiczkami. 

>>> Jak przygotować się do biegania w chłodne dni? Jak trenować jesienią i zimą? [KLIKNIJ]

Poza tym, gdy pada deszcz albo śnieg i szybko robi się ciemno ,warto też założyć jakieś elementy odblaskowe.

Najważniejsze są jednak buty. Powinny być odporne na wodę i mróz, ale także nie mogą ślizgać się na lodzie. Muszą być również dostosowane do ustawienia stopy. Jeżeli dużo biegamy, warto też zbadać nacisk stopy na podłoże za pomocą aparatu medilogic.

>>> Jak zachować kondycję jesienią i zimą? [KLIKNIJ]

Jakie wybrać skarpety? Powinny mieć płaskie szwy przy palcach, bo takie nie powodują ucisku oraz nieprzyjemnego ocierania. Miękki, bezuciskowy ściągacz trzyma je na miejscu zapobiegając zwijaniu się. Dobrze, by były wykonane z włókien sztucznych z domieszką bawełny czy wełny. Wówczas nie będą wchłaniały potu, więc unikniemy efektu mokrych nóg.

Rozgrzewka to podstawa. Elementy stretchingu przez bieganiem oraz rozciąganie po zakończeniu treningu powinny zaczynać każdy wysiłek. W chłodne dni można rozgrzać się w domu, np. pobiegać chwilę po schodach.

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Fotoradary - ile ich jest na polskich drogach? Jakie zyski przynoszą państwu? Fotoradary - ile ich jest na polskich drogach? Jakie zyski przynoszą państwu? Niezależnie od tego czy jesteśmy fotogeniczni czy nie jest jeden typ zdjęcia, którego każdy z nas nie lubi… to z fotoradaru. A dostajemy ich coraz więcej, i coraz więcej za nie płacimy. Ile państwo zarobiło już na fotoradarach? Ile fotoradarów stoi przy polskich drogach? Co trzeba wiedzieć na temat badania alkomatem? Czy można oszukać alkomat? Co trzeba wiedzieć na temat badania alkomatem? Czy można oszukać alkomat? Badanie alkomatem niepokoi każdego kontrolowanego kierowcę. Nic dziwnego, bo jego wynik nie zawsze jest prawdziwy i czasami mimo, iż nie piliśmy alkoholu dłużej niż dobę, na wyświetlaczu wcale nie pojawia się wyczekiwane 0.00. Co może wpłynąć na wynik alkotestu? Czy alkomat da się oszukać? Kiedy warto zmienić OFE? W jaki sposób dokonać zmiany OFE? Kiedy warto zmienić OFE? W jaki sposób dokonać zmiany OFE? Kiedy warto zmienić OFE? W jaki sposób dokonać zmiany OFE? Dla osób urodzonych po 31 grudnia 1968 roku, uczestnictwo w II filarze emerytalnym jest obowiązkowe, jednak wybór funduszu emerytalnego, w którym chcemy kumulować swoje aktywa należy do nas. Co zrobić, aby dokonać zmiany funduszu emerytalnego, z którego nie jesteśmy zadowoleni? Kiedy naprawdę warto zmienić OFE? Jaki OFE zapewni ci największą emeryturę? Jak dobrze wybrać OFE? Jaki OFE zapewni ci największą emeryturę? Jak dobrze wybrać OFE? Przynależność do OFE, a więc drugiego filaru emerytalnego jest obowiązkowa dla wszystkich urodzonych po 31 grudnia 1968 roku, a jednak co roku, 400 tysięcy osób powierza swoją emeryturę w ręce przypadku. Zobacz, jak najlepiej wybrać fundusz emerytalny!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!