Basset hound - poradnik opiekuna

Bassety bawią swym wyglądem, ale to poważne psy o łagodnym temperamencie - i strasznie długich uszach. Kupując psa tej rasy powinniśmy pamiętać, że to dość stara rasa myśliwska, czyli pies będzie lubił spacery. Mimo ich zabawnego wyglądu nie są to pieski zabawki.

W "Śnie nocy letniej", Szekspir pisał o bassetach, że ich uszy służą temu, by zamiatać poranną rosę. Poczciwe psy do tej pory zachwycają swą kuriozalną budową. Ale jak o takiego psa dbać

Jak wygląda basset?

Bassety to psy niskie i długie, o gładkiej sierści, z długimi uszami. Ich oczy z opuszczonymi dolnymi powiekami i widocznym kawałkiem białka nadają im charakteru zadumanego, zasmuconego. Maść mają przeważnie biało-brązowo-czarną. Mimo swej budowy, bassety są bardzo zwinne i szybkie; są też bardzo lojalne, łagodne i świetnie nadają się jako kompan domowy dla rodzin z dziećmi.

Skąd się wzięły bassety?

Bassety hodowano we Francji, gdzie służyły do tropienia - to psy myśliwskie, które mają niesamowity węch. Polowano przy ich pomocy na króliki, lisy, a nawet dziki. Nazwa basset pochodzi od francuskiego słowa "bass", czyli niski. Ta rasa była popularna wśród francuskiej arystokracji, w XIX wieku zachwycili się nim Anglicy. George Washington otrzymał od generała Lafayette dwa bassety, co zapewniło im wielkie powodzenie także po drugiej stronie Atlantyku.

Jak dbać o basseta?

Bassety lubią ruch - ale dość spokojny, były powiem przeznaczone do towarzyszenia myśliwym pieszym. Choć bywają całkiem uparte, szybko się uczą. Mankamentem tej rasy jest bardzo donośne wycie oraz ślinienie się. Są towarzyskie, a jeśli tylko trafi się okazja, powędrują tam, gdzie je nos poprowadzi. W mieście lepiej trzymać je więc na smyczy. Wielką uwagę należy poświęcić pielęgnacji uszu, które gdy pies idzie z nosem przy ziemi wręcz ciągną się za nim. W oklapniętych uszach basseta bardzo łatwo dochodzi do infekcji. Drugim słabym punktem u tej rasy są oczy - opuszczone dolne powieki sprawiają, że spojówki psa narażone są na stany zapalne.  Bassety są powolne, czasem leniwe, wydaje się więc, że nie potrzebują długich spacerów. Nie do końca to jest prawda, psy te po prostu nie potrzebują biegania, a spacerów potrzebują, tym bardziej, że trzeba uważać, żeby się nie roztyły. Ich sierść wymaga okazjonalnego czesania, kąpiele są rzadko koniecznością, ale trzeba pamiętać, że basset jest nisko zawiesziony i spacer po deszczu oznacza konieczność mycia brzucha i łap.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 10/09/2011

Zobacz też

Jaki jacht na Bałtyk? Jeanneau Sun Odyssey 379 – jaki jest? OPINIE. Recenzja jachtu Jeanneau Sun Odyssey 379 Jaki jacht na Bałtyk? Jeanneau Sun Odyssey 379 – jaki jest? OPINIE. Recenzja jachtu Jeanneau Sun Odyssey 379 Jeden z najnowszych jachtów stoczni Jeanneau to Sun Odyssey 379 - bardzo ładna morska jednostka, idealnie pasująca wielkościowo na Morze Bałtyckie. Czy rzeczywiście ten jacht sprawdzi się na morzu? Czy zapewnia wystarczającą wygodę? Jaki jacht na Bałtyk? Nordship 430 Deck Saloon – jaki jest? OPINIE. Recenzja jachtu Norship 430 DC Jaki jacht na Bałtyk? Nordship 430 Deck Saloon – jaki jest? OPINIE. Recenzja jachtu Norship 430 DC Nordship 430. Dzielny i nietani jest najnowszy jacht duńskiej stoczni Nordship, znanego na całym świecie producenta jachtów typu Deck Saloon. Nordshipy słyną z dzielności morskiej, możliwości obsługiwania przez jednego żeglarza i tego, że ich wnętrze oraz wyposażenie pokładu opracowywane są na życzenie klienta. Jaki jacht na Bałtyk? Sunbeam 36.1 – co trzeba o nim wiedzieć? Sunbeam 36.1: RECENZJA, OPINIE Jaki jacht na Bałtyk? Sunbeam 36.1 – co trzeba o nim wiedzieć? Sunbeam 36.1: RECENZJA, OPINIE Sunbeam 36.1 to typowo morski jacht, który pochodzi z... górskiego kraju! Produkuje go bowiem znana na całym świecie stocznia austriacka. Jest to jacht dla tych żeglarzy, których interesuje dzielność, bezpieczeństwo żeglugi i wygoda w żegludze morskiej. Jacht Saturn 25 Sport – dla kogo? Jaki jacht na Mazury? Jacht Saturn 25 Sport: recenzja, opinie Jacht Saturn 25 Sport – dla kogo? Jaki jacht na Mazury? Jacht Saturn 25 Sport: recenzja, opinie Siedmioipółmetrowy Saturn 25 Sport to usportowiona wersja popularnego na Mazurach jachtu o tej samej nazwie. Projektant oznaczył go symbolami P-C, od Performance-Criuser. Czy taki pół-wyczynowy jacht nadaje się na wygodne spędzenie urlopu pod żaglami?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!