ALIMENTY na żonę, alimenty na męża: kiedy TRZEBA PŁACIĆ?

Rozwód to nic przyjemnego i często wiąże się z alimentami na żonę lub męża. Jednak jeśli przebiega za porozumieniem stron, jest nieco łatwiejszy niż wtedy, gdy na sali sądowej małżonkowie obwiniają się nawzajem o rozpad małżeństwa. Co ciekawe, i w jednej, i w drugiej sytuacji można starać się o alimenty od byłego współmałżonka. Na jakich zasadach?

Czy każdy może wystąpić o alimenty od byłego małżonka?

Jeśli rozwód został orzeczony ze wskazaniem winnego, tylko "niewinna" strona konfliktu może ubiegać się o pomoc finansową. Jednak jeśli sąd rozwiązał małżeństwo bez rozstrzygania o winie, prawo do alimentów przysługuje obydwu stronom. Aby sąd przyznał alimenty, osoba składająca wniosek musi wykazać swoją potrzebę, a osoba posądzona musi mieć finansowe możliwości pokrycia roszczeń zapewniających swojemu lub swojej eks warunki bytowania adekwatne do jej potrzeb (np. stanu zdrowia).

Rozwód z orzeczeniem o winie a staranie o alimenty

Gdy rozwód przebiegł bez orzekania o winie, osoba starająca się o alimenty musi udowodnić, że znajduje się w stanie niedostatku (nie jest w stanie sama się utrzymać). Jeśli w czasie rozwodu winą obarczono tylko jednego z małżonków, druga strona ma prawo ubiegać się o alimenty, nawet jeśli nie znajduje się w niedostatku, a jedynie po rozwodzie jej sytuacje finansowa i status życia znacznie się pogorszył. 

Jak długo można pobierać alimenty od byłego małżonka?

Warto wiedzieć, że obowiązek dostarczania środków utrzymania (z powodu niedostatku) małżonkowi rozwiedzionemu wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu i tylko w wyjątkowych okolicznościach sąd może ten termin wydłużyć. Obowiązek alimentacyjny wygasa też w razie zawarcia nowego małżeństwa przez małżonka, któremu przyznano alimenty.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 09/05/2013

Zobacz też

Jakie tajemnice kryło meksykańskie stanowisko archeologiczne Toniná? Jakie tajemnice kryło meksykańskie stanowisko archeologiczne Toniná? Ostatnie badania wykazały, że piramida z Toniná w Meksyku jest jedną z największych, zbudowanych przez Majów. Po oczyszczeniu z roślin szczyt piramidy ukazał jej prawdziwą wielkość. Chińczyk – film kryminalny wg powieści Mankella na VOD za darmo. Dlaczego rodzina Andrénów musiała zginąć? Chińczyk – film kryminalny wg powieści Mankella na VOD za darmo. Dlaczego rodzina Andrénów musiała zginąć? Dwuczęściowy film „Chińczyk” w reżyserii Petera Keglevica to ekranizacja znanej powieści Henninga Mankella – mistrza współczesnego kryminału – na VOD za darmo! W szwedzkim miasteczku Hudiksval policja dokonuje makabrycznego odkrycia. Dziewiętnastu członków rodziny Andrénów zostaje brutalnie zamordowanych. Dlaczego te osoby zginęły? Odpowiedzi na to pytanie równolegle szukają funkcjonariusze wymiaru sprawiedliwości oraz krewna ofiar, która nie wierzy w wyniki oficjalnego śledztwa. Odtajnione akcje CIA, odcinek 10: Fikcyjny zamach stanu Odtajnione akcje CIA, odcinek 10: Fikcyjny zamach stanu W 1954 CIA po części wymyślając zamach stanu w Gwatemali doprowadzili do zmiany władzy w tym kraju. Tym samym kończąc okres reform rewolucji gwatemalskiej prowadzonej przez wybranego w demokratycznych wyborach prezydenta Jacobo Arbenza Guzmána. Kowboje oceanów: opis serii. Co w kolejnych odcinkach? Kowboje oceanów: opis serii. Co w kolejnych odcinkach? Zimne morza północy są nieobliczalne. Fale wysokie jak wieżowce i góry lodowe wielkości małego miasta. Nieustraszeni rybacy walczą o przetrwanie na swoich niewielkich kutrach. To zabójcza praca oraz jedyny sposób na życie jaki znają i kochają.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!