Barszcz czerwony – przepis Magdy Gessler. Na wigilię i nie tylko!

Podstawą barszczu czerwonego z przepisu Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji jest odpowiednio przyrządzony smak z buraków. Przekonali się o tym pracownicy restauracji Pod Łosiem w podgorzowskim Wawrowie, której rewolucję robiła Magda Gessler. Zobacz, jak przygotować buraczaną esencję według przepisu Magdy Gessler i jak ugotować prawdziwy barszcz!

Qba vlog, odcinek 14. Mikołaj, Gwiazdor, Aniołek: gdzie przynoszą prezenty na święta?

Qba vlog, odcinek 14. Mikołaj, Gwiazdor, Aniołek: gdzie przynoszą prezenty na święta?
Kraj produkcji: Polska Kategoria wiekowa Czas trwania 00:02:13
Zdjęcie z artykułu: Barszcz czerwony – przepis Magdy Gessler. Na wigilię i nie tylko!
Barszcz czerwony z przepisu Magdy Gesslerźródło:Marcin Czechowicz/ZPR Media SA

Najlepszy barszcz czerwony – nie tylko na wigilię! – przygotować można według przepisu, który  kucharzom z restauracji Pod Łosiem w Wawrowie podczas jednej z kuchennych rewolucji podała Magda Gessler. Przepis Gessler na barszcz czerwony spisaliśmy specjalnie dla Ciebie!

Barszcz czerwony Magdy Gessler – składniki

Jak każda inna potrawa, tak i barszcz czerwony został udoskonalony przez Magdę Gessler, słynną restauratorkę i celebrytkę. Wśród składników, które będą potrzebne do wykonania smaku, czyli esencji, a później barszczu czerwonego według jej przepisu, znalazły się:

  • 1 kg buraków
  • pół selera
  • cały por 
  • 2 duże lub 3 małe cebule
  • 4 kwaśne, polskie, winne jabłka  
  • 5 łyżek octu
  • przyprawy: sól, pieprz, 2 ząbki czosnku

Wszystkie składniki będą niezbędne do zrobienia tradycyjnego smaku – niesłusznie zwanego zakwasem.

Jak zrobić barszcz czerwony Magdy Gessler?

Buraki na barszcz według Magdy Gessler należy przekroić na połówki i wrzucić do garnka. Następnie zalać zimną wodą, ale tylko do poziomu, jaki tworzą buraki. Garnek z burakami trzeba postawić na gazie i wrzucić obranego selera i obrane cebule - w całości. Do wywaru należy też dodać związane razem liście buraków i por – tak żeby się nie rozpadły w trakcie gotowania.

    Przepisy Magdy Gessler na wigilię i Boże Narodzenie

Gdy wywar z buraków się, zagotuje trzeba go doprawić octem. Należy wlać do niego około pięciu łyżek octu i kontynuować gotowanie, aż buraki staną się miękkie.  W ten sposób powstaje smak na barszcz, niesłusznie zwany zakwasemWywar należy gotować na najwolniejszym ogniu, gdyż musi się on gotować, ale nie może wrzeć. Gdy buraki będą już miały odpowiednią miękkość, należy ostudzić wywar, a następnie odstawić go w chłodne miejsce. Wierzch wywaru posypujemy łupinkami jabłek albo pokrojonymi ćwiartkami tego owocu. Odstawiamy na noc.

Następnego dnia należy ponownie postawić wywar na gazie. Przedtem jednak trzeba wyjąć z niego buraki, zetrzeć je na tarce i ponownie wrzucić do zupy. Pod sam koniec gotowania do barszczu Magda Gessler dodaje pieprz – nie wcześniej, gdyż ma on zwyczaj gorzknienia w trakcie gotowania – i starte dwa ząbki czosnku.

    Wszystko o wigilii, zwyczajach wigilijnych, potrawach na wigilijny stół...

Redakcja 23/11/2015

Zobacz też

KRYSTYNA SKOWROŃSKA, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Mielca. Zobacz SYLWETKĘ posła KRYSTYNA SKOWROŃSKA, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Mielca. Zobacz SYLWETKĘ posła Katarzyna Skowrońska, posłanka Sejmu VII kadencji. Wybrana z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 23 (OKW Rzeszów). Prezes zarządu banku i działaczka samorządowa. Od 2001 roku z ramienia PO jest posłanką na Sejm RP (IV, V i VI kadencja Sejmu) w okręgu rzeszowskim. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku zdobyła aż 25 174 glosów. Zobacz kim jest i co osiągnęła Krystyna Skowrońska.  KRYSTYNA SIBIŃSKA, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO ze Złocieńca. Zobacz SYLWETKĘ posła KRYSTYNA SIBIŃSKA, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO ze Złocieńca. Zobacz SYLWETKĘ posła Krystyna Sibińska, posłanka Sejmu VII kadencji. Wybrana z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 8 (OKW Zielona Góra). Inżynier budownictwa i debiutantka w sejmowych ławach w gmachu przy ul. Wiejskiej. Skromna i prawdziwa. Na swojej stronie internetowej pisze "moja rodzina nigdy nie była zamożna, dlatego od najmłodszych lat pracowałam, żeby zarobić na własne potrzeby". Zobacz kim jest i co osiągneła Krystyna Sibińska.  WOJCIECH SAŁUGA, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Jaworzna. Zobacz SYLWETKĘ posła WOJCIECH SAŁUGA, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Jaworzna. Zobacz SYLWETKĘ posła Wojciech Saługa, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 32 (OKW Sosnowiec). Samorządowiec i działacz regionalnych struktur partii. W wyborach w 2011 roku zdobył aż 26 368 głosów! KRZYSZTOF KWIATKOWSKI, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Warszawy. Zobacz SYLWETKĘ posła KRZYSZTOF KWIATKOWSKI, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Warszawy. Zobacz SYLWETKĘ posła Krzysztof Kwiatkowski, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 9 (OKW Łódź). Członek Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, oraz minister sprawiedliwości i prokurator generalny w pierwszym gabinecie Donalda Tuska.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!