Baader-Meinhof - o czym jest ten film?

W filmie Baader-Meinhof zobaczymy Niemcy w 1970 roku. Mordercze ataki bombowe, zagrożenie terroryzmem i strach przed wrogiem wewnętrznym trzęsą podstawami wciąż niestabilnej niemieckiej demokracji. W tym czasie wzmagają się działania grupy Baader-Meinhof.W latach 70. w Niemczech Zachodnich do głosu dochodzą radykalne ugrupowania, tworzone przez generację dzieci nazistów. Jedna z grup, stworzona przez Andreasa Baadera (Moritz Bleibtreu), Ulrike Meinhof (Martina Gedeck) oraz Gudrun Ensslin (Johanna Wokalek) prowadzi gwałtowną wojnę przeciw temu, co postrzegają jako nową twarzą faszyzmu. To ich zdaniem amerykański imperializm obsługiwany przez niemieckich pracowników, z których wielu ma nazistowską przeszłość.

Celem grupy Baader-Meinhof jest stworzenie bardziej ludzkiego społeczeństwa, ale stosują do tego nieludzkie metody. Oznacza, to nie tylko szerzenie terroru i rozlew krwi, ale również zniszczenie przez nich własnego człowieczeństwa.

Człowiekiem, który ich rozumie, jest polujący na nich szef niemieckiej policji Horst Herold (Bruno Ganz). A gdy uda mu się złapać młodych terrorystów, dowiaduje się, że stanowią oni tylko czubek góry lodowej.

 

Redakcja 13/10/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!