Adwent - poznaj symbole i zwyczaje adwentowe

Święta Bożego narodzenia poprzedza okres zwany adwentem. To czas oczekiwania na przyjście Jezusa. Jak długo trwa adwent? Dlaczego Kościół chrześcijański wprowadził taki okres jak adwent? Odpowiadamy na wszystkie nurtujące pytania związane z tą częścią roku.
Zdjęcie z artykułu: Adwent - poznaj symbole i zwyczaje adwentowe
W adwentowym wieńcu powinny znaleźć się 4 świece. Oczywiście wieniec możemy zastąpić świecznikiemźródło:thinkstockphotos.com

Czym jest adwent?

Samo słowo "adwent" pochodzi od łacińskiego "adventus", które w tłumaczeniu oznacza "przyjście". W Kościele chrześcijańskim oznacza on rozpoczęcie nowego roku kościelnego. Jest to okres oczekiwania na narodziny Chrystusa. Pierwsze wzmianki na temat adwentu jako okresu przygotowania do świąt Bożego Narodzenia pochodzą z IV w. W Rzymie zwyczaj ten znany był od VI w. i obejmował cztery tygodnie przed świętami. Adwent to przede wszystkim okres, w którym katolicy powinni oczyścić serca, pojednać z wrogami i przygotować się na ponowne narodziny Zbawiciela. Okres adwentowy trwa przez cztery niedziele, aż do 24 grudnia. Podzielony jest przy tym na dwie części:

  • Pierwsza trwa do 16 grudnia i powinniśmy się w niej skupić na drugim przyjściu Chrystusa w dzień Sądu Ostatecznego, czyli na tzw. Paruzji
  • Druga część trwa od 17 do 24 grudnia i kończy Wigilią Bożego Narodzenia. W tym okresie kładzie się nacisk głównie na pierwsze przyjście Chrystusa, wspominanie tego wydarzenia i czytanie Biblii.

Jakie są zwyczaje i symbole adwentowe?

Symbole i zwyczaje adwentowe są dwojakiego rodzaju. Część z nich jest powiązana z symboliką religijną, inne stanowią tylko tradycję świecką związaną z tym okresem.

  • Wieniec adwentowy - wykonany jest z gałązek iglastych, ze świerku lub sosny. Umieszcza sie w nim cztery świece, które mają przypominać o czterech niedzielach adwentowych. Świece zapala się co tydzień, podczas wspólnej modlitwy, spotkania adwentowego lub po prostu rodzinnego posiłku. W niektórych regionach naszego kraju wieniec adwentowy się święci.
  • Kalendarz adwentowy - specjalny kalendarz, który służy do liczenia dni, jakie pozostały od pierwszego grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia. Pierwszy tego typu kalendarz powstał w XIX. Stworzyli go luteranie w Niemczech. Jest to zwyczaj najchętniej pielęgnowany przez dzieci, które tworzą wymyślne kalendarze, które przybierają przeróżne kształty - od zwykłego kalendarza, przez domek aż do kalendarza wyglądającego jak komputer.
  • Lampion adwentowy - według tradycji Kościoła katolickiego, dzieci zabierają lampion ze sobą na msze zwane roratami. Według zwyczaju, taki lampion dzieci przygotowują własnoręcznie, lub przy pomocy rodziców, a może nawet dziadków. Najczęściej tworzy się go przy pomocy farbek, nożyczek z brystolu, kartonu, a nawet folii. Ściany zdobi się symbolami lub scenkami związanymi z Biblią. Niegdyś do jego wnętrza wstawiano świeczkę, jednak w miarę rozwoju technologii, jej miejsce coraz częściej zajmuje lampka elektryczna.
  • Świeca Maryjna - jest to świeca adwentowa, którą odpala się w domu ósmego grudnia, czyli w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Według tradycji świeca jest jasnego koloru, z symbolami maryjnymi, bądź samą postacią Maryi. Świeca pojawia się w kościele dzień przed świętem (czyli 7 grudnia). Świecę przyozdabia się zielenią i kwiatkami, które często kojarzone są ze świętami maryjnymi.
  • Świeca roratnia - często nazywana jest po prostu roratką. Jest to świeca umieszczana w świątyni, gdzie pali się w trakcie roratnich Mszy Świętych.
  • Spowiedź adwentowa - jest to spowiedź, do której podchodzi najwięcej osób  w całym roku liturgicznym, choć nie jest tak obowiązkowa, jak spowiedź wielkanocna. Wszystko dlatego, że adwent to czas nawrócenia i pokuty, choć nie w takim samym sensie jak ma to miejsce w trakcie Wielkiego Postu.
  • Święty Mikołaj - na początku adwentu, 6 grudnia, do dzieci i dorosłych przychodzi Święty Mikołaj, grzecznych obdarowując prezentami, a złym wręczając rózgi. Właśnie tego dnia wspomina się św. Mikołaja Biskupa, który pomagał biednym.

