Awaria prądu. Co robić? Sprawdzone rady

Gdy w domu zgaśnie światło, przyczyn tego problemu może być kilka. Co wtedy zrobić? Gdzie zadzwonić? Jak zabezpieczyć się na wypadek awarii prądu w domu? Dowiedz się, jak postępować w takich sytuacjach.
Zdjęcie z artykułu: Awaria prądu. Co robić? Sprawdzone rady
Awaria prądu. Co robić? Oto nasze sprawdzone rady!źródło:Mariusz Bykowski/ZPR Media SA

Awaria prądu. Jakie przyczyny?

Najczęstszą przyczyną awarii prądu w domu jest tzw. wysadzenie korków. Aby się przekonać, czy to właśnie korki lub bezpieczniki są przyczyną braku prądu, sprawdź w skrzynce z bezpiecznikami czy wszystko się zgadza – nowsze bezpieczniki powinny znajdować się w odpowiednim położeniu, starsze (te porcelanowe) sprawdzamy przy użyciu neonówki (próbnika napięcia, który wyglądem przypomina śrubokręt).

Awarię prądu może wywołać też przeciążenie sieci energetycznej (szczególnie, jeśli instalacja elektryczna w domu lub w mieszkaniu, jest stara). W tym wypadku odłącz od prądu kilka urządzeń i włącz bezpieczniki jeszcze raz. Jeśli to nie pomoże, konieczne będzie wezwanie elektryka.

   Awaryjne zasilanie: UPS, agregat prądotwórczy, hybryda. Co wybrać?

Zanim jednak to zrobisz, upewnij się, że awaria prądu dotyczy tylko twojego mieszkania. Jeśli prądu nie mają także twoi sąsiedzi, przyczyną awarii zasilania może być zerwana linia energetyczna lub inna usterka sieci trakcyjnej, albo też wyłączenie zasilania. W tym wypadku zadzwoń pod 991 i zgłoś problem na pogotowiu energetycznym. Jeśli mieszasz na osiedlu, a prądu nie ma tylko w twoim bloku, sprawę zgłoś do administratora budynku – to on po rozpoznaniu problemu ewentualnie zawiadomi pogotowie energetyczne.

Awaria prądu. Co robić?

Przede wszystkim zdecydowanie wcześniej, profilaktycznie, należy zadbać o zapas świeczek i sprawnych latarek w domu (pamiętaj też o bateriach). Dzięki temu, jeśli wieczorem zabraknie prądu nie będziemy siedzieć w kompletnych ciemnościach. Przy awarii prądu warto także pamiętać o lodówce. W zimie żywność dobrze jest wynieść na balkon, jeśli jest zaś ciepło starajmy się otwierać ją jak najrzadziej, wtedy niska temperatura utrzyma nawet przez kilka godzin.

   Jak się przygotować na awarię prądu i jak sobie z nią radzić? Odpowiedź w 7. odcinku Qba vlog. Obejrzyj na VOD za darmo!

Redakcja 24/11/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!