Andrzejkowe wróżby. Co oznaczają kształty odlane z wosku? WIDEO

Andrzejkowe wróżby to dawny zwyczaj, kultywowany w wigilię dnia św. Andrzeja, czyli 29 listopada! Jak co roku w Andrzejki lejemy wosk przez klucz, mając nadzieję na wróżbę, która w końcu odmieni nasze życie. Zobacz, co tak naprawdę oznaczają poszczególne formy i czego możesz się spodziewać od losu po otrzymaniu określonych woskowych kształtów.

W andrzejkowy wieczór przepowiadamy sobie przyszłość, a najbardziej znaną wróżbą jest lanie wosku. Roztopiony wosk przelewamy przez duży klucz do naczynia z chłodną wodą. Pod wpływem zimna wosk zastyga, tworząc różne kształty.

Andrzejki. Jak wróżyć z wosku?

Ważna zasada, o której warto pamiętać zanim zaczniemy lać wosk, jest taka, że odlane z wosku kształty możemy interpretować dopiero wtedy, kiedy rzucą cień na ścianę. Pamiętajmy też o doborze odpowiedniego klucza z główką z tak dużym otworem w niej, by nie poparzyć sobie rąk, przelewając wosk przez klucz. Z cienia woskowej figurki, rzuconego na ścianę dzięki światłu świecy, interpretujemy wróżbę na nadchodzący rok.

Co oznaczają kształty odlane z wosku?

Postać człowieka – ma wiele interpretacji, tak jak zróżnicowana jest ludzka natura. Wszystko zależy od tego czy z wosku otrzymaliśmy kształt starca, małego dziecka, mężczyzny czy kobiety. Starzec zwykle jest zapowiedzią ważnego wydarzenia, poważnej zmiany w życiu, której konsekwencje będziemy odczuwać bardzo długo. Małe dziecko oznacza chęć stabilizacji, wprowadzenia zmian w życie, których od dawna pragniemy. Prawdopodobnie w przyszłym roku te pragnienia zostaną zrealizowane (nie muszą one jednak wiązać się z powiększeniem rodziny). Zarys kobiety zwiastuje pojawienie się przyjaznej duszy w naszym życiu, natomiast sylwetka mężczyzny – wyraźne zmiany w życiu. Raczej na lepsze – może zmiana pracy albo miejsca zamieszkania?

Zwierzę – to wszystko zależy od tego czy jest to zwierzę domowe – pies, kot albo papuga czy raczej dzikie. Zwierzę domowe to zwiastun stabilizacji i harmonii w życiu codziennym. Dzika zwierzyna będzie raczej  symbolizować nagłe zmiany w życiu – chęć urozmaicenia codzienności, wprowadzenia ożywienia i odrobiny pikanterii.

.. Andrzejki – wróżby, zabawy i inne tradycje tego święta

Gwiazda – symbol jasności, dobrej nowiny i życiowego przewodnika. Gwiazda to bardzo dobra wróżba. Zwiastuje powodzenie, przychylność wszystkich sfer życia. Być może wkrótce twoje życie się zmieni – zostaniesz w końcu doceniony i nagrodzony za swą pracę.

Samochód, samolot – tu interpretacja jest bardzo jednoznaczna. Taki symbol nie może oznaczać nic innego jak podróż – tę w wymiarze fizycznym, ale też w głąb duszy. Być może w przyszłym roku odkryjemy swoje nieznane dotąd oblicze?

Niektóre kształty są tak jednoznaczne, że interpretacja przyjdzie natychmiast np. kołyska lub wózek zwiastuje pojawienie się potomstwa, kształt (oczywiście przybliżony) danego kraju, być może zwiastuje podróż właśnie w to miejsce, a serce – tu trudno o bardziej dosadną wróżbę – w przyszłym roku czeka cię miłosny podbój albo inne szaleństwo w sferze uczuć. 

Lanie wosku – inne często spotykane kształty

Cień figurki z odlanej z wosku może też oznaczać:

podkowa – pomyślność,

krzyż – kłopoty ze zdrowiem,

anioł – dobrą wiadomość,

drzewo – zmianę na lepsze,

beczka – wielka miłość,

chmury – kłopoty z pieniędzmi,

diabeł – niewielkie kłopoty,

domek – czeka cię stabilizacja,

dynia – duże zmiany,

fontanna – niespodziewane duże szczęście,

gniazdo – goście.

Redakcja 22/11/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!