Barometr. Jak działa? Jak z jego pomocą przepowiadać pogodę?

Jak działa barometr?

Barometr, przyrząd wynaleziony w 1844 roku przez L. Vidiego, działa, ponieważ na zmiany ciśnienia atmosferycznego reaguje umieszczona w nim puszka próżniowa z falistej blaszki. Przy wzroście ciśnienia jest lekko wgniatana, przy niskim przeciwnie – rozprostowuje ścianki. Przekładnie przenoszą ruch puszki na wskazówkę poruszającą się na tle skali.

Ponieważ w przewidywaniu pogody ważne są tendencje zmian ciśnienia, a nie sam jego poziom, barometr ma drugą wskazówkę, którą ręcznie ustawia się w taki sposób, by pokrywała się ze wskazaniem pierwszej. Dzięki temu, kiedy pierwsza wskazówka wyprzedzi drugą, lub cofnie się w stosunku do niej, będzie widać, czy ciśnienie rośnie, czy spada. Z barometru można odczytać użyteczną informację o zmianie pogody, jeśli zanotujemy, że ciśnienie spada szybko (niż), lub, że wzrasta powoli (nadciąga wyż).

Dlaczego Bogumił Niechcic stukał w barometr?

Stukanie w ten przyrząd to niezbędny bodziec skłaniający próżniową puszkę do zareagowania na ciśnienie. Można więc powiedzieć całkiem poważnie, że barometr ma stukanie wkalkulowane w użytkowanie - i bez tego ani rusz. W miarę używania puszka traci elastyczność i nie odkształca się już tak chętnie, jak kiedyś. Trzeba ją więc lekko sprowokować. Szkła barometrów są grube, bo stukali w nie mało subtelni Bogumiłowie, którzy, jak stwierdził sam zainteresowany, „perfumami francuskimi się nie zlewali, tylko śmierdzieli gnojem”. 

Umieszczone na tarczy barometru wskazania: „susza”, „deszczowo”, „zmiennie”, nie mają znaczenia, jeśli nie obserwuje się zmian ciśnienia w czasie (przez porównywanie poprzednich wskazań barometru), a tylko odczytuje się ciśnienie panujące w danej chwili. Barometr, mimo pozornie prostej skali, jest przyrządem dla wtajemniczonych, to jest tych, którzy na podstawie jego wskazań są w stanie przewidzieć pogodę. Bo się na tym po prostu znają, i to może bardziej niż na barometrze. 

Tagi: barometr,

Redakcja 02/06/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!