Barszcz czerwony – przepis Magdy Gessler. Na wigilię i nie tylko!

Podstawą barszczu czerwonego z przepisu Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji jest odpowiednio przyrządzony smak z buraków. Przekonali się o tym pracownicy restauracji Pod Łosiem w podgorzowskim Wawrowie, której rewolucję robiła Magda Gessler. Zobacz, jak przygotować buraczaną esencję według przepisu Magdy Gessler i jak ugotować prawdziwy barszcz!
Zdjęcie z artykułu: Barszcz czerwony – przepis Magdy Gessler. Na wigilię i nie tylko!
Barszcz czerwony z przepisu Magdy Gesslerźródło:Marcin Czechowicz/ZPR Media SA

Najlepszy barszcz czerwony – nie tylko na wigilię! – przygotować można według przepisu, który  kucharzom z restauracji Pod Łosiem w Wawrowie podczas jednej z kuchennych rewolucji podała Magda Gessler. Przepis Gessler na barszcz czerwony spisaliśmy specjalnie dla Ciebie!

Barszcz czerwony Magdy Gessler – składniki

Jak każda inna potrawa, tak i barszcz czerwony został udoskonalony przez Magdę Gessler, słynną restauratorkę i celebrytkę. Wśród składników, które będą potrzebne do wykonania smaku, czyli esencji, a później barszczu czerwonego według jej przepisu, znalazły się:

  • 1 kg buraków
  • pół selera
  • cały por 
  • 2 duże lub 3 małe cebule
  • 4 kwaśne, polskie, winne jabłka  
  • 5 łyżek octu
  • przyprawy: sól, pieprz, 2 ząbki czosnku

Wszystkie składniki będą niezbędne do zrobienia tradycyjnego smaku – niesłusznie zwanego zakwasem.

Jak zrobić barszcz czerwony Magdy Gessler?

Buraki na barszcz według Magdy Gessler należy przekroić na połówki i wrzucić do garnka. Następnie zalać zimną wodą, ale tylko do poziomu, jaki tworzą buraki. Garnek z burakami trzeba postawić na gazie i wrzucić obranego selera i obrane cebule - w całości. Do wywaru należy też dodać związane razem liście buraków i por – tak żeby się nie rozpadły w trakcie gotowania.

    Przepisy Magdy Gessler na wigilię i Boże Narodzenie

Gdy wywar z buraków się, zagotuje trzeba go doprawić octem. Należy wlać do niego około pięciu łyżek octu i kontynuować gotowanie, aż buraki staną się miękkie.  W ten sposób powstaje smak na barszcz, niesłusznie zwany zakwasemWywar należy gotować na najwolniejszym ogniu, gdyż musi się on gotować, ale nie może wrzeć. Gdy buraki będą już miały odpowiednią miękkość, należy ostudzić wywar, a następnie odstawić go w chłodne miejsce. Wierzch wywaru posypujemy łupinkami jabłek albo pokrojonymi ćwiartkami tego owocu. Odstawiamy na noc.

Następnego dnia należy ponownie postawić wywar na gazie. Przedtem jednak trzeba wyjąć z niego buraki, zetrzeć je na tarce i ponownie wrzucić do zupy. Pod sam koniec gotowania do barszczu Magda Gessler dodaje pieprz – nie wcześniej, gdyż ma on zwyczaj gorzknienia w trakcie gotowania – i starte dwa ząbki czosnku.

    Wszystko o wigilii, zwyczajach wigilijnych, potrawach na wigilijny stół...

Redakcja 01/12/2015

Zobacz też

Niedźwiedź władca gór - filmowa opowieść o niedźwiedziach żyjących w Karpatach Niedźwiedź władca gór - filmowa opowieść o niedźwiedziach żyjących w Karpatach Jeszcze niedawno, bo zaledwie 400 lat temu niedźwiedzie królowały w środkowej Europie. Jednak przed 300 laty sytuacja uległa radykalnej zmianie. Populacja tych zwierząt została silnie przetrzebiona. Dziś niedźwiedzie po raz kolejny są w niebezpieczeństwie. „Niedźwiedź władca gór" to filmowa opowieść o niedźwiedziach żyjących w Karpatach. Tajemnice powiązań inżynieryjnych - co ma wspólnego samochodowy pas bezpieczeństwa z jednym z trzech najwyższych drapaczy chmur na świecie Taipei 101? Prowadzący „Top Gear" Richard Hammond zna odpowiedź! Tajemnice powiązań inżynieryjnych - co ma wspólnego samochodowy pas bezpieczeństwa z jednym z trzech najwyższych drapaczy chmur na świecie Taipei 101? Prowadzący „Top Gear" Richard Hammond zna odpowiedź! Taipei 101 - tak nazywa się jeden z trzech najwyższych obecnie budynków na świecie. Żeby go zaprojektować, jego twórcy musieli wykazać się nie lada kreatywnością, sięgając po rozwiązania z najróżniejszych dziedzin nauki techniki oraz podpatrując pomysły matki natury... Ross Kemp w świecie gangów - Kenia i jeden z najgroźniejszych gangówe na świecie - Mungiki. Ścięcia, tortury, haracze to ich codzienność Ross Kemp w świecie gangów - Kenia i jeden z najgroźniejszych gangówe na świecie - Mungiki. Ścięcia, tortury, haracze to ich codzienność Warunkiem przystąpienia do Mungiki jest ukończenie 18 roku życia, odpowiednie rekomendacje oraz przejście morderczego półrocznego przeszkolenia w dżungli. Po takiej wprawce śmierć, tortury czy jakakolwiek forma przemocy na nikim nie zrobią już wrażenia. Przezwyciężyć traumę - historia Faith, trzynastolatki, która cierpi na zespół stresu pourazowego Przezwyciężyć traumę - historia Faith, trzynastolatki, która cierpi na zespół stresu pourazowego Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych z powodu zaniedbania umiera pięcioro dzieci dziennie. A co dzieje się z tymi, które są zaniedbywane, ale udaje im się przeżyć?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!