Alimenty na dziecko - PORADNIK: Kiedy trzeba płacić ALIMENTY?

Obowiązek alimentacyjny to obowiązek dostarczania środków utrzymania i wychowania małoletnim dzieciom. W jakiej sytuacji rodzic musi płacić alimenty na dziecko? Jak wygląda kwestia alimentów w przypadku rozwodu? Sprawdź, jakie są zasady.

Obowiązek alimentacyjny wynika z zapisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i wiąże się z obowiązkiem dostarczenia dziecku środków utrzymania, a nawet wychowania. W przypadku śmierci rodziców (albo niemożności płacenia alimentów) obowiązek ten przechodzi na dziadków i rodzeństwo. Należy pamiętać, że obowiązek alimentacyjny dotyczy także dziecka pełnoletniego, jeśli nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać – szczególnie wtedy, gdy się kształci.

Kiedy rodzic musi płacić alimenty na dziecko?

Jeśli rodzice żyją w rozłączeniu, to rodzic, który wychowuje dziecko, może wystąpić o alimenty na rzecz małoletniego. W przypadku rozwodu, separacji albo dziecka pozamałżeńskiego alimentów ma prawo żądać ten rodzic, który opiekuje się dzieckiem. Wysokość alimentów ustala sąd. Mają na nią wpływ m.in. sytuacja majątkowa i możliwości finansowe rodziców oraz usprawiedliwione potrzeby dziecka.

Alimenty na dziecko a rozwód

Należy pamiętać, że do obowiązku alimentacyjnego nie potrzeba rozwodu. Jednak jeśli już do rozwodu dojdzie, sąd w wyroku rozwodowym obowiązkowo określa koszty utrzymania dziecka dla każdego z rodziców. Jeśli ojciec lub matka uchylają się od tego, wtedy właśnie warto udać się do sądu i złożyć wniosek o alimenty.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 22/05/2013

Zobacz też

Jak piszemy „nie” z różnymi wyrazami? Kiedy razem, kiedy osobno? Cz. II Jak piszemy „nie” z różnymi wyrazami? Kiedy razem, kiedy osobno? Cz. II Zasada pisowni partykuły "nie" zależy od tego, do jakiej części mowy należy wyraz następujący po „nie”. Inaczej więc piszemy „nie” z rzeczownikami, a inaczej z czasownikami. Zobacz, jak pisać „nie” z rzeczownikami, przymiotnikami i zaimkami. RANDKA W CIEMNO przez internet - czego się wystrzegać? RANDKA W CIEMNO przez internet - czego się wystrzegać? Masz profil na portalu randkowym i chcesz się spotkać z kimś nowo poznanym w realu? Podpowiemy Ci, co zrobić, żeby randka w ciemno przez internet skończyła się dobrze. Spotykanie z nieznaną wcześniej osobą wymaga zastosowania kilku zasad bezpieczeństwa. Mówimy jakie to zasady. Jaki kredyt konsolidacyjny jest najlepszy? RANKING - styczeń 2012 Jaki kredyt konsolidacyjny jest najlepszy? RANKING - styczeń 2012 Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że oferty kredytowe są bardzo kuszące. Za relatywnie niewielkie kwoty miesięcznych rat mamy szansę tu i teraz realizować swoje marzenia – o remoncie, nowym telewizorze, wycieczce w wybrany zakątek świata, wystawnym przyjęciu rodzinnym itd. W którymś jednak momencie posiadanie dużej ilości zobowiązań kredytowych zaczyna być kłopotliwe, gdyż należy pamiętać o wielu różnych terminach spłat, o wysokości poszczególnych rat itp. Rozwiązaniem tych wszystkich niedogodności może być skorzystanie z oferty kredytu konsolidacyjnego. Jaki kredyt samochodowy jest najlepszy? RANKING - styczeń 2012 Jaki kredyt samochodowy jest najlepszy? RANKING - styczeń 2012 Początek roku to najlepszy okres na wyłowienie atrakcyjnej oferty z dostępnych wyprzedaży samochodów. O ile znalezienie wymarzonego pojazdu w korzystnej cenie nie jest kłopotliwe, o tyle poszukiwania dobrego kredytu mogą zająć więcej czasu. Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę spośród dostępnych na rynku? Który kredyt wybrać, aby zrealizować nasze marzenia o nowym aucie? Przeanalizujmy najlepsze propozycje banków w tym zakresie.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!