ALTERNATOR SAMOCHODOWY. Do czego służy alternator w samochodzie?

W aucie nie zajedziesz daleko bez benzyny, ale równie ważna jest instalacja elektryczna. Gdyby nie było w niej urządzenia wytwarzającego prąd, samochód też przestałby jeździć. Mówimy, jak działa alternator samochodowy.

Zadaniem alternatora jest zamiana energii mechanicznej w prąd zasilający instalację elektryczną samochodu. Alternator jest rodzajem synchronicznej prostownicy prądu przemiennego, pracującej przy zmiennej prędkości obrotowej. Moment obrotowy z pracującego silnika spalinowego zostaje przeniesiony za pomocą przekładni pasowej na wirnik alternatora. Po osiągnięciu odpowiednio wysokiej prędkość obrotowej alternator zaczyna wytwarzać prąd zmienny, który jest prostowany przez układ diod.

Alternator utrzymuje także akumulator w stanie naładowania, pamiętajmy bowiem, że prąd w naszym samochodzie bierze się przede wszystkim z alternatora, a akumulator ma jedynie dostarczyć energię potrzebną do rozruchu jednostki napędowej pojazdu oraz do zasilenia urządzeń elektrycznych w trakcie postoju. Zasila także instalację w momencie, gdy silnik pojazdu jest włączony, ale jego prędkość obrotowa jest zbyt mała, aby alternator mógł dostarczyć wymaganą ilość prądu.

Dawniej w samochodach stosowano prądnice prądu stałego, ale te urządzenia były zbyt mało wydajne jak na rosnące wymagania prądowe aut i coraz większą liczbę odbiorników energii.

Kiedy więc w samochodzie zapala nam się czerwona lampka z symbolem akumulatora, to najpewniej chodzi jednak o problem z alternatorem. Jej migotanie podczas pracy silnika, czy też słabe świecenie, świadczyć może o usterkach w układzie ładowania. Powodem świecenia może też być zerwany pasek klinowy napędzający alternator. Z kolei zużycie elementów mechanicznych, takich jak szczotki, pierścienie czy łożyskowania, objawia się wzmożonym hałasem. Niesprawność tego układu może doprowadzić do uszkodzenia drogich elektronicznych elementów samochodu.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Walentynki dla singli: jak przetrwać? Walentynki dla singli: jak przetrwać? Walentynki to czas szaleństwa - wszyscy mający pary manifestują swoje uczucia. Z tego powodu jest to dzień niezbyt miły szczególnie dla singli, których mogą drażnić miłosne dekoracje, ubrania z serduszkami i wszechogarniająca czerwień. Jeżeli też należysz do grupy osób żyjących bez partnera, przeczytaj nasz survivalowy poradnik. Uzależnieni od jedzenia – historia Sharon. Kompulsywne objadanie się może zabić! Uzależnieni od jedzenia – historia Sharon. Kompulsywne objadanie się może zabić! Uzależnieni od jedzenia – historia Sharon to opowieść o życiu i śmierci 41-letniej Sharon Mevsimler, ważącej 285 kg. Rozpisywały się o niej brytyjskie media – przede wszystkim te brukowe. Kobieta zmarła na atak serca, za co obwiniono jej rodzinę. Jak naprawdę wyglądały kulisy tej okropnej tragedii? Kochanie, zabijamy dzieciaki. Jak złe odżywianie rujnuje zdrowie dziecka. WIDEO Kochanie, zabijamy dzieciaki. Jak złe odżywianie rujnuje zdrowie dziecka. WIDEO Czekolada, chipsy czy coca-cola szkodzą dzieciom – to wie każdy rodzic. Bohaterem serialu Kochanie, zabijamy dzieciaki jest psycholog dziecięcy, który odwiedza rodziny potrzebujące natychmiastowej zmiany stylu życia. Celem jest uświadomienie im, jak złe nawyki żywieniowe dzieci mogą zaszkodzić w życiu dorosłym. Historia walentynek. Kto napisał pierwszą walentynkę, a kto... Historia walentynek. Kto napisał pierwszą walentynkę, a kto... Jaka była najdroższa walentynka? Ile kartek wysyłamy 14 lutego? Od kiedy produkuje się masowo kartki walentynkowe? Czy tak łatwo przekazać sobie uczucia? Oto kilka ciekawostek o walentynkach, które mogą pomóc w wyborze oryginalnego sposobu wyznania miłości.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!