Basset hound - poradnik opiekuna

Bassety bawią swym wyglądem, ale to poważne psy o łagodnym temperamencie - i strasznie długich uszach. Kupując psa tej rasy powinniśmy pamiętać, że to dość stara rasa myśliwska, czyli pies będzie lubił spacery. Mimo ich zabawnego wyglądu nie są to pieski zabawki.

W "Śnie nocy letniej", Szekspir pisał o bassetach, że ich uszy służą temu, by zamiatać poranną rosę. Poczciwe psy do tej pory zachwycają swą kuriozalną budową. Ale jak o takiego psa dbać

Jak wygląda basset?

Bassety to psy niskie i długie, o gładkiej sierści, z długimi uszami. Ich oczy z opuszczonymi dolnymi powiekami i widocznym kawałkiem białka nadają im charakteru zadumanego, zasmuconego. Maść mają przeważnie biało-brązowo-czarną. Mimo swej budowy, bassety są bardzo zwinne i szybkie; są też bardzo lojalne, łagodne i świetnie nadają się jako kompan domowy dla rodzin z dziećmi.

Skąd się wzięły bassety?

Bassety hodowano we Francji, gdzie służyły do tropienia - to psy myśliwskie, które mają niesamowity węch. Polowano przy ich pomocy na króliki, lisy, a nawet dziki. Nazwa basset pochodzi od francuskiego słowa "bass", czyli niski. Ta rasa była popularna wśród francuskiej arystokracji, w XIX wieku zachwycili się nim Anglicy. George Washington otrzymał od generała Lafayette dwa bassety, co zapewniło im wielkie powodzenie także po drugiej stronie Atlantyku.

Jak dbać o basseta?

Bassety lubią ruch - ale dość spokojny, były powiem przeznaczone do towarzyszenia myśliwym pieszym. Choć bywają całkiem uparte, szybko się uczą. Mankamentem tej rasy jest bardzo donośne wycie oraz ślinienie się. Są towarzyskie, a jeśli tylko trafi się okazja, powędrują tam, gdzie je nos poprowadzi. W mieście lepiej trzymać je więc na smyczy. Wielką uwagę należy poświęcić pielęgnacji uszu, które gdy pies idzie z nosem przy ziemi wręcz ciągną się za nim. W oklapniętych uszach basseta bardzo łatwo dochodzi do infekcji. Drugim słabym punktem u tej rasy są oczy - opuszczone dolne powieki sprawiają, że spojówki psa narażone są na stany zapalne.  Bassety są powolne, czasem leniwe, wydaje się więc, że nie potrzebują długich spacerów. Nie do końca to jest prawda, psy te po prostu nie potrzebują biegania, a spacerów potrzebują, tym bardziej, że trzeba uważać, żeby się nie roztyły. Ich sierść wymaga okazjonalnego czesania, kąpiele są rzadko koniecznością, ale trzeba pamiętać, że basset jest nisko zawiesziony i spacer po deszczu oznacza konieczność mycia brzucha i łap.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!