ALTERNATOR SAMOCHODOWY. Do czego służy alternator w samochodzie?

W aucie nie zajedziesz daleko bez benzyny, ale równie ważna jest instalacja elektryczna. Gdyby nie było w niej urządzenia wytwarzającego prąd, samochód też przestałby jeździć. Mówimy, jak działa alternator samochodowy.

Zadaniem alternatora jest zamiana energii mechanicznej w prąd zasilający instalację elektryczną samochodu. Alternator jest rodzajem synchronicznej prostownicy prądu przemiennego, pracującej przy zmiennej prędkości obrotowej. Moment obrotowy z pracującego silnika spalinowego zostaje przeniesiony za pomocą przekładni pasowej na wirnik alternatora. Po osiągnięciu odpowiednio wysokiej prędkość obrotowej alternator zaczyna wytwarzać prąd zmienny, który jest prostowany przez układ diod.

Alternator utrzymuje także akumulator w stanie naładowania, pamiętajmy bowiem, że prąd w naszym samochodzie bierze się przede wszystkim z alternatora, a akumulator ma jedynie dostarczyć energię potrzebną do rozruchu jednostki napędowej pojazdu oraz do zasilenia urządzeń elektrycznych w trakcie postoju. Zasila także instalację w momencie, gdy silnik pojazdu jest włączony, ale jego prędkość obrotowa jest zbyt mała, aby alternator mógł dostarczyć wymaganą ilość prądu.

Dawniej w samochodach stosowano prądnice prądu stałego, ale te urządzenia były zbyt mało wydajne jak na rosnące wymagania prądowe aut i coraz większą liczbę odbiorników energii.

Kiedy więc w samochodzie zapala nam się czerwona lampka z symbolem akumulatora, to najpewniej chodzi jednak o problem z alternatorem. Jej migotanie podczas pracy silnika, czy też słabe świecenie, świadczyć może o usterkach w układzie ładowania. Powodem świecenia może też być zerwany pasek klinowy napędzający alternator. Z kolei zużycie elementów mechanicznych, takich jak szczotki, pierścienie czy łożyskowania, objawia się wzmożonym hałasem. Niesprawność tego układu może doprowadzić do uszkodzenia drogich elektronicznych elementów samochodu.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 23/06/2013

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!