ALIMENTY na żonę, alimenty na męża: kiedy TRZEBA PŁACIĆ?

Rozwód to nic przyjemnego i często wiąże się z alimentami na żonę lub męża. Jednak jeśli przebiega za porozumieniem stron, jest nieco łatwiejszy niż wtedy, gdy na sali sądowej małżonkowie obwiniają się nawzajem o rozpad małżeństwa. Co ciekawe, i w jednej, i w drugiej sytuacji można starać się o alimenty od byłego współmałżonka. Na jakich zasadach?

Czy każdy może wystąpić o alimenty od byłego małżonka?

Jeśli rozwód został orzeczony ze wskazaniem winnego, tylko "niewinna" strona konfliktu może ubiegać się o pomoc finansową. Jednak jeśli sąd rozwiązał małżeństwo bez rozstrzygania o winie, prawo do alimentów przysługuje obydwu stronom. Aby sąd przyznał alimenty, osoba składająca wniosek musi wykazać swoją potrzebę, a osoba posądzona musi mieć finansowe możliwości pokrycia roszczeń zapewniających swojemu lub swojej eks warunki bytowania adekwatne do jej potrzeb (np. stanu zdrowia).

Rozwód z orzeczeniem o winie a staranie o alimenty

Gdy rozwód przebiegł bez orzekania o winie, osoba starająca się o alimenty musi udowodnić, że znajduje się w stanie niedostatku (nie jest w stanie sama się utrzymać). Jeśli w czasie rozwodu winą obarczono tylko jednego z małżonków, druga strona ma prawo ubiegać się o alimenty, nawet jeśli nie znajduje się w niedostatku, a jedynie po rozwodzie jej sytuacje finansowa i status życia znacznie się pogorszył. 

Jak długo można pobierać alimenty od byłego małżonka?

Warto wiedzieć, że obowiązek dostarczania środków utrzymania (z powodu niedostatku) małżonkowi rozwiedzionemu wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu i tylko w wyjątkowych okolicznościach sąd może ten termin wydłużyć. Obowiązek alimentacyjny wygasa też w razie zawarcia nowego małżeństwa przez małżonka, któremu przyznano alimenty.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!