ALIMENTY: Kiedy można ubiegać się o alimenty z funduszu alimentacyjnego?

1 października zaczyna się nowy tzw. okres świadczeniowy - osoby, które spełniają określone warunki, przez cały rok będą dostawać alimenty z funduszu alimentacyjnego. Dokumenty można składać do końca października. Kto może ubiegać się o taką pomoc?

O alimenty z funduszu alimentacyjnego można się starać wtedy, gdy nie płaci ich rodzic, który ma taki obowiązek. Należą się one dzieciom do 18 lat lub do ukończenia 25. roku życia, jeśli dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej. Dziecku niepełnosprawnemu alimenty przysługują niezależnie od wieku.

Aby dostać pieniądze z funduszu alimentacyjnego, trzeba spełnić dwa podstawowe warunki:

1. dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 725 zł netto miesięcznie;

2. komornik nie jest w stanie ściągnąć pieniędzy od rodzica, który został sądownie zobowiązany do płacenia alimentów.

W praktyce wygląda to tak: gdy rodzic zobowiązany do płacenia alimentów ich nie płaci, opiekun dziecka zgłasza sprawę do komornika. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy komornikowi nie uda się ściągnąć pieniędzy od dłużnika alimentacyjnego, wystawia zaświadczenie o nieskutecznej egzekucji. Z tym zaświadczeniem drugi rodzic składa do swojego urzędu miasta lub gminy wniosek o wypłatę świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Do wniosku oprócz zaświadczenia o nieskutecznej egzekucji trzeba dołączyć zaświadczenia o dochodach rodziny.   

Uwaga: gdy są już wypłacane alimenty z funduszu alimentacyjnego, nie wolno brać żadnych pieniędzy od rodzica - dłużnika alimentacyjnego, bo gdy urzędnicy się o tym dowiedzą, mogą wstrzymać wypłatę świadczenia z funduszu i zażądać zwrotu pobranych wcześniej kwot. 

Redakcja 20/09/2011

Zobacz też

Co to jest spirytus salicylowy i do czego się do używa? Co to jest spirytus salicylowy i do czego się do używa? Drobne skaleczenia, obtarcia naskórka.... w takich sytuacjach, po pierwsze zaleca się zdezynfekowanie ran. Najczęściej w tym celu sięgamy po wodę utlenioną, bądź właśnie po spirytus salicylowy - numer jeden w domowych apteczkach. Czy dobrze robimy? Czy na pewno spirytus salicylowy jest bezpieczny? Adam Asanov - wokalista Piersi: kim jest? Adam Asanov - wokalista Piersi: kim jest? Adam Asanov przebojem wdarł się do polskiego show-biznesu. Nowy, charyzmatyczny wokalista legendarnych Piersi pokazał, że szybko może zdobyć sympatię wiernych słuchaczy zespołu. Piosenką Bałkanica podbił serca publiczności i listy przebojów. Dowiedz się, kim jest Adam Asanov! Dakarskie zapasy – historia Ndeye Ndiaye Tyson, najpopularniejszej managerki tego sportu w Zachodniej Afryce Dakarskie zapasy – historia Ndeye Ndiaye Tyson, najpopularniejszej managerki tego sportu w Zachodniej Afryce Mieszkająca w Senegalu pani Ndeye Ndiaye Tyson jest analfabetką, jednak po kraju przemieszcza się ogromną Hondą z szoferem, w towarzystwie asystenta, a wśród swoich rodaków cieszy się podziwem i szacunkiem. Kim jest, czym się zajmuje i dzięki czemu zjednała sobie sympatię Senegalczyków? Korea Północna - reżim umysłu. Życie w cieniu dyktatora Korea Północna - reżim umysłu. Życie w cieniu dyktatora Korea Północna to jeden z najpilniej strzegących swoich tajemnic krajów na świecie. Zrealizowanie filmu w obiektywny sposób pokazującego prawdziwe oblicze tego państwa i codzienne życie jest mieszkańców to nie lada wyzwanie. Twórcom filmu udało się jednak tego dokonać. Dzięki ich staraniom, odwadze i sprytowi możemy zajrzeć za niewidzialną zasłonę skrywającą prawdziwe życie mieszkańców tego tajemniczego azjatyckiego państwa.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!