Tajemnice Biblii. Biblia okiem współczesnych naukowców

Biblia - czy święta księga to tekst zawierający metaforyczne, fikcyjne opowieści, czy też opisane w niej historie naprawdę się wydarzyły? Zapraszamy na cykl programów „Tajemnice Biblii", w którym tekst świętej księgi biorą pod lupę współcześni badacze reprezentujący różne dziedziny nauki.

Biblia - prawda czy metafora?

Biblijne opowieści nie od dzisiaj są przedmiotem intensywnych badań naukowców wszystkich dziedzin. Biorą je pod lupę historycy, archeologowie, prawnicy, socjologowie, teologowie i przedstawiciele wielu innych dyscyplin. I to właśnie oni - ludzie, którzy z naukowego punku widzenia przyglądają się świętej księdze zabierają głos w programie „Tajemnice Biblii", by z naukowego punku widzenia przybliżyć i przeanalizować zawarte w niej treści. Co nam powiedzą o najpoczytniejszej książce świata? Współcześni badacze wezmą pod lupę m.in. historię Kaina i Abla, historię wyjścia narodu żydowskiego z Egiptu oraz opowieść o biblijnym królu Izraela Salomonie.

Biblia: początek i koniec

Badacze wezmą pod lupę także Apokalipsę św. Jana i z perspektywy dzisiejszej wiedzy zastanowią się m.in. nad tym, kim w rzeczywistości mogą być jeźdźcy apokalipsy oraz bestia, „której imię jest 666". Czy ta do dziś budząca wielkie emocje księga Nowego Testamentu ma moc przepowiedni? A może jest wytworem wyobraźni zesłanego na odosobnioną wyspę człowieka, stojącego na skraju obłędu? W kolejnych odcinkach programu naukowcy spróbują odnaleźć miasta, o których mowa w Biblii, a których nie ma na dzisiejszych mapach, poszukają wreszcie pozostałości po Arce Noego. FOKUS TV, bezpłatna telewizja, która zachwyca, pomaga w odkrywaniu świata i rozbudza ciekawość zaprasza na program „Tajemnice Biblii”! 

Redakcja 02/02/2016

Zobacz też

10 grzechów kierowców samochodów osobowych. Jakie są największe grzechy kierowców? 10 grzechów kierowców samochodów osobowych. Jakie są największe grzechy kierowców? Warto także w samochodzie przestrzegać reguł savoir-vivre’u, gdyż świadczy to o kulturze kierowcy. I choćby jeździł luksusowym mercedesem, to zachowując się niegrzecznie na jezdni, będzie postrzegany jako człowiek bez kindersztuby, by nie powiedzieć – zwykły cham. Jakie gesty na drodze świadczą o braku kultury? Jak wyjąć kleszcza kotu? Jak bezpiecznie usunąć kleszcza z kota? Jak wyjąć kleszcza kotu? Jak bezpiecznie usunąć kleszcza z kota? Kleszcze są niebezpieczne dla zwierząt. Powinniśmy stosować preparaty odstraszające kleszcze, które kupimy w lecznicy weterynaryjnej, a niektóre w aptece. Jednak nie chronią one całkowicie zwierzęcia. Jeśli sie pojawi na skórze kota kleszcz, trzeba go umiejętnie wyjąć. Zobacz, jak wyjąć kleszcza kotu. Jak wytłumaczyć zdradę partnerowi? Jak wytłumaczyć zdradę partnerowi? To może sie zdarzyc w kazdej sytuacji i każdemu. Chociazby dlatego, że, jak twierdzą niektórzy naukowcy, człowiek zdradę ma w genach. Zdrada nie musi jednak burzyć związku, który jest prawie doskonały. jeśli jednak chcesz o zdradzie powiedzieć partnerowi, to zrób to umiejętnie. Zobacz jak wytłumaczyć zdradę. Czego NIGDY nie mówić mężczyźnie? Czego NIGDY nie mówić mężczyźnie? Jeśli od razu, na pierwszej randce, mówisz mu, na co chorowałaś w dzieciństwie czy wspominasz, jak świetni w łóżku byli twoi poprzedni partnerzy, to na pewno nie jest najlepszy pomysł na kontynuowanie znajomości. Zobacz, o czym nie powinnaś wspominać, a twoje szanse u niego na pewno wzrosną. Czego nigdy nie mówić mężczyźnie?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!