Redakcja 26/11/2015

Zobacz też

Libia, Tunezja, Egipt, Syria - czy jest szansa na zmiany w krajach muzułmańskich po rewolucji? FOKUS TV zaprasza na film Kto zawłaszczył Arabską Wiosnę? Libia, Tunezja, Egipt, Syria - czy jest szansa na zmiany w krajach muzułmańskich po rewolucji? FOKUS TV zaprasza na film Kto zawłaszczył Arabską Wiosnę? Libia, Tunezja, Egipt, Syria... W rok po Arabskiej Wiośnie dokumentaliści odwiedzają kraje, w których rewolucja doprowadziła do obalenia władzy, a także te, w których sytuacja wciąż pozostaje bez zmian. Czy liderzy protestów mogą czuć się zadowoleni z rezultatów swojej walki? FOKUS TV zaprasza na film „Kto zawłaszczył Arabską Wiosnę?". Pradawne sekrety: Biblia łowców czarownic. Polowanie na czarownice - co dziś wiemy o tym makabrycznym procederze? Pradawne sekrety: Biblia łowców czarownic. Polowanie na czarownice - co dziś wiemy o tym makabrycznym procederze? Polowanie na czarownice trwało od końca średniowiecza do XVIII wieku. Ofiarą procesów o czary padło około 35 tysięcy ludzi, w większości niewinnych kobiet. FOKUS TV zaprasza na film „Pradawne sekrety: Biblia łowców czarownic", przedstawiający rezultaty współczesnej analizy „podręcznika" dla łowców czarownic - książki „Młot na czarownice". Wojna w Iraku i inne konflikty zbrojne oczami dziennikarzy - FOKUS TV zaprasza na film dokumentalny Dziennikarze pod ostrzałem Wojna w Iraku i inne konflikty zbrojne oczami dziennikarzy - FOKUS TV zaprasza na film dokumentalny Dziennikarze pod ostrzałem Wojna w Iraku w trakcie pierwszych sześciu lat pochłonęła życie aż 120 dziennikarzy. Podczas I wojny światowej przedstawicieli tego zawodu zginęło zaledwie dwóch, w czasie drugiej śmierć poniosło 63. Czy relacja z wojny rzeczywiście warta jest tak krwawej ofiary? FOKUS TV zaprasza na poruszający film dokumentalny „Dziennikarze pod ostrzałem". Megalotnisko w Dubaju: wieczna rozbudowa i nienaganne działanie Megalotnisko w Dubaju: wieczna rozbudowa i nienaganne działanie Lotnisko w Dubaju - jak działa jeden z największych portów lotniczych świata? Dubajski kolos to prawdziwy „work in progress" - obiekt nieustannie się rozbudowuje, obsługując coraz większą liczbę podróżnych. Cel? 100 milionów pasażerów w ciągu roku w ciągu najbliższych kilku lat! Odkryjcie tajniki tego niesamowitego portu lotniczego w kolejnym odcinku programu „Megalotnisko w Dubaju"!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!