Anomalie medyczne, odcinek 4: Zabójcza skóra

W dalekich Chinach 22-letni Cheng od dnia swoich narodzin walczy z tajemniczym schorzeniem skóry. W lokalnej społeczności znany jest jako chłopiec-ryba, gdyż gruba warstwa łusek rybich pokrywa całe jego ciało. Czy zachodnia medycyna zdoła mu pomóc?

Przyszedł moment, w którym Cheng opuści rodzinną wioskę i wyruszy na wizytę u lekarza, który twierdzi, że wie jak pomóc młodemu mężczyźnie. Czy ta długo wyczekiwana wizyta rzeczywiście odmieni życie Chenga? Czy jakieś lekarstwo jest w stanie przynieść ulgę w niekończącym się cierpieniu dwudziestolatka?

Po drugiej stronie kuli ziemskiej, w amerykańskim stanie Alabama, pięcioletni Payton cierpi na chorobę, która przytrafia się raz na milion. Schorzenie zwane pęcherzowym oddzielaniem się naskórka powoli zabija chłopca. Jego drobne ciało pokrywają pękające pęcherze, które powstają na skutek najdelikatniejszego chociaż dotyku.

Modlitwy o zdrowie Paytona zostają wysłuchane, kiedy lekarze dają mu możliwość uczestniczenia w rewolucyjnym przeszczepie komórek macierzystych. Pytanie, które wszystkim ciśnie się na usta, to czy operacja całkowicie wyleczy chłopca i da mu szansę na normalne życie.

Redakcja 22/06/2015

Zobacz też

Alarm na lotnisku. Jak w porcie lotniczym w Bogocie walczą z przemytem kokainy? ZDJĘCIA Alarm na lotnisku. Jak w porcie lotniczym w Bogocie walczą z przemytem kokainy? ZDJĘCIA Międzynarodowe lotnisko El Dorado w Bogocie jest jednym z największych węzłów komunikacyjnych w Ameryce Łacińskiej. Co roku obsługuje 23 miliony pasażerów i ponad pół miliona ładunków. Stolica Kolumbii to również ważny punkt tranzytowy dla handlarzy narkotyków. Ochrona lotniska musi być zawsze w pełnej gotowości. Kąpiel w balii, wizyta w sławojce. Jak dbano o higienę w XIX i XX wieku? ZDJĘCIA Kąpiel w balii, wizyta w sławojce. Jak dbano o higienę w XIX i XX wieku? ZDJĘCIA Z przekazów w literaturze wiemy, że wiedza o higienie do początków XX wieku była na bardzo niskim poziomie i wynikała z braku świadomości, złych warunków materialnych, nieznajomości kanalizacji oraz wielu innych czynników. Efektem tego był dramatyczny wręcz obraz większości siedlisk ludzkich w XIX w. i jeszcze sporadycznie w początkach kolejnego stulecia. Przepowiednie o końcu świata. Kiedy nastąpi apokalipsa? Przepowiednie o końcu świata. Kiedy nastąpi apokalipsa? Wielka wojna atomowa, asteroida, a może inwazja kosmitów lub Sąd Ostateczny? Odkąd ludzkość istnieje, boi się końca świata, jednak jak go nie było, tak nie ma. Ale kto wie, może to właśnie nasze pokolenie doczeka się przerażających dni ostatnich? Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi na wystawie w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. ZDJĘCIA Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi na wystawie w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. ZDJĘCIA Higiena kojarzy się nam z czymś pozytywnym, czystym i estetycznym. Ale jeszcze przed stu laty, kiedy nie było środków czystości, kosmetyków, łazienek ani światła elektrycznego, o higienie i jej zasadach nikt na wsi nie słyszał. Brudno było w domach i na podwórkach, zapach dookoła odrażający i wszędobylskie robactwo roznoszące choroby. Jak więc myli się ludzie? I jak załatwiali potrzeby fizjologiczne?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!