Alimenty na dziecko - PORADNIK: Kiedy trzeba płacić ALIMENTY?

Obowiązek alimentacyjny to obowiązek dostarczania środków utrzymania i wychowania małoletnim dzieciom. W jakiej sytuacji rodzic musi płacić alimenty na dziecko? Jak wygląda kwestia alimentów w przypadku rozwodu? Sprawdź, jakie są zasady.

Obowiązek alimentacyjny wynika z zapisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i wiąże się z obowiązkiem dostarczenia dziecku środków utrzymania, a nawet wychowania. W przypadku śmierci rodziców (albo niemożności płacenia alimentów) obowiązek ten przechodzi na dziadków i rodzeństwo. Należy pamiętać, że obowiązek alimentacyjny dotyczy także dziecka pełnoletniego, jeśli nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać – szczególnie wtedy, gdy się kształci.

Kiedy rodzic musi płacić alimenty na dziecko?

Jeśli rodzice żyją w rozłączeniu, to rodzic, który wychowuje dziecko, może wystąpić o alimenty na rzecz małoletniego. W przypadku rozwodu, separacji albo dziecka pozamałżeńskiego alimentów ma prawo żądać ten rodzic, który opiekuje się dzieckiem. Wysokość alimentów ustala sąd. Mają na nią wpływ m.in. sytuacja majątkowa i możliwości finansowe rodziców oraz usprawiedliwione potrzeby dziecka.

Alimenty na dziecko a rozwód

Należy pamiętać, że do obowiązku alimentacyjnego nie potrzeba rozwodu. Jednak jeśli już do rozwodu dojdzie, sąd w wyroku rozwodowym obowiązkowo określa koszty utrzymania dziecka dla każdego z rodziców. Jeśli ojciec lub matka uchylają się od tego, wtedy właśnie warto udać się do sądu i złożyć wniosek o alimenty.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!