ALIMENTY na żonę, alimenty na męża: kiedy TRZEBA PŁACIĆ?

Rozwód to nic przyjemnego i często wiąże się z alimentami na żonę lub męża. Jednak jeśli przebiega za porozumieniem stron, jest nieco łatwiejszy niż wtedy, gdy na sali sądowej małżonkowie obwiniają się nawzajem o rozpad małżeństwa. Co ciekawe, i w jednej, i w drugiej sytuacji można starać się o alimenty od byłego współmałżonka. Na jakich zasadach?

Czy każdy może wystąpić o alimenty od byłego małżonka?

Jeśli rozwód został orzeczony ze wskazaniem winnego, tylko "niewinna" strona konfliktu może ubiegać się o pomoc finansową. Jednak jeśli sąd rozwiązał małżeństwo bez rozstrzygania o winie, prawo do alimentów przysługuje obydwu stronom. Aby sąd przyznał alimenty, osoba składająca wniosek musi wykazać swoją potrzebę, a osoba posądzona musi mieć finansowe możliwości pokrycia roszczeń zapewniających swojemu lub swojej eks warunki bytowania adekwatne do jej potrzeb (np. stanu zdrowia).

Rozwód z orzeczeniem o winie a staranie o alimenty

Gdy rozwód przebiegł bez orzekania o winie, osoba starająca się o alimenty musi udowodnić, że znajduje się w stanie niedostatku (nie jest w stanie sama się utrzymać). Jeśli w czasie rozwodu winą obarczono tylko jednego z małżonków, druga strona ma prawo ubiegać się o alimenty, nawet jeśli nie znajduje się w niedostatku, a jedynie po rozwodzie jej sytuacje finansowa i status życia znacznie się pogorszył. 

Jak długo można pobierać alimenty od byłego małżonka?

Warto wiedzieć, że obowiązek dostarczania środków utrzymania (z powodu niedostatku) małżonkowi rozwiedzionemu wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu i tylko w wyjątkowych okolicznościach sąd może ten termin wydłużyć. Obowiązek alimentacyjny wygasa też w razie zawarcia nowego małżeństwa przez małżonka, któremu przyznano alimenty.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 09/05/2013

Zobacz też

Isabel Marcinkiewicz – kim jest? [KARIERA, RODZINA] Isabel Marcinkiewicz – kim jest? [KARIERA, RODZINA] Kazimierz Marcinkiewicz i Isabel narobili sporo zamieszania w roku 2008, kiedy to były premier (wówczas jeszcze żonaty) poznał młodszą o 22 lata dziewczynę. Jak się okazało, nie był to przelotny romans, a prawdziwa miłość. Para pobrała się w 2009 roku. Tajemnice delfinów – para płetwonurków zaprzyjaźnia się ze stadem delfinów i obserwuje ich obyczaje Tajemnice delfinów – para płetwonurków zaprzyjaźnia się ze stadem delfinów i obserwuje ich obyczaje Delfiny butlonose potrafią porozumiewać się ze sobą za pomocą specyficznego, złożonego języka, Potrafią też gwizdać, identyfikować przeszkody za pomocą ultradźwięków i bardzo szybko się uczą. Co jeszcze wiemy o tych niezwykle inteligentnych zwierzętach? Naukowcy wciąż dowiadują się o nich czegoś nowego. Zapraszamy do obejrzenia filmu „Tajemnice delfinów”, w którym z bliska przyjrzymy się zachowaniom tych wyjątkowych zwierząt. Cyrkowe opowieści – tresura zwierząt w cyrku. Relacje między ludźmi a zwierzętami na arenie i za kulisami cyrkowymi Cyrkowe opowieści – tresura zwierząt w cyrku. Relacje między ludźmi a zwierzętami na arenie i za kulisami cyrkowymi Tresura zwierząt w cyrku opiera się na specyficznej formie relacji między zwierzętami a ludźmi. W programie „Cyrkowe opowieści" zobaczymy eksperymenty naukowe prowadzone z udziałem zwierząt pracujących w cyrku, mające na celu zgłębienie natury relacji, jakie rodzą się między tresowanymi zwierzami a ludźmi. Ferie zimowe 2015. Gdzie na narty? St. Anton am Arlberg Ferie zimowe 2015. Gdzie na narty? St. Anton am Arlberg To jeden z najbardziej znanych i renomowanych ośrodków narciarskich w Alpach Wschodnich. Czemu zawdzięcza swoją sławę? Czy warto tam pojechać na ferie zimowe?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!