AUTOSTRADA A1. Ile kosztuje przejazd autostradą A1?

Autostrada A1, zaczynająca się w Rusocinie koło Pruszcza Gdańskiego i kończąca na granicy polsko-czeskiej w Gorzyczkach jest jedyną autostradą biegnąca z północy na południe Polski, niestety wieksza jej część nadal jest w fazie projektowej albo budowie. Ile zapąłcisz za przejazd autostrada A1?

Pierwszy odcinek autostrady A1, czynny, zaczyna się w Rusocinie, a kończy w Czerniewicach kolo Torunia.Ten 152-kilometrowy odcinek jest najbardziej na północ wysuniętym fragmentem Autostrady A1, której korytarz z Torunia biegnie dalej przez Łódź i Częstochowę w kierunku południowym, aż do granicy państwa w Gorzyczkach. Autostrada A1 (europejska droga E75), jest częścią Trans-Europejskiego Korytarza Transportowego Północ - Południe łączącego Skandynawie z krajami leżącymi nad Morzem Śródziemnym. Korytarz biegnie od Morza Bałtyckiego przez terytorium Czech i Słowacji, aż do Austrii i stanowi nowoczesne połączenie komunikacyjne pomiędzy Gdańskiem a Wiedniem

Istniejące fragmenty autostrady

  • Odcinek Rusocin - Toruń-Czerniewice,łącznie 150,62 km),
  • Toruń - Stryków A2 - (3 km z 145 km): jedna jezdnia na odcinku węzeł tymczasowy Stryków Płn. – Łódź Północ/Stryków I (wsch. obwodnica Strykowa); 3 km, 
  • Odcinek środkowy - Stryków - Pyrzowice (17,5km), Tuszyn (Łódź) – Piotrków Trybunalski; 17,5 km,
  • Odcinek śląski (Pyrzowice - Gorzyczki) (łącznie 44,1 km): Zabrze Północ - Gliwice Wschód; 8 km; Gliwice Wschód – Gliwice Sośnica; 6 km; Gliwice Sośnica – Rybnik (dawniej węzeł Bełk); 15,4 km; Rybnik (d. węzeł Bełk) - Żory (d. węzeł Rowień)  7,5 km; Żory (d. Rowień) - Świerklany; 7,0 km.

Ile kosztuje przejazd autostradą A1?

Za 1 km zapłacisz - 0.16 zł (kategoria 1 czyli samochody o dwóch osiach nieciągnące przyczepy i motocykle), 0.38 zł (pozostałe pojazdy) oraz 10xstawkę dla kat 1 dla pojazdów ponadnormatywnych, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym.

Koszt przejazdu zależy od kategorii pojazdu oraz długości przejechanego odcinka, a należność jest pobiera na końcu trasy przejazdu. 
Na 152-kilometrowym odcinku autostrady A1 funkcjonuje dziesięć miejsc poboru opłat: PPO Rusocin, SPO Stanisławie, SPO Swarożyn, SPO Pelplin, SPO Kopytkowo, SPO Warlubie, SPO Nowe Marzy, SPO Lisewo, SPO Lubicz i PPO Nowa Wieś. Stacje poboru opłat, poza zlokalizowanymi w pasie autostrad placów poboru opłat (PPO), zainstalowane zostały na drogach dojazdowych (tzw. łącznicach) węzłów autostradowych. 

Przy wjeździe na autostradę każdy kierowca powinien pobrać bilet upoważniający do jednorazowego przejazdu na trasie Rusocin – Nowa Wieś. Bilet trzeba zachować do kontroli w punkcie opłat - na jego podstawie zostanie naliczona opłata za przejazd. W razie braku ważnego biletu wjazdowego kierowca jest zobowiązany do uiszczenia maksymalnej opłaty zgodnie z obowiązującą tabelą opłat dla danej kategorii pojazdu i danego miejsca poboru opłat.

(na podst. mat. autostradaa1.pl)

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!