Akcesoria i stroje pływackie. Co zabrać na basen lub plażę?

Pływanie, nurkowanie i inne sporty wodne dostarczają bardzo dużo radości i korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Pływać może każdy, bez względu na wiek i kondycję. Jest to sport bezpieczny, rozwija i wzmacnia mięśnie całego ciała. Nie obciąża stawów, a kontuzje zdarzają się bardzo rzadko.

Stroje pływackie i kąpielowe

Mogą być jedno- lub dwuczęściowe dla pań, slipki lub bokserki dla panów. Są uszyte z elastycznych, szybkoschnących materiałów. Powinny być odporne na słoną wodę, promienie słoneczne i chlor.

Czepek

Podczas pływania zmniejsza opór wody. Chroni także włosy przed działaniem różnych substancji zawartych w wodzie, a na basenach zapobiega wpadaniu włosów do wody.

Maska

Aby pod wodą zachować dobrą widoczność, trzeba założyć maskę. Osłoni ona także przed wodą nos. Dla nurków z wadą wzroku oferowane są maski z dzieloną szybą, w którą można wstawić szkła korekcyjne. Maska powinna dobrze przylegać do twarzy i nigdzie nie uwierać.

Okulary pływackie

Zapewniają komfort podczas pływania i zabaw w wodzie. Nie powinny przeciekać, spadać z głowy ani uciskać. Dobrze, jeśli mają regulację noska, czyli gumkę między oczami, oraz regulowaną długość paska na głowę, co pozwala na wygodne pływanie. Osoby mające wadę wzroku mogą kupić okularki ze szkłami korekcyjnymi.

Fajka

Umożliwia oddychanie powietrzem atmosferycznym podczas pływania na powierzchni wody. Nie trzeba wtedy podnosić głowy, aby nabrać powietrza. Najczęściej wyposażona jest w zawór labiryntowy, który zapobiega wpadaniu pojedynczych fal, oraz zawór zwrotny, dzięki któremu można łatwo opróżnić ją z wody.

Płetwy

Ułatwiają szybkie pływanie na powierzchni lub pod powierzchnią wody. Wpływają na prawidłowe ułożenie ciała. W zależności od przeznaczenia różnią się kształtem i wielkością. Mniejszych i twardszych używają pływacy, dłuższych płetwonurkowie. Wykonywane są one z gumy lub tworzyw sztucznych.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 24/07/2012

Zobacz też

Poradnik żeglarza. Jak przetrwać wyjazd na Mazury? Poradnik żeglarza. Jak przetrwać wyjazd na Mazury? Sezon żeglarski 2012. Wielu z nas po latach pozostawania na lądzie zamierza wybrać się po raz pierwszy od bardzo dawna na "wczasy pod żaglami" po wodach śródlądowych. Przypominamy kilka zasad, które pozwolą nam uniknąć stresów związanych z wykonywanymi podczas żeglowania manewrami. Wyjazd na Mazury. Jak rzucić kotwicę w jeziorze? Wyjazd na Mazury. Jak rzucić kotwicę w jeziorze? Wczasy pod żaglami zobowiązują. Jeżeli wybierasz się w sezonie żeglarskim na Mazury, dowiedz się jak bezpiecznie rzucić kotwicę. Okazuje się, że nie jest to łatwa sztuka. Przypominamy kilka zasad, które pozwolą nam uniknąć stresów związanych z wykonywanymi podczas żeglowania manewrami.  Rejs żaglówką po Mazurach? Zobacz, jak bezpiecznie dobić do brzegu Rejs żaglówką po Mazurach? Zobacz, jak bezpiecznie dobić do brzegu Sezon żeglarski oznacza, że wielu wybierze się po raz pierwszy na wczasy pod żaglami po wodach na Mazurach. Przypominamy kilka zasad, które pozwolą nam uniknąć stresów związanych z wykonywanymi podczas żeglowania manewrami. Dobijanie do brzegu to sztuka, sprawdź jak zrobić to gładko i bezpiecznie. Mówimy, jak wygląda bezpieczny jachting.  Rejs po Mazurach - poradnik żeglarza. Jak przepłynąć pod mostem i linią energetyczną? Rejs po Mazurach - poradnik żeglarza. Jak przepłynąć pod mostem i linią energetyczną? Wycieczka objazdowa po Mazurach to dobre rozpoczęcie sezonu żeglarskiego 2012. Wielu turystów planuje wczasy pod żaglami po wodach śródlądowych, szczególnie na Mazurach. Przypominamy kilka zasad, które pozwolą nam uniknąć stresów związanych z wykonywanymi podczas żeglowania manewrami.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!