ANALIZA WODY. Dlaczego jest potrzebna? Co powiedzą nam badania wody?

Jeśli chcemy mieć pewność, że woda, którą pijemy, nie jest szkodliwa i nadaje się do picia oraz bezpiecznego używania w gospodarstwie domowym, powinniśmy ją zbadać. Oto, czego możemy się dowiedzieć z analizy wody.

Na skażenie najbardziej narażone są płytkie ujęcia wody, do których mogą przesiąkać zanieczyszczenia z nieszczelnych szamb i nawożonych pól. Pod wpływem tych zanieczyszczeń woda może się stać niezdatna do picia, a także mycia lub zmywania naczyń.

Czego możemy się dowiedzieć, badając wodę?

W badaniu analitycznym wody ocenia się barwę, mętność, zapach oraz parametry fizykochemiczne i stan bakteriologiczny. Woda bez zanieczyszczeń nie ma barwy. Zielonkawe lub zółtawe zabarwienie świadczą o skażeniu związkami chemicznymi ze ścieków, substancjami organicznymi z gleby, związkami żelaza, koloidami albo zakwitami. Zawiesiny organiczne, na przykład wodorotlenki żelaza i manganu sprawiają, że woda nie jest idealnie przejrzysta.

Zapach wody zamiast neutralnego może być na przykład roślinny (ziemi, mchu, siana, torfu), gnilny (stęchły, zbutwiały) albo pochodzenia nienaturalnego, wywołany przez fenol, naftę czy chlor, które normalnie nie występują w wodzie.

Ocenie podlegają także odczyn pH (gdy jest niższy niż 6,8 - woda ma właściwości korozyjne, kiedy wyższy niż 8,5 - skłonność do pienienia się), twardośćzawartość: żelaza, manganu, azotanów, jonów amonowych, chlorków, wolnego i ogólnego chloru oraz – przewodność elektrolityczną.

Jakie bakterie mogą być w wodzie?

W ocenie bakteriologicznej sprawdza się między innymi obecność bakterii Escherichia coli – świadczących o zanieczyszczeniu wody kałem, ściekami, glebą lub gnijącym materiałem roślinnym, enterokoków – potwierdzających zanieczyszczenie świeżym kałem ludzkim, zwierzęcym lub pochodzącym z ferm hodowlanych, Clostridium perfringens wskazujących na stare zanieczyszczenie ściekami fekalnymi oraz bakterii LegionellaPonadto określa się ogólną liczbę mikroorganizmów w próbce o objętości 1 ml.

>> Jak chronić instalację wodną przed Legionellą? Dlaczego trzeba to robić?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Co to jest APOSTAZJA? Na czym polega AKT APOSTAZJI Janusza Palikota? Co to jest APOSTAZJA? Na czym polega AKT APOSTAZJI Janusza Palikota? Apostostazja to odstępstwo od wiary religijnej, a nawet całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej. Termin apostostazja to pojęcie religioznawcze. Termin był i jest obecny w wielu religiach, także w wyznaniach niechrześcijańskich. Za sprawą Janusza Palikota pojęcie zyskało nowy wymiar, gdy skandalizujący polityk powiesił swój akt apostazji na drzwiach krakowskiego kościoła. Co oznacza apostazja Palikota? Wakacyjne podróże. Co warto zobaczyć w Toruniu? Wakacyjne podróże. Co warto zobaczyć w Toruniu? Toruń to miasto idealne na weekend, bo jest w nim wiele do zwiedzania. W Toruniu można też spędzić czas na zabawie albo obcując z kulturą.  Sprawdź co warto zobaczyć w mieście pierników i gotyku. Co warto zobaczyć w ŁOWICZU? Jakie ZABYTKI i ATRAKCJE TURYSTYCZNE? Co warto zobaczyć w ŁOWICZU? Jakie ZABYTKI i ATRAKCJE TURYSTYCZNE? Zbliża się święto Bożego Ciała (w roku 2012 przypada 7 czerwca). W Polsce to święto kojarzy się przede wszystkim z Łowiczem, bo tam odbywa się najsłynniejsza i najbarwniejsza procesja uświetniająca to święto. To dobra okazja, by poznać szerzej to malownicze miato. Co warto zobaczyć w PRZEMYŚLU? Dlaczego znajdziesz tu ŚLADY I WPŁYWY WIELU KULTUR? Co warto zobaczyć w PRZEMYŚLU? Dlaczego znajdziesz tu ŚLADY I WPŁYWY WIELU KULTUR? Przemyśl dziś nie jest miastem wielokulturowym, ale ślady bogatej i zawiłej historii widać na każdym kroku. Bliskość Ukrainy, wpływ zaboru austriackiego, pamięć o prężnej społeczności żydowskiej i oczywiście polski charakter - to wszystko sprawia, że Przemyśl to wyjątkowa mieszanka.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!