FIlm „Bez maski: Zespół Treachera Collinsa”. Dokument o przerażającej chorobie

Film dokumentalny pt. „Bez maski: Zespół Treachera Collinsa” pokazuje historie osób z zespołem Treachera Collinsa, czyli TCS, które muszą zmierzyć się nie tylko z trudną rehabilitacją i skomplikowanymi operacjami, ale też z komentarzami ludzi – często równie bolesnymi.

Bez maski: Zespół Treachera Collinsa

Bez maski: Zespół Treachera Collinsa
Kraj produkcji: USA Kategoria wiekowa Czas trwania 00:50:04


Tylko raz na 10 tysięcy rodzi się dziecko cierpiące na zespół Treachera Collinsa. Zespół TCS to inaczej dyzostoza żuchwowo-twarzowa. Zespół wrodzonych wad o podłożu genetycznym został opisany po raz pierwszy w 1900 roku przez brytyjskiego chirurga i okulistę Edwarda Treachera Collinsa. Choroba powoduje trwałą deformację twarzy, m.in. brak kości policzkowych, zniekształcenie uszu czy skośne oczy.

W programie poznamy osoby dotknięte chorobą, m.in. 25-letnią Amie, która nie ma kości policzkowych ani uszu. Główna bohaterka filmu dokumentalnego „Bez maski: Zespół Treachera Collinsa” przez lata cierpiała z powodu niewybrednych uwag kolegów, dzisiaj prowadzi stronę internetową i edukuje ludzi na temat syndromu Treachera Collinsa. Jest studentką trzeciego roku medycyny, co dowodzi, że choroba w żaden sposób nie wpływa na możliwości intelektualne.

Z kolei Lidia jak każda nastolatka bardzo przejmuje się opinią rówieśników. Codziennie słyszy przykre komentarze, ale dzięki wsparciu rodziny i przyjaciół stara się normalnie żyć. Gabe natomiast ma 15 miesięcy i z powodu mocno cofniętej żuchwy nie może sam jeść, ani przełykać, karmiony jest przez rurkę. Czy zespół TCS da się wyleczyć? I jak sobie radzić, kiedy ludzie odwracają wzrok na nasz widok?

Obejrzyj film dokumentalny „Bez maski: Zespół Treachera Collinsa” na VOD. Za darmo!

Redakcja 29/09/2015

Zobacz też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!